Алкоголь та толерантність

Звикання до алкоголю: толерантність, стадії, причини алкоголізму.

Вживання алкоголю втручається в роботу багатьох функцій організму, а також впливає на поведінку людини. Тим не менш, регулярне вживання часто призводить до звикання, розвитку так званої толерантності. Толерантність означає, що подальше вживання постійної кількості спирту буде надавати менший ефект, а, отже, для досягнення сп’яніння потрібна більша кількість алкоголю.

Незважаючи на це нескладне визначення, вчені розрізняють кілька типів толерантності, які можуть з’явитися завдяки різним механізмам.

Звикання до алкоголю впливає на звичку випивати і на поведінку людини в стані алкогольного сп’яніння декількома різними шляхами. Ця стаття описує те, як толерантність сприяє вживанню алкоголю, викликає алкогольну залежність і завдає шкоди органам; заважає виконувати завдання, як, наприклад, водіння в нетверезому стані; підвищує небезпеку інших медичних препаратів.

Функціональна толерантність

У людини і тварин толерантність виникає, коли їх мозок адаптується і починає компенсувати незручності, викликані алкоголем, і в поведінці, і в функціях організму. Ця адаптація називається функціональною толерантністю. У хронічних алкоголіків вона проявляється в тому, що для досягнення стану алкогольного сп’яніння їм необхідно набагато більше алкоголю. Вони рідко показують ознаки сп’яніння навіть при великій кількості випитого алкоголю. Рівень вмісту алкоголю в їх крові може бути настільки високим, що в інших людей міг би викликати летальний результат.

Оскільки функціональний алкоголік рідко відчуває значні зміни в поведінці під час сп’яніння, йому необхідно збільшувати дозу. Це призводить до фізичної залежності і пов’язаними з нею ушкодженнями органів.

Однак функціональна толерантність не розвивається однаковими темпами для всіх ефектів алкоголю. Отже, людина може бути в змозі виконувати деякі завдання після вживання алкоголю. Швидкий розвиток звикання до неприємних ефектів алкоголю сприяє збільшенню його вживання.

Різні типи функціональної толерантності та чинники, що впливають на їх розвиток, описані нижче. Під час постійного вживання малих доз алкоголю, сигнали навколишнього середовища і процеси, пов’язані з пам’яттю та навчанням можуть сприяти розвитку толерантності; під час впливу великих доз алкоголю, толерантність може розвинутися незалежно від впливів навколишнього середовища.

 

Гостра толерантність.

Хоча толерантність до більшості ефектів алкоголю розвивається з плином часу і протягом декількох запоїв, вона також може спостерігатися в рамках одного запою. Це явище називається гостра толерантність. Це означає, що погіршення, викликане алкоголем, проявляється більше на початку запою, ніж в його наслідку.

Гостра толерантність не розвивається до всіх впливів алкоголю, а розвивається лише до почуття сп’яніння, яке відчувають після вживання алкоголю. Це може спонукати питущого вживати більше алкоголю, що в свою чергу може порушити функції продуктивності або органів.

Толерантність під впливом навколишнього середовища.

Розвиток толерантності до дії алкоголю протягом кількох запоїв прискорюється, якщо алкоголь завжди вживають в тому самому середовищі, або якщо цей процес супроводжується одними і тими ж сигналами. Цей ефект називається толерантність під впливом оточення.

Пацюки, які регулярно отримували алкоголь в одній кімнаті, і плацебо в іншій кімнаті, продемонстрували толерантність до седативного впливу алкоголю тільки в середовищі, де вони його отримували. Толерантність під впливом оточення може розвиватися навіть у «соціальних» питущих. У дослідженні, яке займалося аналізом дії алкоголю на продуктивність в задачі координації «око-рука», група чоловіків, що класифікуються як соціальні питущі, пили алкоголь або в офісі, або в кімнаті, що нагадує бар. Більшість чоловіків виконували поставлене завдання краще (тобто, проявляли більшу толерантність), коли пили в середовищі, що нагадує бар. Це говорить про те, що для багатьох людей, така середа містить сигнали, пов’язані з споживанням алкоголю і заохочує толерантність під впливом оточення.

Про інші види толерантності читайте в наступній статті.