Залежність – це алергія?

Залежність – це алергія?

Теорія доктора Сілкворта про те, що алкоголізм є алергічною реакцією, може мати під собою наукове підгрунтя.

Насамперед, варто трохи розповісти про те, хто такий доктор Сілкворт. Вільям Дункан Сілкворт (1873-1951), доктор медицини, нарколог, стояв біля витоків утворення АА (Анонімних Алкоголіків). Саме він вперше висунув теорію про те, що хронічний алкоголізм, в деякому роді, був типом алергічної реакції, властивої лише певному типу людей, і виражається у вигляді тяги, яку відчувають алкоголіки чи наркомани. Цю теорію він розробляв протягом всієї своєї лікарської практики в міру того, як відстежував різну реакцію пацієнтів на спонукання до вживання алкоголю, або більш конкретно, на результат лікування такого спонукання.

Доктор Сілкворт відзначив два різних типи алкогольної залежності:

  • У першому випадку, після закінчення лікування пацієнт повертався додому, підтримував тверезість і міг вживати алкоголь рідко і в малих кількостях.
  • У другому випадку, пацієнт також позитивно реагував на лікування, однак після повернення додому вживав алкоголь, і знову повертався до своєї залежності.

У спробі пояснити, чому один алкоголік міг контролювати свою залежність, а другий ні, доктор Сілкворт стверджував, що можливо в другому випадку пацієнту була притаманна алергічна реакція, яка перетворювала вживання алкоголю в неконтрольовану поведінку.

Наукове обґрунтування, яке привело Сілкворта до концепції алергічної реакції, має сенс. У доповненні до психологічної безпорадності перед алкоголем, алкоголіки також страждають від фізіологічної безпорадності, так званої «алергії» на алкоголь, яка відбувається в результаті загальмованої переробки алкоголю організмом. Життєво важливі органи тіла не виробляють особливі ензими в достатній кількості або якості, яка потрібна, щоб завершити розкладання алкоголю, або, точніше етанолу. У людини без алкогольної «алергії», при вживанні алкоголю виробництво ферментів і функціонування організму перебувають у нормі, що дозволяє їй вживати напій без ризику неконтрольованого пиття. І навпаки, організм алкоголіка переробляє алкоголь так само, проте тільки до тих пір, поки не досягає певних сполук ацетат в печінці та підшлунковій залозі, які не можуть призвести ферменти, необхідні для повного розкладання. Це призводить до сильної тяги, яка робить вживання неконтрольованим.

Хоча пояснення Сілкворта було неправильним, він був на правильному шляху. Суть його була в тому, що алкоголіки не здатні контролювати свою поведінку, тому повинні повністю утримуватися від вживання, щоб запобігти повторну хвилю залежності.

Незважаючи на помилки в цій теорії, Сілкворт зробив ряд коротких, проникливих спостережень, намагаючись визначити кореневу причину залежності. Зокрема, він описав ту одержимість, яку відчувають алкоголіки до предмета своєї залежності. У своїх лікарських заключеннях доктор зазначав, що:

Алкоголіки ставали дратівливими і незадоволеними. Тільки після вживання вони заспокоювалися і знаходили почуття легкості.

Цей уривок описує психологічну залежність, яка розвивається у людини при вживанні психоактивних речовин з метою впоратися зі стресом, сумом, гнівом, тривогою і так далі. У такій ситуації наркотик вибору використовується для того, щоб хоч трохи побувати в стані миру і спокою.

На сьогоднішній день залежність технічно не є алергією. Однак підхід доктора Сілкворта допоміг сучасній наркології розробити методику лікування, яка ефективно допомагає людям утримуватися і управляти своєю хворобою.