Факти про наркотики: Клубні наркотики

Клубні наркотики

Що таке клубні наркотики і шкода, яку вони завдають?

Клубні наркотики – це фармакологічно гетерогенна група психоактивних речовин, якими зловживають підлітки та молодь у барах, нічних клубах, на концертах і вечірках. Гамма-гидроксибутират (ГГБ), рогіпнол, кетамін, а також МДМА (екстазі) і метамфетамін є одними з препаратів, що включені в цю групу.

ГГБ є депресантом центральної нервової системи (ЦНС), який був схвалений як засіб лікування нарколепсії (розлад сну). ГГБ також є метаболітом інгибіторного нейромедіатора гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК). Ця кислота знаходиться в людському мозку, однак у набагато менших концентраціях, ніж в ГГБ, яким зловживають.

Рогіпнол (флунітразепам) набирав свою популярність, як клубний наркотик в Сполучених Штатах на початку 1990-х років. Це речовина бензодіазепіну, її використання не було клінічно схваленим в цій країні, та її імпорт заборонили. Однак це не завадило препарату поширюватися в Європі.

Кетамін є діссоціативним анестетиком, який в основному використовується у ветеринарній практиці.

Як зловживають клубними наркотиками?

ГГБ і рогіпнол не мають запаху, кольору і смаку. Їх часто змішують з алкоголем та іншими напоями. Завдяки можливості заспокоювати і знерухомлювати людину, що нічого не підозрює, обидва наркотики використовують в цілях споїти жертву, і заподіяти насилля.

ГГБ зазвичай ковтають у вигляді рідини або порошку, рогіпнол приймають в таблетках. Однак є відомості про те, як деякі люди вдихають роздавлені таблетки через ніс.

ГГБ і рогіпнолом зловживають через їх дію на центральну нервову систему.

ГГБ володіє анаболічними ефектами (стимулює синтез протеїну), їм зловживають культуристи, щоб спалити жирові клітини і наростити м’язову масу.

Кетамін зазвичай вдихають або роблять ін’єкції.

 

Як клубні наркотики впливають на мозок?

ГГБ діє щонайменше на дві області мозку: на GABAB рецептори і на особливе місце зв’язку ГОМК. При високих дозах, седативні ефекти ГОМК можуть призвести до засипання, коми та смерті.

Рогіпнол, як і інші бензодіазепіни, діє на GABAB рецептори. Цей препарат викликає антероградну амнезію, під час якої людина не може згадати подій, які відбулися з нею, поки вона була під дією наркотику.

Кетамін – дисоціативний анестетик, викликає порушення зорового й  аудиального сприйняття, викликає почуття відчуження від оточення і свого тіла. Кетамін діє на NMDA рецептор, його ефект схожий на ефект наркотику РСР. Низька доза інтоксикації призводить до порушення уваги, пам’яті і здібності до навчання. Високі дози наркотику викликають галюцинації, делірій і амнезію.

Загроза залежності

Часте вживання ГГБ може викликати абстинентний синдром, який включає безсоння, неспокій, тремор і пітливість. Важкі випадки абстиненції спостерігалися після передозування або вживання з алкоголем та іншими наркотичними речовинами.

Часте вживання рогіпнолу, як і інших бензодіазепінів, викликає розвиток толерантності до наркотику, фізичне звикання і залежність.

Часте вживання кетаміну також розвиває в людині звикання до препарату, і в наслідку тягу до наркотику.

Якими є інші наслідки дії клубних наркотиків на організм людини?

Невизначеності в походженні, хімічному складі та можливих домішках в цих наркотиках ускладнюють точні прогнози, визначення токсичності та передбачення можливих медичних наслідків вживання.

Однак існують відомі факти:

 

  • Вживання ГГБ викликає напади і кому. Поєднання з іншими наркотиками або алкоголем викликає нудоту та ускладнене дихання.
  • Змішування рогіпнолу з алкоголем або іншими депресантами ЦНС може стати летальним.
  • Кетамін у високих дозах може викликати порушення рухової функції, високий кров’яний тиск, і потенційно смертельні проблеми з диханням.