Покусати собі руки і отримати результат

Глава про тісний зв’язок співзалежних та наркоманії (алкоголізму), а також про перехресну залежність.

Звичайно, змінити себе важко, боляче, але все ж можливо. Ось приклад жінки, яка, подолавши в собі співзалежність, допомогла синові впоратися з хворобою: «Мій син живе в окремій квартирі. У нього двотижневі запої. Коли раніше він йшов в запій, я до нього на крилах летіла. Я варила бульончик, бігала за пивом на похмілля, викликала лікарів з крапельницями. І от син пішов у черговий запій. У мене все – і душа і серце до нього рветься. Але ви мені пояснили, що цього робити не треба, що все це на шкоду. І от, щоб не поїхати до сина, я стала кусати собі руки. Я собі всі руки покусала, але до нього не поїхала!» Результат? Син живе тверезо. Він сам мені потім розповідав: «У мене раніше ніколи такого страшного запою не було. Я мало не помер». Залишившись один на один зі своєю хворобою, він відчув моторошний страх. Став дзвонити сестрі, братові, матері: «Приїжджайте, допоможіть, мені погано!» А вони йому відповідають: «Приїдемо, допоможемо. Але на цей раз одними «крапельницями» не закінчиться. Потім підеш до психотерапевта і виконаєш всі його призначення, всі рекомендації». У цьому випадку, тільки закінчилася співзалежність у мами, відразу ж закінчився алкоголізм у сина. Чи міг він загинути в цьому запої? Міг. А якби мати собі не зрадила? Точно з такою ж вірогідністю він міг би загинути в цьому або наступному запої.

Вже не раз говорилося, що співзалежність – це дзеркальне відображення хімічної залежності. Будь-яка ознака хвороби знаходить своє відображення у цьому стані. При алкоголізмі немає обов’язкових ознак. Хвороба може бути представлена ??тим, чи іншим набором симптомів. Для співзалежності теж немає обов’язкових характеристик. Але якщо у вашій родині знайшла притулок хімічна залежність, тоді у вас обов’язково є якісь прояви співзалежності. І одним з таких проявів може бути перехресна залежність.

При синдромі залежності це часте явище. Наприклад, спочатку сформувалася залежність на наркотики. Через нестачу коштів став пити горілку, після звільнення з роботи перейшов на дешеві вина, потім на аптечні настоянки та парфумерні рідини, на засоби побутової хімії.

А при співзалежності є схожа ознака. Крім залежності від життя хворого, можлива залежність від транквілізаторів, заспокійливих і снодійних засобів. Можлива залежність від алкоголю. Дружина, щоб чоловікові менше дісталося, сама починає випивати півпляшки горілки, і у неї теж формується алкоголізм. І таких прикладів чимало.

Але є й інші приклади. Жінка на прийомі розповідає: «У мого сина є друг. Він два роки живе тверезо. Цікаво, яким чином він прийшов до цього. Жив він з батьками, працював на газонасосній станції, отримував велику зарплатню і пиячив. Батько не раз попереджав його про наслідки. Так воно і вийшло. За пиятику його звільнили з роботи. Батько зібрав йому речі в сумку і виставив за поріг: «Я тебе попереджав, ти не слухав, тепер живи своєю головою, ти не маленький. Додому можеш повернутися тільки якщо пройдеш лікування та будеш жити тверезо». Мати ображається на чоловіка: «Серця в тебе немає. За вікном лютий, а він у нас такий слабенький, у нього ж нирки хворі!» Але батько твердий у своєму рішенні. Як ви думаєте, легко йому було? Результат – син не пропав, не захворів. Тиждень пожив у друга. На допомогу з безробіття лікувався в сусідньому районі. Влаштувався на роботу. Життя у нього налагодилося. А зараз знову намагається влаштуватися на газонасосну станцію. Закінчилася співзалежність, через тиждень закінчилася алкогольна хвороба у сина.

Один раз на тиждень я читаю лекцію про співзалежність. І часто чую заперечення впертих співзалежних, що є багато інших прикладів, коли немає співзалежних відносин, але людина все одно пиячить. На мою пропозицію навести хоча б один такий конкретний випадок приклади наводять, але завжди виявляється, що співзалежні відносини так чи інакше обов’язково були присутні: або брат оплачує квартиру, або мати грошима допомагає, або співмешканка замінила собою алкоголіку його матір, або родичі роблять ведмежу послугу.

Хотілося б застерегти найнетерплячіших. Я не пропоную використовувати приведені мною приклади як керівництво до дії. Ні, підхід повинен бути тонким і диференційованим. В одному випадку потрібні такі дії, а в іншому – інші. Я пропоную ось що. Вам потрібно звернутися до фахівця і розробити план заходів з подолання співзалежності. Ви повинні стати інструментом у руках лікаря для впливу на хворого. При такому підході прогноз сприятливий, а ризик найменший.