Складність виявлення наркоманії

Складність виявлення наркоманії

Чому наркотичну залежність так складно визначити вчасно?

Боротьба з наркотичною та алкогольною залежністю не є пріоритетним завданням державних органів охорони здоров’я. На відміну від інших важких хвороб, наркоманія часто розглядається як явище гріховне і аморальне. Також, на відміну від інших хвороб, до наркоманії досі ставляться як до елементу злочинності, і результатом її розглядається покарання, а не лікування. Тим не менш, найімовірнішою причиною того, що лікування наркоманії не є головним завданням МОЗ, є той факт, що її дуже складно виявити. На відміну від інших хвороб, хворі на наркоманію часто не вважають себе хворими. А якщо вони і починають усвідомлювати це, заперечення відіграє важливу роль:

«У мене немає проблем з наркотиками / алкоголем»,

«Просто наразі я переживаю важкі часи» і т.д.

Наркоманія: труднощі виявлення

Близько 10 років тому американські вчені проводили дослідження на тему того, як виникає залежність, і як часто вона залишається невиявленою. Серед лікарів первинної ланки переважна більшість не змогли діагностувати наркоманію за представленими ранніми симптомами (94%), у той час як 41% лікарів педіатрів не змогли правильно діагностувати наркоманію за такими ж ознаками.

Чому так багато випадків залишається недіагностованими?

Хоча дослідження проводилося більше десяти років тому, багато з його висновків вірні і на сьогоднішній день. Існує безліч причин, через які наркоманія залишається невиявленою. Відповідальність за це лягає як на лікаря, так і на самого наркомана. Що стосується лікарів у державних клініках, багато хто скептично ставиться до ефективності лікування наркоманії або просто не вважають, що діагностування цієї хвороби варто їх часу і грошей. Вони також цинічно ставляться до чесності своїх пацієнтів. Багато лікарів уникають теми вживання наркотиків, тому що з упевненістю вважають, що їхні пацієнти будуть брехати про це. І вони не далекі від правди. Величезна кількість пацієнтів не зізнаються у своїй залежності на прийомі у лікаря, або взагалі не звертаються за допомогою до медичного працівника.

Чому пацієнти з наркотичною залежністю брешуть?

Чому так багато людей вважають необхідністю брехати про наявність у них наркотичної чи алкогольної залежності? Люди брешуть, коли вони бояться сказати правду. Вони бояться того, що може статися, якщо вони відкриють правду. У першу чергу, сказати правду означає визнати свою залежність і припинити заперечувати проблему. Наркомани також бояться наслідків лікування і перспективи залишатися тверезими.

Основною причиною все ж є страх отримати клеймо наркомана. Вони соромляться бути визнаними наркоманами, алкоголіками, злочинцями і т.д. Виникає страх громадського осуду. Найсильнішим страхом є параноя про майбутні правові наслідки.

Очевидно, що кожна людина сама несе відповідальність за власну чесність. Як би там не було, ми не можемо ігнорувати громадське клеймо і засудження наркоманів і алкоголіків – ту причину, через яку вони змушені брехати. Приховуючи свою поведінку і побоюючись реакції суспільства, людина, таким чином, подовжує терміни своєї залежності. Ось чому так необхідно докорінно міняти усвідомлення і розуміння залежності в сучасному суспільстві.