Функціональний алкоголік – що це таке?

Заперечення проблеми може дуже глибоко засісти в людині.

Функціональний алкоголік – що це таке?

Заперечення проблеми може дуже глибоко засісти в людині.

Багато людей сприймають алкоголіків як розхристаних, бездомних п’яниць, які втратили все. Але є й інші алкоголіки, які потрапляють під всі критерії медичної діагностики алкогольної залежності, проте є вельми функціональними в суспільстві, зберігають свої робочі місця, домівки та сім’ї. Цей тип питущих відомий як функціональний (дієздатний) алкоголік.

Вони рідко пропускають роботу або порушують інші зобов’язання через свої пристрасті, хоча іноді це трапляється. Вони, як правило, виділяються на роботі, можуть бути успішними в кар’єрі. Як правило, вони розумні люди, які домагаються успіху в багатьох сферах життя. Для всіх, крім близьких людей, вони створюють образ абсолютно звичайної людини.

Заперечення є головною проблемою

Однією з головних причин того, що алкоголіки звертаються за допомогою, є наявність негативних наслідків вживання алкоголю. Коли біль або зніяковілість наростають, вони більше не можуть заперечувати того, що їх проблему необхідно вирішувати.

У функціонального алкоголіка заперечення закладено глибоко, бо йому все ще належить зіткнутися з негативом. Адже він ходить на роботу кожен день. Він не страждає матеріально. Він ніколи не був заарештований. У нього немає проблеми!

Однак проблема існує

Функціональний алкоголік споживає стільки ж алкоголю, скільки і будь-який “повномасштабний” алкоголік, просто він не володіє зовнішніми симптомами інтоксикації. Це відбувається завдяки тому, що у нього виробилася толерантність до алкоголю і тепер потрібно більше алкоголю, щоб відчути ефект (у тому числі похмілля). Отже, дієздатному алкоголіку необхідно пити більше, аби отримати “кайф”, який він хоче.

Це повільне нарощування толерантності до алкоголю означає, що функціональний алкоголік п’є небезпечну кількість алкоголю. Це може привести до пошкоджень органів, когнітивних порушень та алкогольної залежності.

Як визначити функціонального алкоголіка?

Чи може ваша близька людина бути функціональним алкоголіком, навіть якщо продовжує бути дієздатною у суспільстві? Чи випиває вона набагато більше, ніж помічає?

 

Нижче наведений типовий профіль функціональної алкогольної поведінки. Зверніть увагу, якщо будь-яка з цих дій здасться знайомою. Профіль належить жінці, але поведінка типова і для чоловіків, звичайно. Важливо також відзначити, що “функціональний алкоголік” не є офіційним медичним терміном або діагнозом.

 

  • Вона п’є, як у студентські роки – У молодості вона першою приходила на вечірку, і йшла останньою. Вона могла перепити всіх «до відключки». Більшість її друзів переросли цей період і припинили відвідувати вечірки. Тепер, у свої тридцять з гаком вона п’є, як першокурсник далеко від дому.
  • Вона може пити набагато більше за інших, але рідко з’являється в стані сп’яніння. Вона рідко затинається або вимовляє нечленороздільні слова. Вона більш ніж імовірно “щаслива п’яниця,” рідко стає різкою або агресивною, коли вип’є.
  • Вона – перший заводила. – На роботі вона відмінно справляється зі своїми обов’язками, але щойно робочий день закінчується, вона перша біжить в бар, або випиває алкоголь, як тільки приходить додому, щоб “розслабитися”. Вона, п’є перші два або три напої дуже швидко. Якщо з деяких причин вона повинна несподівано затриматися на роботі, вона може стати збудженою або дратівливою.
  • Алкоголь займає багато місця в її житті – Вона багато говорить про вечірки з алкоголем, часто штовхає всіх зібратися на зустрічі, де можна буде випити алкоголь, вона – рушійна сила вечірок після роботи. Вона хвалиться своїми пиятиками, більшість фотографій в її соцмережі з вечірок, барів, клубів і кафе. Вона прагне уникати заходів, де алкоголь не доступний. Вона стежить за тим, щоб алкоголю завжди було “достатньо”.
  • Вона жартує про свою залежність – Вона сміється над своїм вживанням алкоголю, наприклад, “я просто п’яна, алкоголіки лежать у лікарні.” Гумор є спробою підтвердити, що її вживання алкоголю є особистим вибором. Зрештою, алкоголіки завжди заперечують, що у них є проблема. Якщо натякнути їй про кількість алкоголю, який вона п’є, вона може прийняти оборонну реакцію, розлютитися або відповісти агресивно.
  • Друзі ігнорують симптоми – Бо вона, як правило, товариська і весела, а може бути, тому, що вона здійснює на них авторитарний вплив, але таємно, всі знають, що у неї є проблема. Вони засуджують за спиною, але в обличчя повідомляють рідко.
  • Вона починає помічати – Хоча вона як і раніше працює, їй стає все важче виконувати свої обов’язки. Вона починає помічати симптоми абстиненції, коли вона не п’є, наприклад, тремор і дратівливість. У неї частіше з’являються прогалини в пам’яті. Вона потребує більшої кількості макіяжу, щоб приховати своє почервоніле обличчя, сірувату блідість або темні кола. Її витівки під впливом алкоголю стають все більш екстремальними, небезпечними або ганебними.

 

Небезпечний стан

На жаль, навіть якщо функціональні алкоголіки починають розуміти, що у них є проблеми з алкоголем, вони все ще чинять опір тому, що їм необхідно звернутися за допомогою. До того часу, як вони визнають проблему, їх симптоми абстиненції стають все більш серйозними.

Вони можуть спробувати кинути самостійно, але абстиненція занадто неприємна і важка. Таким чином, вони продовжують пити, щоб врятувати себе від болю, і цикл триває.

Як правило такі алкоголіки приходять лікуватися тільки тоді, коли їх звичка стає ще болючішою, ніж перспектива пережити абстиненцію.