Айяуаска

Айяуаска

Аяуаска це галюциногенний напій з стебла аяуаской лози. Найчастіше цей напій роблять з додаванням інших рослин: листя аяуаской лози, листя кущів чакруна, виноградна лоза та ін. В одному звіті були перераховані 55 різних видів рослин.

Слово “аяуаска” (ayahuasca) в перекладі з мови кечуа означає “ліана мертвих”, “лоза духів”; слово huasca означає “лоза”, “ліана”, “витка рослина”, а aya означає “душа”, “дух”. Термін “аяуаска” в основному використовується в Перу та Еквадорі; в Колумбії використовують слово Яге (yagé або yajé).

Використання айяуаскі є ниткою, що зв’язує релігію і шаманські практики, майже всіх корінних народів Верхньої Амазонії. Дуже схоже на те, що шаманські практики більшості Верхньої Амазонки – Бразилія, Венесуела, Колумбія, Еквадор, Перу, Болівія – утворюють єдину релігійну область культури. Луїс Едуардо Луна склав бібліографію більш ніж з 300 пунктів і перерахував 72 групи корінного населення, які вживали айяуаску. Релігія народів Верхньої Амазонки характеризується низкою загальних особливостей – використання психоактивних рослин; отримання пісень від духів для створення ліків та отрут; поняття хвороби – викликане вторгненням патогенних об’єктів, які були спроектовані ворогом або чаклуном; акцент на зцілення за допомогою вдихів та видихів; важливість звуків – спів, свист, дуття і шум – як у зціленні, так і в чаклунстві.

Напій айяуаска має кілька основних дій: галюциноген, блювотний, проносний і глистогінний. Насправді, є підстави думати, що лоза айяуаски вперше була використана в якості перерахованих вище дій, а галюцинації є побічним ефектом.

Насправді, супутні рослини – chacruna, ocoyagé або sameruca – містять потужний галюциноген діметілтріптамін (ДМТ). Але, ДМТ буде діяти якщо його вживати парентерально, тобто, коли ДМТ вживається орально, він інактивується периферичною моноаміноксидазою A (MAO-A), ферментом, який був виявлений у слизовій оболонці шлунка, функцією якого є окисляти молекули, що містять аміногрупи NH2, такі як ДМТ. Таким чином, є два шляхи вживання ДМТ або рослини які містять ДМТ – парентеральний прийом через носову інгаляцію, куріння або ін’єкції; або шляхом змішування ДМТ з інгібітором МАО, який запобігає руйнуванню ДМТ в травному тракті. Лоза айяуаски містить ß-карболіни гарміна, гармалін і тетрагідрогарміна, які є потужними інгібіторами МАО-А. Поєднання інгредієнтів напою айяуаски дозволяє ДМТ призвести свій галюциногенний ефект при пероральному вживанні – єдине рішення, яке, ймовірно, розвинене тільки у Верхній Амазонці.

Девід Натт, засновник Drug Science і колишній голова консультативної ради по зловживанню наркотиками, говорить:

“Айяуаска це спосіб доставляти ДМТ в тіло, який є дуже потужним стимулятором рецепторів серотоніну в головному мозку. В основному, ДМТ не надходить в організм, так як руйнується в слизовій оболонці шлунка. Але корінні американці дізналися, ще сотні років тому, що якщо робити напій з рослинним продуктом, який містить ДМТ, і змішати його з корою, яка виступає блокуючим агентом, то ДМТ може потрапити в організм “.

Варто відзначити, що смак цього напою жахливий. Це масляниста, в’язка, гірка на смак рідина, яка злипається в роті, з невеликим натяком на солодкість, щоб ви могли проковтнути.

Ефекти айяуаскі проявляються повільно, від 30-40 хвилин, а потім, остання фаза, триває приблизно 4 години, в залежності від сили і складових компонентів конкретної суміші.

У 2012 році американський підліток, 18-річний Кайл Нолан помер після того як випив напій айяуаскі. Його тіло було знайдено в Перу. “Вони знайшли його мертвим на вулиці, під кущем, і запанікували. Вони накрили його і сказали всім, що хлопець погано себе почуває. Потім повантажили тіло на тачку, відвезли за милю від будинку, вирили яму, поховали його і спалили всі його речі. “

У 2014 році, 19-річний британський студент, Генрі Міллер, помер у Колумбії після того, як взяв участь у шаманській церемонії. Його тіло було виявлено біля дороги міста Мокоа, недалеко від кордону з Еквадором.

17 січня 2015 року, 32-річна Дженніфер Логан померла в Перу після того як випила напій айяуаскі, який викликав блювоту. Вона тривала доти, поки жінка не втратила свідомість. Лікарі сказали, що вона померла від набряку легенів.