Наркотики та депресія

Наркотики та депресія

Люди, що використовують рекреаційні наркотики – такі, як гашиш, екстазі, героїн і т.д. – часто помічають зміни у своєму настрої.

Часом, ці зміни можуть бути настільки серйозними й страшними, що можливо є частиною депресивного захворювання.

Депресія і вживання наркотиків є поняттями, тісно пов’язаними між собою, можуть зустрічатися одночасно або окремо. Однак частіше вони взаємодіють в декількох формах:

  • Людина може страждати від симптомів депресії та приймати наркотики в надії отримати деяке полегшення.
  • Депресивні симптоми можуть розвиватися, як прямий результат вживання наркотичних речовин, або як частина симптомів відміни під час абстиненції. Знижений настрій під час абстиненції може бути короткочасним. Але іноді це може призвести до серйозного, тривалого депресивного захворювання.
  • Людина може приймати наркотики, аби «втекти» від проблем під час особливо напруженого часу свого життя. Ця напруга може послужити поштовхом для епізоду депресії.
  • Важке вживання наркотиків може призвести до серйозних фінансових проблем, труднощів у відносинах, або до криміналу. Найчастіше первісна наявність подібних проблем може стати причиною вживання наркотиків людиною.
  • Люди, які страждають депресією, можуть використовувати рекреаційні наркотики, намагаючись покінчити зі своїм життям.
  • Вживання наркотиків особливо притаманне людям з наступними психічними захворюваннями, наприклад, з посттравматичним стресовим розладом, тривожним розладом або фобіями. Подібні розлади також можуть нести в собі симптоми депресії, навіть якщо основною причиною проблеми є не сама депресія.

Чому рекреаційні наркотики викликають подібні проблеми, якщо повинні були змусити людину відчувати себе добре?

Існують певні хімічні речовини в мозку (так звані нейромедіатори), які є ключовими елементами в передачі наших відчуттів – іншими словами, вони контролюють наші емоції. Під час депресії рівень концентрації цих речовин змінюється. Наркотики впливають на їх рівень, підвищуючи рівень нейромедіаторів в системі. Таким чином, наркотики здатні піднімати настрій людини.

Різні наркотичні речовини впливають на різні нейромедіатори:

  • Кокаїн, амфетамін та екстазі впливають на рівень допаміну.
  • ЛСД та Екстазі діють на рівень серотоніну (або 5-НТ).
  • Амфетамін і опіати (героїн, морфін і т.д.) впливають на рівень норадреналіну (норепінефрину).

Саме з цими хімічними речовинами (допамін, серотонін, норадреналін) працюють антидепресанти.

Що ж все це означає?

Це означає, що для успішного лікування залежності (або депресії в залежності) фахівцеві спочатку необхідно розібратися в тому, яку роль наркотики грають в депресії, або навпаки.

Якщо депресія – лише частина абстиненції, вона буде короткочасною, і малоймовірно, що лікування антидепресантами піде на користь; антидепресанти необхідно приймати мінімум два-три тижні до того, як вони почнуть діяти. Кращою допомогою в цій ситуації буде припинення вживання наркотику. Депресивні симптоми можуть бути спровоковані і вживанням наркотиків, і процесом їх скасування, тому складно визначити на 100% що саме відбувається, навіть якщо первісною причиною зловживання здається наявність депресії.

В результаті, життєво важливо визначити причину початку наркотичної залежності – щоб визначити, чи дійсно необхідні антидепресанти в ході лікування захворювання. Це не означає, що депресію наркомана неможливо вилікувати, однак це сильно ускладнює процес.

 Що робити, якщо ви зіткнулися з наркотичною депресією?

По-перше, намагайтеся тримати під максимальним контролем вживання наркотиків / алкоголю, щоб не погіршити ситуацію. Зверніться за допомогою. Можливо, вам знадобиться лікування від залежності, від депресії, а можливо і того, й іншого.

Обов’язково необхідна консультація психотерапевта і нарколога.

Важливо бути чесним з приводу вживання наркотиків зі своїм лікарем, або іншим професіоналом, до якого ви звернулися.

Якщо ви зіткнулися з фінансовими, житловими та іншими неприємностями, зверніться до соціальних служб для їх вирішення. Пам’ятайте, можливо саме подібні проблеми стали причиною вашої наркоманії.

Що робити, якщо близька людина зіткнулася з наркотичною депресією?

М’яко повідомте, що ви в курсі її проблем. Уточніть, чи зверталася вона за допомогою. Запропонуйте посприяти. У такі моменти людина може потребувати підтримки.

Складнощі можуть виникнути, якщо людина не хоче, щоб ви знали про її проблеми з наркотиками. У такій ситуації необхідно бути дипломатичнішими, умовте друга на візит до лікаря. Решту залиште професіоналу.