Абстинентний синдром при опійній наркоманії

Абстинентний синдром при опійній наркоманії

Формування симптомів наркотичної «ломки» може відбутися через 1-2 місяці регулярного вживання наркотиків. Абстинентний синдром має фазну течію:

1) Початкові прояви виникають через 8-12 годин після останнього прийому. Виражені ознаки психічної залежності і соматовегетативні реакції («кумар»): розширення зіниць, позіхання, сльозотеча, нежить з чханням, гусяча шкіра, безсоння, знижується апетит.

2) Озноб, що змінюється жаром, пітливість і слабкість. Незручність в м’язах спини, ніг, шиї. Біль у межчелюстних суглобах і жувальних м’язах. Посилені симптоми першої фази. Симптоми найбільш виражені через добу – 36 годин після відміни.

3) До кінця другої доби з’являються м’язові болі, приєднуються судоми периферичних м’язів. «Ломка» виправдовує свою назву. Хворі не можуть знайти собі місце, кажуть, що їх «крутить», «зводить», «виламує суглоби» і т. д. Зміна положення тіла на короткий час приносить деяке поліпшення, тому хворі постійно змінюють позу: лягають, сідають, присідають, піднімають вгору ноги, катаються по підлозі і т. д. Вони напружені, дратівливі, злобні. Можуть бути прояви агресії; часті і аутоагресивні дії – хворі наносять собі порізи в області передпліч, побачивши крові напруга наче спадає. Можливі й справжні суїцидні спроби. Настрій знижений, потяг до наркотику компульсивний. Максимум вираженості відзначається до кінця 2-ї – початку 3-х доби.

4) До проявів третьої фази приєднуються диспепсичні явища: біль у животі, потім нудота і пронос до 10-15 разів на добу. Максимальний прояв на третю добу. Тривалість абстинентного синдрому без лікування становить 5-10 днів. Після проходження абстинентного синдрому у хворого падає толерантність до наркотику («омолодження»). Саме тому багато наркоманів погоджуються на «лікування» тільки за для того, «щоб збити дозу» і витрачати на наркотики менше грошей.

Після зникнення гострих явищ абстиненції протягом 1-1,5 місяців спостерігаються залишкові явища, які отримали назву постабстинентного синдрому. Хвилеподібно виникає непереборний потяг до наркотику. Відзначається понижений настрій, млявість, порушення сну, почуття психічного дискомфорту, можуть бути суїцидні тенденції. У ряді випадків хворі стають злісними, роздратованими, відмовляються від лікування. На 3 – 4 -му тижні абстиненції може виникнути так звана «суха ломка» – соматичні і вегетативні симптоми, що імітують картини абстинентного синдрому на період обриву прийому наркотиків. У період постабстинентного синдрому часто виникають спонтанні рецидиви захворювання.