Елемент духовності в наркоманії

Елемент духовності в наркоманії

Як можна розглядати поняття духовності у світлі лікування наркотичної залежності?

Щоб відповісти на питання, яким чином люди стають наркоманами, необхідно згадати про біо-психо-соціо-духовну модель (БПСД). Спочатку ця модель називалася просто Біо-психо-соціальна модель. Пізніше до назви був доданий термін духовність. Це сталося тому, що духовність підкреслює найвищий потенціал людини: визначення сенсу і мети в житті. Природно, ця здатність відіграє важливу роль у процесі лікування наркоманії. Відповідно до теорії духовної моделі, наркоманію провокує відокремлення від Бога або інших вищих сил. Цей розрив викликає нездатність жити в гармонії з універсальними законами або принципами всесвіту. Ці специфічні універсальні закони і принципи можуть змінюватися в залежності від віросповідання. Тим не менш, модель розглядає причину виникнення наркоманії як від’єднання від духовного якоря. Звідси випливає, що лікування наркоманії повинно включати відновлення духовного зв’язку з всесвітом і з собою.

Приєднання «духовності» до біо-психо-соціальної моделі допомагає деяким людям вийти за межі матеріального аспекту наркоманії та відкриває нові можливості для одужання. Наприклад, можна уявити собі залежність як втрату власної людяності. Наркотики змогли відключити нашу справжню духовну сутність від фізіологічної істоти. Таким чином, вилікуватися можна, якщо заново об’єднати свою духовну сутність і тіло. Крім того, залежність можна зрозуміти, як спосіб впоратися з втратою своєї духовної ідентичності. Така втрата може статися через глибоку психологічну травму, яка розхитує віру в сенс свого існування.

Одного разу, терапевт в наркологічній клініці запитав учасників своєї групи: «Що для вас означає духовність?» Він почув такі відповіді:

«Це коли те, що у мене всередині, знаходиться в гармонії з тим, що у мене зовні».

«Виконання всіх правил Ісламу, єднання з Богом».

«Моя духовність полягає в єднанні з всесвітом та усіма його складовими».

«Це моя віра в Ісуса Христа як Господа і Спасителя».

Як ми бачимо, відповіді абсолютно різні, але в кожній з них є правда. Духовність – глибоко особисті, унікальні приватні переживання. І так саме як існують безліч шляхів лікування залежності, існують й безліч духовних шляхів.

Духовність відображає віру в те, що у нашого існування є мета. Це поняття включає в себе купу різних особливих переконань, які мають люди щодо цієї мети. Ми називаємо їх вищою силою; Богом; пантеоном божеств; життям; всесвітом; Джерелом; Духом … назв безліч.

Для більшості людей поняття мети в житті стає дуже особистим. І це особистісне розуміння включає в себе безпосереднє керівництво до того, як жити значущим чином і відповідно з певними правилами та законами. Воно також може включати і непряме керівництво у вигляді цінностей і принципів, що стосуються обраного сенсу життя.