Лікування залежності: зміни на краще

Проблема наркоманії: зміни

Як вилікувати наркомана

Більше 20 років тому два відомих дослідника алкогольної залежності, Карло С. Ді Клементе і Дж. О. Прочаска, виділили певні стадії, або так звані «етапи змін», які на сьогоднішній день успішно допомагають психотерапевтам і наркологам розуміти хворих із залежністю, а також мотивувати їх на одужання, умовляти наркоманів і алкоголіків лікуватися. Їх модель базується не на абстрактних теоріях, а на їх особистих спостереженнях за тим, як люди поводяться в процесі модифікування поведінки при алкогольній, харчовій та нікотиновій залежностях.

Етапи змін:

 • Відмова вірити в наркотичну або алкогольну залежність
 • Роздуми про наркоманію
 • Перші думки про лікування наркозалежності
 • Лікування та реабілітація наркозалежності
 • Підтримка тверезого життя
 • Повна відмова від наркотиків і алкоголю

Розуміння, на якому етапі перебуваєте ви, або людина, що бажає позбутися від залежності, допоможе вибрати найефективніший метод дій, як для вас, так і для лікаря, який з вами працює.

Відмова вірити в наркотичну або алкогольну залежність

На цьому етапі людина навіть не збирається міняти свою поведінку. Залежність, наркоманія чи алкоголізм не є для нього проблемою. І більше того, на думку залежного, люди, які вказують йому на проблему, всього лише перебільшують.

 • У наркомана існує багато причин не помічати власну хворобу: небажання бачити її, небажання «підкорятися» іншим, навмисний відхід, або навіть спроба пояснити свою поведінку.
 • Не хочуть бачити проблему ті, хто не збирається позбавлятися від хвороби в зв’язку з недостатнім розумінням масштабів і шкоди, яку несе в собі вживання наркотиків і алкоголю, або люди зі слабкою мотивацією. Людина не повністю усвідомлює вплив наркоманії на своє повсякденне життя.
 • Люди, які навмисно відмовляються «підкорятися думці інших» своїми руками роблять величезний внесок у розвиток власного алкоголізму або наркоманії, аби діяти всупереч.
 • Люди, які навмисно склали руки, втратили надію на зміни на краще. Їх поглинули проблеми. Багато з таких людей вже намагалися кинути пити, курити чи вживати наркотики, але марно.
 • Ті ж, хто намагаються знайти своій поведінці виправдання, знайдуть сотні причин вважати, що алкоголь і наркотики не становлять проблем в їх житті, а якщо для оточуючих це проблема, то тільки на їхню думку.
Роздуми про наркоманію

На цій стадії залежні готові розглянути можливість того, що у них є проблема, а також можливість того, що їм доведеться змінитися, щоб цю проблему вирішити. На жаль, на стадії обмірковування, люди часто чинять неоднозначно. Вони крокують по межі. Обдумування – це ще не рішення змінити своє життя на краще і вилікувати наркотичну залежність. На цій стадії найкраще починати вивчати питання алкоголізму та наркоманії, а також будь-яку інформацію про методи реабілітації залежності. Людина знає про проблеми, які заподіює залежність, однак, щоб зробити перший крок, вона повинна сама прийняти рішення, зважити всі «за» і «проти». На цьому етапі дуже заважають негативні думки про попередні невдалі спроби кинути, якщо вони були. В такому випадку до них краще ставитися як до розігріву перед основним забігом.

Перші думки про лікування наркозалежності

Рішення кинути пити або вживати наркотики є відмінною рисою цього етапу зміни. Всі зважування плюсів і мінусів реабілітації, аналіз ризику, нарешті, роблять крок на користь змін. Нерішучість ще не проходить на цьому етапі, однак вона вже не є перешкодою. Більшість хворих на наркоманію роблять серйозну спробу кинути вживати саме на цій стадії. Це стадія готовності до дії.

Цей етап є не тільки спонуканням, але й підготовкою. Наступним кроком буде складання реалістичного плану лікування залежності. Без рішучості змінювати свою поведінку цей план може виявитися вельми крихким. У цей момент варто звернутися до професіонала.

Лікування та реабілітація наркозалежності

На цій стадії хворі на наркоманію або алкоголізм починають перетворювати свої плани в життя. Цей етап, як правило, включає в себе якогось роду обіцянку родині та близьким співзалежним людям кинути пити (курити, вживати наркотики), щоб отримати зовнішнє схвалення. Далі багато хто звертається, вперше або повторно, до фахівців, які допоможуть вирішити проблему: наркологів, психотерапевтів, психологів в наркологічних та реабілітаційних центрах.

Відкрите визнання сім’ї не тільки допомагає багатьом отримати опору в лікуванні хвороби, а й створює свого роду зовнішнє спостереження за процесом. Для багатьох людей допомога і підтримка своїх рідних надає незамінну роль і мотивує не здаватися.

Ніщо так не бадьорить, як особистий успіх. Якщо хворий на наркоманію або алкоголізм розробив хороший план одужання, ставить перед собою мету, йде до неї і справляється, він помітить, що цей план виявився успішним. У такому випадку його необхідно дотримуватися, і видозмінювати згодом, залежно від власних результатів. Бачити, як починає відновлюватися те, що зруйнувала залежність, це дає силу і впевненість продовжувати, і не зупинятися на досягнутому.

Підтримка тверезого життя

Зазвичай на початкову підтримку тверезого життя йде від трьох до шести місяців. Зміни вимагають побудови нової моделі поведінки. Однак справжнім випробуванням є довгострокове підтримання здорової моделі поведінки протягом багатьох років. Ця стадія успішної зміни називається «підтримкою». Тепер починається нове життя, тверезе, без наркотиків і алкоголю. Загроза повернутися до старої поведінки стає менш інтенсивною і менш частою.

Так як алкоголізм і наркоманія це хронічні захворювання, завжди існує ймовірність рецидиву, тобто зриву реабілітації. Людина може відчувати сильну спокусу випити або вжити наркотик, і не впоратися з нею. Іноді тривалий успіх застилає очі, і людина розслабляється, або навіть намагається спробувати трохи, щоб випробувати себе. Коли настає цей етап, кожному хворому необхідно мати або знати про цілий набір різних методів, як впоратися з тягою. Також необхідно підтримувати зв’язок зі своїм лікарем в реабілітаційному центрі або психотерапевтом, щоб отримати необхідну допомогу.

Наркомани і алкоголіки, які зривалися, повинні вчитися на своїх помилках. Досвід рецидиву, а потім повернення до тверезого життя часто зміцнює рішучість людини в бажанні жити тверезо.

Повна відмова від наркотиків і алкоголю

Кінцева мета всіх етапів змін це припинення наркотичної та алкогольної залежності. На цій стадії, людина вже не відчуває спокуси перед предметом своєї залежності. Вона володіє силою і впевненістю, що впорається зі своїм страхом рецидиву.

У наркологічній клініці Василенко залежних хворих вчать цій новій поведінці. Після детоксикації організму, зняття ломки, вся робота лікарів і психотерапевтів спрямована на зміну шкідливих звичок на здорові, а також на роботу з співзалежними членами родини.

Якщо ви шукаєте лікування наркоманії в Україні, тоді реабілітаційний наркологічний центр в Запоріжжі доктора Василенко може стати вашим першим кроком на шляху до здорового життя!