Профілактика наркоманії у дітей

Профілактика наркоманії у дітей

Поради для батьків

Останні наукові дослідження показали, що чим довше людина відкладає початок вживання алкоголю, тютюну або інших видів наркотиків, тим більше у неї шансів не розвинути залежність, наркоманію чи алкоголізм.

Хочете вірте, хочете ні, але батьки здатні здійснити найсильніший вплив на своїх дітей, коли справа доходить до алкоголю і наркотиків. Двоє з трьох дітей у віці від 13 до 17 років кажуть, що від вживання цих речовин їх стримує страх втратити повагу і любов батьків.

Що ж можуть зробити батьки підлітків, щоб максимально позитивно вплинути на здорове відношення їхніх дітей до життя?

 • Не бійтеся бути «поганим» батьком.

Іноді, страх негативної реакції від дитини заважає батькам чинити правильно. Коли справа доходить до алкоголю і наркотиків, жорстка батьківська позиція може допомогти дитині сказати ні. Саме рішення батьків, і правила батьків можуть послужити причиною відмови спробувати ту або іншу речовину. («Батьки “вб’ють” мене, якщо я це спробую» – така думка зупиняє багатьох дітей.)

 • Підтримуйте зв’язок із друзями своїх дітей.

Звертайте увагу на тих, з ким спілкується ваша дитина. Спробуйте запрошувати друзів дитини додому, познайомтесь з ними краще. Заохочуйте дитину запрошувати друзів додому.

 • Підтримуйте зв’язок з батьками друзів своєї дитини.

Якщо ви знайомитеся з другом своєї дитини, постарайтеся не втратити можливість і представитися його/її батькам. Це чудовий спосіб побудувати взаємну підтримку і розширити ваше правило щодо вживання наркотиків та алкоголю. Також у разі знайомства з батьками друзів вашої дитини вам завжди буде легше швидко зв’язатися з ними, або переконатися що вечірка, на яку збирається ваше чадо в гості, проходитиме під батьківським наглядом.

 • Пропагуйте здоровий спосіб життя у своїй родині.

Допоможіть своїм дітям і їхнім друзям дізнатися, як можна весело провести час у компанії і боротися з нудьгою. Спортивні ігри, заходи і вправи важливі завдяки своїм позитивним фізичним і психологічним перевагам. Заохочуйте своїх дітей брати участь у шкільних заходах, займатися музикою, мистецтвом або допоможіть знайти невеликий підробіток. Чим більше ваші діти займаються активною діяльністю, тим менше часу у них буде на безцільне проведення часу з однолітками і пошук нового способу розвіяти нудьгу, такого як алкоголь або наркотик.

 • Встановіть чіткі сімейні правила щодо вживання психоактивних речовин. Наприклад:
 1. До 21 року діти не вживають алкоголь
 2. Діти не сідають у машину з ким-небудь, хто вживав алкоголь або наркотик
 3. Старші діти не можуть заохочувати молодших спробувати алкоголь або наркотики
 4. Діти не влаштовують вечірки вдома без батьківського нагляду до 21 року
 5. Діти не відвідують місця та заходи, де можуть вживати алкоголь

Ці правила повинні підтверджуватися негайним покаранням у разі невиконання. Якщо покарання не настає, значить, ці правила не мають ніякого значення.

 • Читайте про наркотики та алкоголь

Ви не можете покладатися тільки на власний досвід чи здоровий глузд в такому делікатному питанні. Ваш лідерський авторитет у сім’ї цілком може залежати від обсягу та якості ваших знань в тому чи іншому питанні. Всім новим, що ви дізнаєтеся про питання, що вас цікавить, поділіться з чоловіком або дружиною.

 • Станьте взірцем і подавайте хороший приклад.

З точки зору дитини, завжди більш важливим буде те, що ви робите, а не те, що ви говорите. У батьків, які вживають алкоголь, тютюн або наркотики на очах у дитини, діти також починають вживати речовини. Не вживайте алкоголь у присутності дитини, а якщо вживаєте, робіть це в дуже помірних кількостях. У стані сп’яніння не сідайте за кермо на очах у дитини.

 • Знайте, чим займається ваша дитина.

Важливо питати у дитини, де вона, з ким, чим займається. Деяким батькам може це здатися жорстким контролем, проте у батьків, які не стежать за вільним часом своїх нащадків, ті в 4 рази більше схильні вживати алкоголь і марихуану. Постарайтеся знайти час, і дізнайтеся, що відбувається в житті вашої дитини – особливо це необхідно сім’ям, де обоє батьків працюють, виїхали на заробітки або працюють в іншому місті.

 • Слідкуйте за алкоголем і ліками в своєму будинку.

Найпоширенішим джерелом алкоголю, нікотину або таблеток для підлітків є домашній запас їхніх батьків. Час від часу перевіряйте, чи не був скоштований ваш п’ятирічний коньяк, і чи всіх цигарок вистачає у вашій пачці.

 • Не бійтеся звернутися за допомогою.

Якщо з якоїсь причини ви підозрюєте свою дитину у вживанні заборонених препаратів, важливо отримати необхідну медичну і психологічну допомогу своєчасно. Не чекайте!