Масаж

Масаж

Масаж (від фр. Masser – розтирати) – сукупність прийомів механічної і рефлекторної дії на тканини і органи у вигляді тертя, тиску, вібрації, проведених безпосередньо на поверхні тіла людини як руками, так і спеціальними апаратами через повітряну, водну або інше середовище з метою досягнення лікувального чи іншого ефекту.

Додатково до механічних впливів, для посилення ефекту, застосовують різні ароматичні та запашні олії, лікарські мазі, гелі та інші препарати, а також температурні дії (наприклад, кріомасаж).

Лікувальний масаж застосовується з метою прискорення відновлення функцій органів і систем при захворюваннях і травмах. В даний час цей вид масажу широко використовується в медичних установах, а в поєднанні з медикаментозним лікуванням, заняттями лікувальною фізкультурою і з фізіобальнеотерапевтичними процедурами посилює ефективність лікувального комплексу. Лазерно-вакуумний масаж – один з прикладів такого вдалого поєднання.

Спортивний масаж являє собою комплекс спеціальних прийомів, які підвищують спортивну працездатність, готують до тривалої діяльності і прискорюють відновлювані процеси. Спортивний масаж поділяється на тренувальний, попередній і відновлюючий. Під тренувальним масажем слід розуміти масаж, який застосовується як один з додаткових засобів тренування і спрямований на підвищення спортивної працездатності. Відновлюючим називається той масаж, що застосовується з метою швидшого відновлення рухової працездатності і зняття відчуття втоми. Попередній масаж являє собою короткочасний масаж (5-20 хв), спрямований на те, щоб найкращим чином підготувати спортсмена до змагань або тренувального заняття. У свою чергу виділяють 4 підвиди: розминаючий, збудливий (тонізуючий), заспокійливий і зігріваючий масаж.

У той час, коли основних видів масажу всього чотири – спортивний, лікувальний, гігієнічний та косметичний, систем, які можуть виконувати функції цих видів масажу існує велика кількість і провести їх точну класифікацію досить складно. Наприклад, терміном лікувальний можна назвати практично будь-який вид масажу, а між гігієнічним та профілактичним масажем існують більше теоретичні, ніж практичні відмінності.

Лікувальний масаж використовується на всіх етапах, як в процесі лікування, так і після нього – в реабілітаційній фазі, і практично не має меж застосування. З його допомогою лікуються  такі захворювання:

 

  • Серцево-судинної системи;
  • Нервової системи;
  • Опорно-рухового апарату;
  • Шлунково-кишкового тракту;
  • Дихальних шляхів (перкусійний масаж);
  • Гінекологічні захворювання;
  • Урологічні захворювання;
  • Порушення обміну речовин.