Акупунктура

Акупунктура

Переваги цього способу полягають у доступності застосування, простоті інструментарію та досить багатому практичному досвіді використання. Виходячи з діагностичних методів, пацієнту виставляється східний діагноз, якому відповідає певний набір точок впливу, або точки підбираються відповідно до правил східної медицини.

Використовуються голки, виготовлені з нержавіючої сталі та срібла, довжиною від 1 до 12 см., діаметром 0,26-0,32 мм. Голки з срібла краще використовувати тоді, коли потрібно залишити її в тканинах на тривалий час.

Акупунктура у лікуванні наркоманії. Існують різні техніки введення голок, які забезпечують мінімальні больові відчуття. Велике значення мають глибина введення голок, час перебування їх у точці, шляхи маніпулювання і вилучення голок. Розрізняють три ступені глибини уколу голкою: поверхневий, середньої глибини, глибокий. Існуючі види уколів: прямий (вертикальний), похилий і майже горизонтальний. При прямому (вертикальному) уколі голку вводять перпендикулярно до поверхні шкіри, при похилому – під кутом 30-60 градусів, майже горизонтальному – менше ніж 15 градусів. Найчастіше голку вводять під прямим кутом.

Всі активні точки, показані при наявності тих чи інших симптомів, можна заспокоювати або тонізувати. Подразнення від безпосереднього введення голки може бути дуже слабким при поверхневому уколі або більш сильним при просуванні голки глибше. Повороти голки, що використовуються для поглиблення, також підсилюють подразнення.

Крім подразнення тканин самою голкою, можна збільшити його силу обертанням голки навколо осі. Градус повороту голки може становити від 30 до 360, чим більше градус повороту голки, тим більше подразнення тканин точки. Додаткове подразнення викликає рух голки вгору і вниз, розмах становить 0,5 – 1см. Найбільша сила подразнення точки досягається сумісним обертанням і рухом вгору-вниз. Таким сильним і тривалим подразненням (від 30 до 40 хвилин) можна досягти іглоанальгезіі (знеболення), яке застосовують при оперативних втручаннях.

Велику роль відіграє час, протягом якого голка знаходиться в тканинах. Тривалість сеансу становить від 15 до 60 хвилин і більше. На курс лікування – від 2 до 20 сеансів.

Під час проведення сеансу акупунктури обов’язково враховується топографія (розташування) внутрішніх органів, щоб уникнути їх пошкодження. Крім того, враховуються особливості голковколювання в залежності від місця його проведення. Так, при акупунктурі в точки обличчя голки вводять під кутом 35-40 градусів з обмеженням глибини введення 6-10 мм. В області орбіти напрямок уколу буде не до ока, а від ока. На грудній клітині голковколювання проводять тільки під кутом. Перед введенням голок в нижню частину живота обов’язково слід спорожнити сечовий міхур. Якщо в місці уколу визначається пульсація великої судини, то голку необхідно змістити або вибрати іншу точку. Якщо точки розташовуються в місцях, де проходять великі нервові стовбури, маніпуляції голкою повинні бути вкрай обережними. При попаданні в стовбур нерва, швидке введення голки і грубе її обертання може викликати запалення нерва – травматичний неврит.

Процедуру голковколювання проводять з урахуванням психічних особливостей хворого, віку, статі,загального стану і захворювання.

Проведення сеансу акупунктури має супроводжуватися появою передбачених відчуттів, так званого “феномену віддачі”. Голковколювання у точки живота найчастіше викликає відчуття тяжкості, вплив на точки у сухожилля й окістя – відчуття розпирання, в області м’язів – оніміння, у верхніх і нижніх кінцівках ці відчуття можуть бути у вигляді почуття проходження електричного струму, та іноді передбачені відчуття являють собою комбінацію різних явищ: розпирання, тяжкості, тепла, ломоти, холоду і т.д.

Подібним відчуттям в голкотерапії надається велике значення. У стародавніх літературних джерелах згадується, що лікувальний ефект досягається лише тоді, коли виникають ці відчуття. Сучасними дослідженнями доведено, що отримання “феномену віддачі” в 2-3 рази ефективніше для зняття болю, ніж введення голки в ту ж зону, але без відчуття.

Якщо передбачені відчуття не виникли відразу після введення голки, тоді використовуються деякі прийоми: обертання голки, припинення маніпулювання голкою, неповне витягнення голки, обертання із зануренням і неповним витяганням голки, вібрація.

Якщо після проведення всіх прийомів маніпулювання передбачені відчуття не виникають, тоді виконують вплив на інші прилеглі точки.