Куріння – проблема, з якою може впоратися кожен

Куріння – проблема, з якою може впоратися кожен

Лікування на вибір: голки, пластирі або льодяники.

Мода на куріння давно пройшла, а звичка залишилася. За статистикою, Україна посідає перше місце за кількістю курців чоловіків. Також загальне число курців серед населення працездатного віку досягає критичної позначки, порядку 19 млн чоловік, що складає 40% людей, вік яких перевищив 15 років.

Доведено, що 25% хвороб, що призводять до передчасної смерті, прямо або побічно пов’язані з курінням. Що таке тютюнопаління – залежність чи пристрасть, що перетворилася в щоденний ритуал? Люди, що «димлять тільки на свята», вважаються курцями? Відповіді на ці питання та багато іншого, ви, дорогі читачі, дізнаєтеся від директора наркологічного центру міста Запоріжжя, Віталія Івановича Василенко.

Віталій Іванович Василенко

Тютюнопаління – звичка чи залежність?

-Кинути палити легко, – запевняє доктор Василенко. – Звичайно, проблема тютюнопаління – дуже давня. І в світі сьогодні, на жаль, аудиторія курців охоплює людей від мала до велика. Найчастіше куріння в наркології визначають як «малу наркоманію».

-Віталій Івановичу, розкажіть, чи дійсно куріння можна з повною впевненістю назвати залежністю, яка вимагає клінічного лікування?

-У даній проблемі дійсно присутній абстинентний синдром або як його ще називають «синдромом відміни» {група симптомів різного поєднання і ступеня тяжкості, що виникають при повному припиненні куріння, – прим. автора), психологічна залежність, і дещо фізична, що характеризує наркотичну залежність. Але існує й інша точка зору: причиною тютюнопаління є звичка, ритуал – зайняти руки, зробити «перекур», щоб відпочити (хоча це помилкове уявлення про відпочинок). Я – сам колишній курець з великим стажем. Всі лікарі в моїй клініці теж раніше курили. Але ми вирішили кинули витрачати час, здоров’я і сили на звичний ритуал самостійно.

-Ви проводите терапію людям для позбавлення від нікотинової залежності?

-Раніше я займався лікуванням цієї звички: вводив в транс, впливав гіпнозом, викликав задухи. Потім я перестав цим займатися принципово, тому що моє глибоке переконання полягає в тому, що тютюнопаління – проблема, з якою може впоратися кожен! Досить провести бесіду, і курець перестає бути залежним від щоденного ритуалу, який перетворився у ціле життя.

-Віталій Іванович, поділіться своїм досвідом посткуріння.

-Після деякого часу, я почав аналізувати свої відчуття. Я зрозумів, що, по суті, синдром відміни, так званий нікотиновий голод, проявляється настільки слабо і м’яко, що займає всього лише кілька хвилин – 2 -3. Знаєте, назвати його «абстиненцією» можна з натяжкою! Зазвичай через 3-5 днів її вже немає. Сам ритуал, звичка, на жаль, зберігається досить довго. Але людина завжди може себе контролювати, адже вона – не тварина! Нехай курець запитає себе: «Я тягнуся до сигарети, тому що мені хочеться вдихнути сигаретний дим або ж через звичку? Найчастіша відповідь прозвучить: «Через звичку!» І коли я кинув палити, зловив себе на думці, що перестав відкашлюватись, не відразу, звичайно, а через півроку. У мене з’явилося цікаве відчуття – я почав відчувати запахи: юності, дитинства, талого снігу, весни … Це прекрасно! Через цигарку я їх не відчував, запах і смак їжі – не виняток. У курящих людей притупляється нюх, дотик, смак. Зараз мені огидно, коли хтось поруч курить, неприємно від того що дійсно дим смердить, потім погано пахнуть одяг, волосся.

Міфи і вікові причини виникнення тяги до сигарети

-З якими помилковими думками про сигарети Ви стикалися?

-Точка зору, що сигарета заспокоює або стимулює – помилкова. Немає нічого такого! Цигарка, сама по собі, подібна препарату з негативним судинозвужувальним ефектом. Вона ж володіє масою наслідків. У першу чергу, це постійний вплив на судини мозку, серця. До певного віку курець не потрапляє до групи ризику загинути від серцево-судинних захворювань. Але вже після 50-ти років людина реально виявляється в зоні ризику, як би не була захищена сигарета: фільтром, рівнем легкості … але канцерогени і смоли в ній є!

-На Ваш погляд, чому люди в зрілому віці починають курити?

-Дорослі закурюють або через помилкове переконання, що сигарета знімає стрес, або наслідуючи когось. Впливовим чинником може стати навколишнє середовище, де всі курять, тобто з небажання виділятися, але знову ж – все це складова частина більше звички, ніж залежності. Хочу додати, що в літньому віці рідко хто починає курити. До речі, підлітки – категорія, яка хоче все випробувати, тому більшість зрілих курців почали свій ритуал, будучи молодиками. До того ж вони більше схильні до навіювань і копіюють один одного. Для молоді має велике значення, коли на екранах показують молодого героя, сильного, який курить, щоб врятуватися від переживань. Звичайно, підліток почне його наслідувати! Якби знайшовся одноліток – лідер: сильний, здоровий спортсмен, тоді діти потягнулися б до нього, а не до сигарети.

Зауважу, що зазвичай люди курять до певного віку. За кордоном багато хто кидає цю звичку, коли підходить вік групи ризику. Отже, кинути може кожен! Це не те «захворювання», яке вимагає радикальних заходів. Просто курець повинен знати: куриш, значить, є реальна загроза загинути від інсульту або інфаркту, стати просто калікою, під себе мочитися, оговтуватися, стати збитковою людиною. Або ж розвинеться онкологія. Ми ж і так живемо в середовищі дійсно екологічно неблагополучному, де багато канцерогенів і шкідливих речовин. Якщо ще додавати отрут в себе, активно стимулювати появу атипових клітин, я вважаю подібне злочином.

– Віталій Іванович, люди, які курять час від часу (раз на місяць, за компанію та інше), вважають себе некурцями. Можете це підтвердити або спростувати?

-Не можна сказати: «я курю раз на місяць, тому я – НЕ курець». Ні, курець! Психологічна залежність тут присутня, і рано чи пізно цей ритуал в якомусь середовищі або обстановці переходить в регулярний.

– Страх може служити супутнім фактором, чому людина не може кинути палити?

– Швидше, існує помилкова точка зору і міф, що, кинувши палити, обов’язково погладшаєш (це зі страху) або вкрай важко перенесеш розрив з сигаретою. Ожиріння ще ні в кого не наступало, і тим більше сигарета ще не допомагала при спалюванні жирів. Куріння ще не допомогло у стресах. Таким чином дійсніше зняти напругу можна віджавшись від підлоги 10 разів або присіданням – раз 50, що виявиться набагато ефективніше, ніж сигарета. Під час фізичних навантажень напруга реально знімається. Альтернативний варіант – піти на пробіжку. Але, ви ж розумієте, що тут потрібно зусилля, необхідно попрацювати, а закурити простіше.

– Чи правда те, що сила волі не має ніякого відношення до того, щоб кинути палити?

-Так, сила волі тут ні при чому! Будуть потрібні мотивація і сильне бажання. Слабка людина може курити, але з тим же успіхом і кинути. Однаково може кинути палити і сильний, і слабкий!

Недоліки поганої звички і ефект здорового способу життя

– Розкажіть про наслідки сигаретного ритуалу.

– У всіх курців в 100% випадків присутній бронхіт курця. Накопичується мокрота, часто погано пахне. Якщо хтось хоче вести здоровий спосіб життя, займатися спортом, у нього не вийде, людина буде задихатися. Якщо курець хоче бути здоровішим, з сигаретою нічого цього не трапиться. Нікотин все одно надходить в організм, впливаючи на судини. Серцево-судинні захворювання у світовій статистиці є номером один з смертності: інсульти та інфаркти. Наступне – канцерогени і смоли, що потрапляють в організм, призводять до зміни клітин і появи атипових ракових клітин, що призводять до пухлини.

-За який період організм відновлюється після того, як людина перемогла сигаретну звичку, і як це зробити?

-Кашлю вже не буде через 3-6 місяців. У такий же строк очистяться рецептори. Людина відчує себе значно краще фізично, дихати стане легше. У перші три дні абстиненції, ставляться голки, які змінюють запах диму. Він стає неприємним, металевим. Але голкорефлексотерапія застосовується з урахуванням, що все-таки якась залежність є. Можна в цей проміжок замінити сигарету пластиром. Але тільки на перших три дні. Або ж пробувати жуйки, цукерки. Але це не повинно стати взаємозамінною звичкою, тому що переходити від однієї звички до іншої – безгуздо. Деякі пацієнти кидають після однієї розмови. Тому повторюю, тютюнопаління-звичка, ритуал, те, з чим впорається кожна людина, незалежно від віку!

Метод позбавлення від обтяжливого ритуалу

– Що для цього потрібно?

-Поставити собі мету і створити тверде переконання «Я хочу кинути!» І замінити звичний жест з сигаретою чим завгодно: цукерками, жуйками … При цьому кожен раз, коли «захочеться» покурити, задавати собі питання: «Я дійсно цього хочу?» Через якийсь час уявна тяга піде. Якщо людина все-таки зважився кинути, вона не повинна порушувати свій намір. Перший крок – визначити мотивацію, час, коли кидаєш. Звичка палити і запах – неприємні, і навколишні просять не курити, вдома і для оточуючих – це зайва незручність. Тоді відбувається усвідомлення, що сигарета тобі шкодить, заважає. Ти вирішуєш і призначаєш собі певний день.

Другий крок – сам процес. 6 годин не куриш, ставиш голки, і ти вже не куриш. І головне, кидати потрібно швидко. Плавне сходження кількості сигарет на ні все одно призводить до того, що людина продовжує палити. Так само, як і алкоголь, і наркотик. Або кидаєш, або продовжуєш. Все!

-Віталій Іванович, поясніть, що таке «мотивація», і наведіть приклади, будь ласка.

– Мотивації – це бажання:

  1. Відчувати себе вільним. Тютюнопаління – це хоч і маленька, але вже неволя, а людина повинна бути у всьому вільною!
  2. Відчувати себе здоровішими!
  3. Підвищити самооцінку. Зайвий раз довести собі, що «я можу», «у мене виходить», «у мене є характер».
  4. Реально усвідомити, що ти собі наносиш шкоду, притому досить відчутну.

Соціальна реклама: яка вона повинна бути?

– Яким чином потрібно пропагувати здоровий спосіб життя і чи потрібно відучувати людей від «соски»?

– Як нарколог, скажу, зводити в культ проблему куріння не потрібно. Ось наркоманію і алкоголізм – так. Тут потрібні радикальні, жорсткі методи. Це проблема. Що стосується соціальної реклами, то я – прихильник шокуючих рекламних акцій. Вони теж іноді спрацьовують. Все залежить від психології і характеру людини. Потрібно говорити про ризики інсультів та інфарктів, які за процентним співвідношенням вище у курців, ризик онкології – теж, чого ж тут брехати! До того ж, я переконаний, якщо не нав’язувати, що курити – це модно і круто,-кинуть!

Я – прихильник того, щоб куріння в громадських місцях заборонили. Я – за це!

Пасивне куріння шкодить нітрохи не менше!

Тим паче, якщо людина взагалі не курить, вдихати і відчувати цей дим-сморід вкрай неприємно.

До слова, слухаючи радіо, звертаю увагу на те, скільки пісень про кохання, в яких почуття порівнюють то з героїном, то з наркотиком. Це підсвідомо відкладається в голові і рано чи пізно може спрацювати. Раніше ж казали: «від любові літаєш», «готовий померти від кохання». Але на жаль, зараз пропагують інше … Причому пісня не одна, що говорить про постійне програмування людини на підсвідомому рівні.

Зараз недостатньо реклами, наприклад, про шкоду наркотиків. Уявіть, люди, залежні від наркотичних препаратів, вмирають молодими. Літніх серед них – немає, зрілих – теж. Багато хто не встигає ні батьками стати, ні добитися чогось у житті, і щастя нікому не приносять. Ось таке потрібно рекламувати зі слоганом: «Так, ти помреш молодим і дорослим не станеш!». Обирай: якщо наркотик – підеш з життя, тебе поховає матір. Але з невідомих причин, вважають, що така реклама буде погано сприйматися. Виходить, що вживати наркотик – не погано, і пісні співати – теж не погано. Я не вважаю, що тютюнопаління – страшна проблема, наркотики і алкоголь – складніше. Про них кричати потрібно на кожному розі: «Ти не подорослішаеш!» «Ти ніколи не станеш мудрим!» «Ти ніколи не потримаєш онука свого і навіть дитини!»

Рекомендація всім курцям

– Що можете порадити нашим читачам?

– Запам’ятайте, сигарети нічого не вирішують. Ще при СРСР були придумані постійні «перекури» з метою перепочити, але зробити паузу можна і по-іншому: без сигарети, просто поспілкуватися і насолодитися свіжим повітрям. Поняття – міф «перекур» підтримують досі. Зверніть увагу на те, що багато курять для того, щоб приховати свою дурість, незнання і невміння підтримати бесіду без цигарки, з причини комплексів, особливо в молодому віці. Потрібно ж про щось говорити! Сигарета – ілюзія того, що ти береш участь в житті і ти причетний до бесіди! У своїй практиці таке я зустрічав дуже часто. Усвідомте, що тютюнопаління – не залежність, а ритуал і всього лише погана звичка. Так званий смоктальний рефлекс, який ми підтримуємо і який спостерігається у немовлят, але у дорослої людини його не повинно бути. По суті, сигарета – це соска. Чи не час нам дорослішати?

Підсумувавши, можна сказати, що у кого спостерігається залежність, на перших порах такій людині потрібно застосовувати замінники: голкорефлексотерапію, пластирі. А тим, хто просто звик тримати соску в роті, потрібно зважитися і не курити. Сказати собі: «Я кинув! Все, досить! »

Розмовляла Еріка Аджайє

Нашумілий приклад

У той час, коли на наших теренах з’являлася перша реклама імпортних сигарет, наприклад, «Ковбой Мальборо», в ній знімався голлівудський актор другого плану. Він уклав контракт з концерном «Філіп Морісс» з рекламування сигарет, скрізь з ними з’являвся, в образі сильного мужнього чоловіка. В результаті йому пізно поставили діагноз рак легені, неоперабельний. Ще будучи живим, актор записав звернення до громадян США, яке запустили по державних каналах Америки після його смерті. Де він відкрито звинувачував і себе у власній дурості, і концерн, який таки нав’язав цей стиль життя. І як людина, яка йде з життя, він усвідомлював, що дні його лічені, шансів вижити немає, він гине і всього лише через цю маленьку нікчемну сигарету! Без якогось лікування, тисячі американців кинули палити легко. Без «опухання вух», як існує думка серед людей.

газета “Ваш доктор” № 43, 24 жовтня 2013