Цікаві факти про наркотики

Цікаві факти про наркотики

Коли справа доходить до наркоманії, в суспільстві існує маса забобонів. Тим не менш, є низка фактів, які дійсно існують, але для багатьох людей вони є, щонайменше, дивними. У цій статті ми розглянемо деякі з менш відомих аспектів наркотичної залежності, які можуть змінити загальноприйняту думку про це явище.

  • Факт 1

Наркоманія є еволюційною рисою виживання

Різні достовірні теорії про розвиток людства стверджують, що наркоманія насправді стала побічним ефектом риси, яка розвивалася з метою заохочувати повторення поведінки, що приносить користь організму з метою виживання. Наприклад, секс і їжа допомагають виживати і продовжувати свій рід. Це досягається шляхом асоціацій в головному мозку відносно контексту та середи, коли запускається певна поведінка.

Наприклад, коли первісна людина з’їдала банан, вона відчувала приємний смак, мозок теоретично робив асоціації з приємним смаком, текстурою, місцем, часом, погодою і набором інших факторів. Пізніше, набір цих умов змушував мозок викликати бажання у людини ще раз повторити ту дію, що призвела до приємних відчуттів, тобто знову з’їсти банан.

Той самий процес відбувається, коли людина вживає наркотики. Наркотик змушує мозок звільняти дофамін в кров, що викликає приємні відчуття у носія. Ті ж самі речовини виділяються, коли людина їсть або займається сексом. На жаль, мозок викликає один ряд асоціацій, як у здорових стимуляторів дофаміну, так і у нездорових, таких як наркотики чи алкоголь.

«Людська поведінка регулюється головним чином дофамінергічною та серотонінергічною системами. Ці системи настільки стародавні, що ймовірно еволюціонували ще до філогенетичного розколу хребетних і безхребетних»

Проблемне вживання наркотиків перетворюється на залежність, коли мозок стає залежний від хімічних змін в гомеостатичній системі, викликаних препаратом. Це означає, що мозок створює нові асоціації, пов’язані саме з цією поведінкою (вживанням наркотиків). Неврологічні шляхи створюються як частина центральної нервової системи. Ці неврологічні шляхи, як вважають, стають постійними і будуть продовжувати управляти тягою до наркотику, незважаючи на найважчі наслідки. Таким чином, виходить, що наркоманія є еволюційною здатністю людини до виживання, що видозмінилася в умовах сучасного суспільства, де люди не мають особливих навичок для боротьби з нею.

  • Факт 2

Детоксикація деяких речовин може виявитися смертельною

Досі не всім відомий той факт, що чищення організму від деяких видів психоактивних речовин в певних умовах все ж таки може призвести до серйозних ускладнень або смерті. Особливо це стосується відміни алкоголю або наркотиків класу бензодіазепіни. Причиною є те, що при нормальному функціюванні мозок переживає сильний стрес від вживання цих речовин, а потім їх надходження раптово припиняється. Поки мозок намагається пристосувати центральну нервову систему до відсутності речовини, наступають серйозні побічні ефекти в результаті гіперактивності тих областей мозку, які перебували в «сплячому» стані під впливом алкоголю або бензодіазепінів. У деяких випадках це призводить до серцевих нападів, легеневої недостатності і серйозних епілептичних припадків і судом. Тому детоксикація повинна проходити виключно в медичних установах під наглядом лікарів.

Це не єдині аспекти залежності, що маловідомі широкому загалу. Якщо ви, або хтось із ваших близьких, залежні від психоактивних речовин, не баріться і приступайте до дії прямо зараз. Вчасно вжиті заходи буквально означають різницю між життям, яке руйнується, і життям, яке можна назавжди врятувати!