Алкоголь та звикання

Стадії та причини розвитку толерантності

Вживання алкоголю втручається в роботу багатьох функцій організму, а також впливає на поведінку людини. Тим не менш, регулярне вживання часто призводить до звикання, розвитку так званої толерантності. Толерантність означає, що подальше вживання постійної кількості спирту буде надавати менший ефект, а, отже, для досягнення сп’яніння потрібна більша кількість алкоголю.

Про деякі види толерантності (звикання) до алкоголю ми вже розповідали в попередній статті.

Поведінкова толерантність.

Розвиток толерантності також може прискоритися, якщо людина звикає виконувати певні завдання під впливом алкоголю. Така поведінка називається толерантність, що обумовлена ??поведінкою, або поведінкова толерантність.

Вперше подібна поведінка була виявлена у щурів, яких навчали проходити лабіринт, перебуваючи під впливом алкоголю. Одна група щурів отримувала алкоголь до початку проходження, а інша група одержувала алкоголь в такій самій кількості, але вже після того, як пройшла лабіринт. Пацюки, що практикували завдання, перебуваючи під впливом алкоголю, виробили толерантність швидше, ніж пацюки, що практикували без попереднього введення алкоголю.

Люди також виробляють звикання до алкоголю швидше, якщо виконують якесь завдання під впливом алкоголю. При виконанні тесту, що вимагає координації очей та руки, люди, що виконували цю задачу після прийому алкоголю, справлялися краще, ніж ті, хто виконував завдання до прийому алкоголю.

Навіть піддослідні, які лише подумки виконували це завдання після вживання алкоголю показали той самий рівень толерантності, як і ті, хто насправді виконував задачу, перебуваючи під впливом алкоголю.

Очікування позитивного результату або винагороди після успішного виконання завдання є важливим компонентом практики впливу на процес розвитку толерантності. Коли людина знає, що вона отримає гроші або іншу нагороду за успішне виконання завдання, перебуваючи під впливом алкоголю, вона виробляє терпимість швидше, ніж коли не очікувала винагороду. Мотивація для виконання завдання сприяє розвитку поведінкової толерантності.

 

Поведінкова толерантність і толерантність під впливом навколишнього середовища впливають на такі звички, як водіння в нетверезому стані. Повторне виконання завдання під впливом малих доз алкоголю, наприклад, водіння по одному і тому ж маршруту, може призвести до розвитку толерантності, яка в свою чергу знижує чутливість людини до дії алкоголю. Однак, якщо людина вийде за межі звичного маршруту, рівень толерантності зазвичай знижується.

Метаболічна толерантність.

Толерантність, яка є результатом швидкого виведення алкоголю з організму, називається метаболічною. Це пов’язано з певною групою ферментів печінки, які змушують алкоголь швидко перероблятися, і які активуються після хронічного пияцтва. Активація ферментів збільшує деградацію алкоголю і скорочує час, протягом якого алкоголь активний в організмі, тим самим скорочуючи тривалість п’янкої дії алкоголю.

Тим не менш, деякі з цих ферментів також прискорюють метаболізм деяких інших лікарських засобів і препаратів, викликаючи різний шкідливий вплив на питущого. Наприклад, швидкий розпад седативних (наприклад, барбітуратів) препаратів може привести до терпимості до них і збільшити ризик їх використання та зловживання. Прискорення метаболізму деяких рецептурних препаратів, таких як ті, що використовуються для запобігання згортання крові і для лікування діабету, знижує їх ефективність у хронічних алкоголіків, а також у видужуючих алкоголіків. Швидкий розпад болезаспокійливого ацетамінофену виробляє речовини, які є токсичними для печінки, що може сприяти її пошкодженню у хронічних алкоголіків.