Чим схожі наркомании та сексоголіки?

Чим схожі наркомании та сексоголіки?

Мозкова активність сексоголіків відображає активність наркоманів.

Порнографія викликає мозкову активність у людей з компульсивною сексуальною поведінкою – сексуальною залежністю – так саме, як наркотики у наркозалежних.

Дослідники з університету Кембріджу звернули увагу, що найменше один з 25 дорослих є схильним до компульсивної сексуальної поведінки, яку можна охарактеризувати як одержимість думками сексуального характеру, почуттями, або поведінкою, яку людина не може контролювати. Така поведінка значно впливає на життя, призводить до спустошення, почуття сорому та депресії.

Для дослідження вчені спостерігали за мозковою активністю 19-ти чоловіків з діагнозом сексуальної залежності, порівнюючи її з активністю 19-ти чоловіків без цього діагнозу. Відомо, що 19 залежних чоловіків дивилися порнографію в підлітковому віці набагато частіше, ніж здорові.

Багато в чому поведінка сексоголіків нагадує поведінку наркоманів. Під час дослідів вони переглянули серію коротких відео, що мають відверто сексуальний характер та спортивний. За активністю їхнього мозку спостерігали за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії (ФМРТ). Виявляється, у чоловіків з сексуальною залежністю активніші наступні три області мозку:

  • Вентральний стріатум;
  • Передня поясна кора;
  • Мигдалеподібне тіло.
 

Ті ж самі ділянки мозку активізуються у наркоманів при вигляді наркотика.

Вентральний стріатум бере участь в процесах винагороди і мотивації, передня поясна кора відповідає за прогнозування винагороди і тягу до наркотиків, а мигдалеподібне тіло бере участь в обробці значущості події і емоційного сприйняття.

Вчені також попросили чоловіків оцінити рівень сексуального бажання, якого вони зазнали в момент перегляду відео, і наскільки їм сподобалися самі відео. Як і очікувалося, чоловіки з компульсивною сексуальною поведінкою проявили сильніше бажання під час відвертих відео. Це посилене бажання зумовлене високою взаємодією між трьома областями головного мозку, описаними вище.

Також дослідники виявили зв’язок між активністю мозку і віком. Чим молодший чоловік, тим вище рівень активності в вентральному стріатумі у відповідь на порнографічне зображення.

За однією з гіпотез лікарів, області мозку, які, по суті, є «гальмами» компульсивної поведінки, продовжують розвиватися до 25 років, і дисбаланс може бути причиною імпульсивної та ризикованої поведінки молодих людей.

Результати, засновані на віковому розходженні, дозволяють припустити, що вентральний стріатум може приймати участь в процесі розвитку нав’язливої поведінки сексуального та наркотичного характеру.