Твій мозок під “чарівними” грибами

Твій мозок під впливом “чарівних” грибів

Психоделічні речовини можуть змінювати мислення людини. Факт полягає у тому, що вони впливають навіть на тих, хто ніколи в житті не торкався до таких речей. Такий змінений стан свідомості відкриває вікно перед вченими для вивчення нових можливостей нашого мозку, а також більш широке розуміння роботи мозку в нормальному психічному стані. Але неврологи тільки починають розуміти, як і чому відбуваються такі психічні зміни.

Психоделічні пазли

Протягом багатьох десятиліть вчені знали, що психоделічні наркотики одні з найефектніших видів наркотичних речовин: зорові галюцинації, підвищена сенсорна і емоційна чутливість і т.д. – все це пов’язано з підвищеним рівнем нейромедіатора серотоніна.

Але все частіше неврологи зацікавлені не тільки в простих хімічних речовинах, але також і в діяльності мозку, так як найбільш складна робота відбувається в різних областях. Протягом декількох років, розділ математики, який відомий як Мережева теорія, був застосований для вивчення цього явища.

Пол Експерт, науковий співробітник Імперського коледжу в Лондоні, і його команда застосували цей підхід для аналізу даних МТР людей, які вжили псилоцибін (психоделічне хімічна речовина в “чарівних” грибах). Зовсім недавно команда розпочала роботу на новій техніці для мережевого моделювання, він призначений для виявлення невеликих, але незвичайних закономірностей в роботі мозку.

 

Мозок під дією наркотиків

Команда використовувала дані МТР від попереднього дослідження – 15 здорових людей перебували всередині апарату МРТ протягом 12 хвилин. В одному варіанті добровольці отримували плацебо, в іншому – слабку дозу псилоцибина; але вчені не сказали в якому які речовини. Дослідники вивчили функціональні зв’язки мозку – кількість активних зв’язків між різними областями мозку.

Вони виявили два основних видів ефекту від псилоцибина. По-перше, більшість зв’язків в головному мозку швидкоплинні. Під впливом псилоцибина нові види зв’язків відбувалися швидше, ніж під дією плацебо. Але що цікаво, по-друге, був ефект і в протилежному напрямку – кілька обраних моделей зв’язків були напрочуд стабільні, і відрізнялися від стабільних зв’язків нормального мозку.

Ці результати пояснили деякі переживання, які люди отримують під час “тріпа”. Лінійне мислення і планування надзвичайно важкі процеси, але “виходячи за межі”, мислення “вибухає” у всіх напрямках. До того ж, важко сказати, чи є фантазія частиною реальності під час цього “тріпа”; але концентрація уваги на певній думці або образі – реальному чи уявному – часто значно посилює інтенсивність і яскравість цієї думки.

Автори припускають, що подібні ефекти, можуть грунтуватися на двох видах специфічних взаємодій, один вид охоплює різні неорганізовані тонкі зв’язку і моделі їх взаємодії, а інший відображає інформаційну взаємодію різних областей досвіду і каналів сприйняття, які можуть викликати синестезію, тобто об’єднання декількох сенсорних переживань одночасно, наприклад у сприйнятті людей, які вживають псилоцибін, звук може перетворюватися на колір.

Дослідники сподіваються, що ці моделі забезпечать неврологів новими методами вивчення мозку під дією психоделічних наркотиків, і, отже, краще зрозуміти дивні психологічні наслідки.