Когнітивна теорія і залежність: продовження

Когнітивна теорія і залежність: продовження

У продовження питання про зв’язок когнітивної теорії розвитку особистості та наркоманії, наведемо ще один приклад того, як можуть впливати наші думки на наші почуття. Уявіть собі жінку середніх років, у якої є молодий чоловік 20+. Раптово він повідомляє її, що хоче розлучитися. Що вона відчує? Спробуйте уявити собі її почуття до того, як продовжите читати статтю.

Те, як ви відповіли, буде відображати ваші власні переконання і очікування. Ваш особистий життєвий досвід направляв вашу уяву. Насправді ви могли уявити найширший спектр емоцій, які пережила ця жінка. Наприклад, вона могла розлютитися, злякатися, засмутитися; відчути полегшення, щастя, цікавість, ревнощі, сором чи провину. Насправді ми не знаємо, що вона відчуває, тому що ми не знаємо, як вона оцінила подію. Якщо вона відчуває неприємні почуття, вона може підвести підсумки своїх відповідних переконань. Якщо вона впевнена в тому, що рішення її чоловіка остаточне, але сама вона не бажає обривати відносини, вона може відчувати почуття смутку. Для людини природно відчувати смуток через втрату. Можливо вона лютує через відчуття зради і несправедливість. Це теж цілком природне почуття в такій ситуації. У будь-якому разі, подібні природні емоції могли б статися, тільки якщо вона дійсно переживала втрату або зраду.

Тим не менш, людина здатна впливати навіть на прояв природних почуттів горя і смутку своїм способом мислення. Якщо ця жінка вірить, що залишиться одна до кінця своїх днів, вона, ймовірно, зануриться в депресію. Її друзі, близькі або особистий терапевт можуть допомогти їй змінити своє мислення. Їй необхідно нагадати собі, що вона і раніше жила одна. І в той час вона була щаслива і задоволена. «Я сильна жінка!», «Я можу з усім впоратися!», «Я вже була в такій ситуації раніше, впораюся знову», «зустрічатися з новими людьми дуже захоплююче!» – Такі установки допоможуть їй змінити негативний образ мислення в цій конкретній ситуації.

Наші переконання, очікування і думки мають потужний вплив на наші почуття і поведінку. Наркоманія – це поведінка. Таким чином, ця поведінка має пов’язані з ним переконання і очікування. Найпоширеніше помилкове переконання серед залежних людей – «мені необхідний наркотик, щоб добре себе почувати», або «моє життя незначне без наркотику». Переконання такого роду називаються неточними або марними, оскільки вони практично завжди помилкові. Вони служать для підтримки шкідливих звичок. Доброю новиною буде той факт, що людина здатна зруйнувати ці помилкові переконання. Їх можна замінити здоровими думками, які будуть підтримувати і стимулювати одужання.

Такими корисними думками можуть бути, наприклад: «Іншим людям не потрібен наркотик, щоб справлятися з проблемами. Упевнений, що і сам можу навчитися справлятися без нього». «Я можу розслаблятися і спілкуватися з людьми і без наркотику». «Я можу наповнити своє життя іншими цікавими заняттями». «Мені подобаються фізичні вправи». «Я можу висипатися без наркотику». «Мені подобається спілкуватися з людьми, у яких немає залежності».

Аналогічним чином, важливо скласти правильні переконання щодо тяги. Адже тяга – це найсильніше бажання вжити наркотик. Якщо людина, яка одужує, неправильно сприймає такі позиви, вони можуть привести її до зриву. Правильні уявлення про тягу включають в себе:

  1. Тяга обмежена в часі. Вона проходить.
  2. Тяга не шкодить фізично. Вона дратує, відволікає, викликає масу незручностей, але не завдає шкоди.
  3. Тяга не змушує людину вживати силою, у неї залишається право вибору.
  4. Тяга викликає тривожні почуття.

Корисно буде навчитися особливим методам релаксації і само-заспокоєння. Такі техніки включають в себе: глибоке дихання, медитації, теплий душ, піші прогулянки, спілкування з тваринами.