Дослідження: яким чином марихуана викликає параною.

Дослідження: яким чином марихуана викликає параною.

Одним з найбільших і найглибших досліджень про вплив марихуани на людську психіку стало дослідження, проведене британськими лікарями. Вони стверджують, що змогли ідентифікувати психологічні фактори, які викликають у людей, що вживають марихуану, параною.

Науково-дослідна група на чолі з професором Даніелем Фріменом з Оксфордського університету, Великобританія, нещодавно опублікувала результати свого дослідження в науковому журналі «Шизофренія Bulletin».

Марихуана, що також відома під назвою Каннабіс, – наркотик, що виробляється з листя рослини Каннабіс Сатіва, або Каннабіс Індіка. Головний активний інгредієнт марихуани це дельта-9-тетрагідроканнабінол (ТГК), який відповідає за наркотичний ефект речовини, такий як галюцинація і делюзія.

Минулі дослідження показали, що вживання марихуани може викликати параною, яку проф. Фрімен описує як «надмірні нав’язливі думки про те, що інші люди намагаються заподіяти вам шкоди.»

«Подібний ефект дуже поширений, тому що в нашому повсякденному житті всім доводиться зважувати – довіряти чи не довіряти іншій людині, і коли ми помиляємося з вибором – це і є параноя» – пояснює професор. – «У більшості людей іноді виникають незначні параноїдальні думки, в той час як у курців марихуани вони виникають постійно».

Двом третім учасників дослідження вводили ТГК в дозі, рівній сильному «косяку», а одній третині учасників вводили плацебо. Дослідники відзначають, що учасникам вводили однакову кількість речовини, щоб бути впевненими в рівному рівні ТГК в їх крові. Ефект тривав 90 хвилин.

ТГК викликав «негативні переживання і зміни в сприйнятті, які викликають параною». Результати дослідження показали, що серед учасників, яким вводили ТГК, близько 50% говорять про параноїдальні думки, а серед тих, кому вводили плацебо – лише 30%. Дослідники також відзначають, що як тільки речовина покидала кров, подібні відчуття проходили.

Науково-дослідна команда проф. Фрімена стверджує, що результати їх дослідження не тільки «дуже переконливо» показують, що канабіс може викликати короткострокову параною у людей, які вживають марихуану, але також можуть пояснити, як наш розум «заохочує» параноїдальні переживання.

«Найчастіше параною викликають наші власні переживання, негативна самооцінка, і переживання тривожних змін у власному сприйнятті реальності» – говорить проф. Фрімен. Він також додає – «У дослідженні виявився ряд дуже ймовірних способів, якими наш розум викликає і культивує параноїдальні страхи. Занепокоєння спотворює наше уявлення про світ і змушує нас зосередитися на сприйманій, часто уявній, загрозі. Відчуття власної неповноцінності змушує людину відчувати себе вразливою. Навіть найменша зміна нашого сприйняття реальності змушує нас думати про те, що навколо відбувається щось дивне».

Він зазначає, що хоча дослідження фінансувалося Радою з медичних досліджень Великобританії, і надає докладну інформацію про безпосередні ефекти марихуани, воно не пов’язане з дослідженням наркоманії, кримінальної чи законодавчо-правової системи.

«Сенс дослідження був у тому, щоб скоротити час на роздуми про те, що відбувається, замість того, щоб відразу впадати в паніку, коли відбуваються гострі порушення сприйняття під час вживання наркотику, для того, щоб знизити ймовірність розвитку параної» – говорить професор Фрімен.

Це дослідження є новітнім в рядку досліджень, які показують можливі негативні наслідки вживання марихуани.