Цікаво про наркотики

Цікаво про наркотики

У попередній статті ми говорили про маловідомі факти, що стосуються наркоманії. Першим був факт, який розповідав про властивість залежності як еволюційної риси виживання, другий стосувався небезпеки абстиненції. Детальне вивчення наркоманії навіть на рівні обивателя допоможе збільшити громадську обізнаність про проблему, а також розширити методи боротьби з нею. Далі ми поговоримо ще про декілька дивних і цікавих властивостей залежності:

Тварини теж можуть бути наркоманами

Багато чого з того, що ми знаємо про наркоманію приходить завдяки вивченню впливу наркотиків в ході експериментів не над людьми, а над тваринами. В цілому це відбувається в лабораторних умовах, і, незважаючи на масове засудження подібних досліджень громадськістю, вони відкривають очі на те, як і чому формується залежність, і що більш важливо, як цю залежність лікувати.

Одна дослідницька група написала в статті про свій експеримент:

“… лікування залежності і адиктивної поведінки є важливим завданням охорони здоров’я. Основні дослідження на тваринах здійснили великий внесок у прогрес в цій області і, безумовно, як і раніше призводять до значних проникнень в суть нейроанатомічних схем, нейрофізіологічних функцій, нейрохімічних змін, і поведінкових процесів, що лежать в основі залежності”.

У деяких експериментах, лабораторним мишам доводиться здійснювати вибір між наркотиком і ласощами, і вони здійснюють його на користь першого. А деякі види мишей навіть можуть віддавати перевагу якомусь певному виду наркотику. Все це є моделлю поведінки, яку проявляють люди, що мають залежність від наркотиків чи алкоголю, і доводить, що подібні експерименти мають місце бути.

Мабуть, найбільш вагомою причиною, що пояснює правомірність експериментів над тваринами, є те, що таким чином вчені можуть визначити, які гени відповідають за різні процеси залежності. І тому, що люди розділяють переважну більшість своїх генів з мишами, вчені можуть виявити та дослідити ті гени в організмі людини, які можуть нести відповідальність за таку ж поведінку.

Немовлята і діти можуть бути наркоманами фізіологічно, але не психологічно

Немовлята можуть потрапити в залежність від наркотиків ще в утробі матері, завдяки активному впливу речовин через грудне молоко або будь-який інший зовнішній вплив. Цікаво й парадоксально звучить той факт, що, незважаючи на фізичну залежність, як довго би не піддавали дитину впливу наркотиків, психологічна залежність у неї все одно не буде розвиватися. Це відбувається тому, що у дітей не розвинена розумова здатність розуміти, від чого у них залежність, вони також не усвідомлюють взаємозв’язок між прийомом наркотику і полегшенням симптомів абстиненції. У більшості випадків лікування дитини наркоманів включає зняття симптомів абстиненції, іноді цей процес може бути повільним і поступовим, щоб не викликати серйозних ускладнень. На жаль, навіть коли дитина долає фізіологічні аспекти залежності, це не означає, що в майбутньому вона зможе подолати емоційні аспекти залежності її матері. Тому найчастіше, малюків з наркотичною залежністю забирають у їхніх матерів-наркоманок.