Cиропи від кашлю та інші ліки проти застуди

Зловживання сиропами від кашлю та іншими ліками проти застуди

Деякі ліки проти застуди, що відпускаються за рецептом і без, містять психоактивні інгредієнти, що в перевищених дозах впливають на свідомість людини. Віднедавна ними також стали зловживати. Ці ліки можуть містити відхаркувальні та антигістамінні препарати, які стають небезпечними у високих дозах і викликають звикання.

Ліки від застуди, якими зловживають:

 

  • Декстрометорфан (ДХМ) – відхаркувальний засіб, який входить до складу багатьох ліків від застуди, що відпускаються без рецепту. У дозах, що перевищують норму, він викликає ейфорію і диссоціатівні відчуття.
  • Деякі сиропи від кашлю містять кодеїн – опіоїд, що пригнічує кашель, в перевищених дозах розслабляє і викликає ейфорію. У сиропах від кашлю також може міститися прометазин HCI – антигістамін, який діє як заспокійливе. І хоча подібні сиропи відпускаються за рецептом лікаря, зловживання ними також зросло в останні роки.

 

Як зловживають простудними ліками і сиропами від кашлю?

Ліки проти застуди та кашлю зазвичай вживають перорально в таблетках, капсулах або у вигляді сиропу. Їх можуть змішувати з солодкими напоями для поліпшення смаку, і найчастіше ними зловживають в поєднанні з іншими наркотиками, алкоголем або марихуаною.

Через те, що ці ліки легко можна купити в аптеках без рецепту, сиропами від кашлю, таблетками від застуди та капсулами, що містять ДХМ (декстрометорфан) часто зловживають молоді люди, охочі спробувати стан зміненої свідомості. Щоб уникнути побічного ефекту у вигляді нудоти і головного болю, деякі «просунуті користувачі» шляхом нехитрих хімічних операцій витягують необхідну речовину, прибираючи все зайве.

Сиропи від кашлю ще називають рожевою водою, іноді їх змішують з мінералкою або водою. Різновидом «рожевої води» є сироп від кашлю, змішаний з алкоголем. Він все більше стає популярним серед молоді країн пострадянського простору.

 

Як зловживання ліками проти застуди та кашлю впливає на людський мозок?

Як зловживання ліками проти застуди та кашлю впливає на людський мозок?

Якщо приймати ці препарати за призначенням, вони безпечно лікують симптоми захворювань нижніх та верхніх дихальних шляхів, викликаних застудою або грипом. Однак, якщо приймати їх у великих кількостях без необхідності, вони впливають на мозок так само, як і деякі заборонені наркотики.

При прийомі у високих дозах, ДХМ діє на ті ж клітинні рецептори, що і діссоціатівні галюциногени, такі як РСР і кетамін. Подібні ефекти порівнюються з сп’янінням від алкоголю або марихуани, а в ще більших дозах – викликають фізичне спотворення реальності та галюцинації.

Кодеїн приєднується до тих же клітинних рецепторів, що і нелегальні опіоїди, такі як героїн. Вживання сиропів від кашлю більше щоденної рекомендованої терапевтичної дози, викликає ейфорію, аналогічну іншим опіоїдним наркотикам. Препарати, що містяться в них діють як депресанти центральної нервової системи, виробляючи седативний ефект.

Зловживання кодеїном і ДХМ прямо або побічно викликає збільшення кількості допаміну в системі винагороди мозку. Людина, що бажає неодноразово відчувати це, стає залежною, з хронічними рецидивуючими захворюваннями мозку, що характеризуються нездатністю зупинитися, незважаючи на згубні наслідки для життя та здоров’я людини.

Які інші наслідки зловживання ліками від застуди та кашлю?

Зловживання ДХМ може викликати порушення рухової функції, оніміння, нудоту або блювоту, прискорене серцебиття і кров’яний тиск, і у великих дозах – екстремальну агітацію, підвищення температури тіла, а також накопичення надлишкової кислоти в рідинах організму.

Високі дози парацетамолу викликають серйозні пошкодження печінки, токсичний гепатит. У рідкісних випадках викликають гіпоксичне пошкодження мозку, важке пригнічення дихання, недолік надходження кисню в мозок.

Зловживання сиропами від кашлю також представляє високий ризик смертельного передозування через свій вплив на центральну нервову систему, викликає зупинку дихання та роботи серця. Поєднання з алкоголем значно збільшує цей ризик.