Опійна наркоманія

Опійна наркоманія

Похідні опіуму, або опіати мають болезаспокійливу дію і, усуваючи відчуття страху, дають відчуття спокою і ейфорії. Вони відносяться до групи наркотичних анальгетиків і включають велику групу фармакологічних препаратів, одержуваних з різних сортів снодійного маку, який з’явився в Європі чотири тисячі років тому, а також синтетичним шляхом. Мак містить багато різних алкалоїдів. Назва «опій» походить від грецького слова opion, яке в перекладі означає рослинний сік. Цим соком є молочко, що добувається зі зрілих головок маку.               

Опій відомий людству з глибокої давнини. Продукти переробки маку протягом декількох тисячоліть і використовуються як болезаспокійливі, заспокійливі і противопоносні засоби.

Виникнення і поширення опійної наркоманії відноситься до більш пізнього періоду історії. Її пов’язують з введенням в медичну практику підшкірних ін’єкцій і шприца Праваца. У 70 -ті роки XIX століття опійна наркоманія була вперше описана як захворювання. В цей же час на основі морфіну був синтезований героїн, який застосовувався як лікувальний засіб аж до початку XX століття, коли стало відомо, що його наркотична дія у багато разів перевищує дію морфіну.

У РФ опіатна наркоманія є найпоширенішою і за останніми даними становить до 90% всіх наркоманій. В останні роки відзначається її неухильне зростання, особливо в молодіжному середовищі. З середини 90-х років у структурі опійної наркоманії на перше місце вийшов героїн – препарат, що викликає найважчу форму наркоманії. Препарати опію вживаються шляхом куріння, вдихання (інтраназально), їх приймають усередину, але найчастіше вводять внутрішньовенно.

Діагностика опійного сп’яніння не представляє труднощі. Осіб, що вживають ці речовини (в основному внутрішньовенно), можна впізнати по слідах ін’єкцій на руках, ногах, іноді на шиї або стопах. У випадках, коли внутрішньовенне введення неможливе, вдаються до внутрішньом’язового.

Дуже характерним є звуження зіниці («симптом шпилькової головки»). Шкіра та слизові бліді, сухі; відзначається гіпотензія, брадикардія, підвищення сухожильних рефлексів. При передозуванні відзначається сноподібний стан, який переходить у кому. Смерть настає від паралічу дихального центру.

Відмітною ознакою опіатної залежності є те, що вона виникає навіть при використанні малих доз препаратів, які застосовуються в ряді випадків для терапевтичних цілей.

Характерні зміни психіки під час опійної наркоманії. Вкрай звужене коло інтересів – хворих хвилює тільки те, що пов’язано з наркотиком. Відзначається емоційне огрубіння, черствість, патологічна брехливість, зниження, а потім і втрата морально-етичних норм. Наркомани легко скоюють злочини, не каючись в них. Дуже характерна мова наркомана. Вона рясніє жаргонними словами. Разом з тим виражених психотичних розладів і недоумства не відзначається. Смерть зазвичай настає від передозування наркотику, рідше від супутніх захворювань (захворювання печінки, СНІД). Тривалість життя опійного наркомана в даний час рідко перевищує 30 -ти річний рубіж.

Лікування опійної наркоманії починається в наркологічній клініці з детоксикації, мета якої – зняти прояви абстинентного синдрому (тобто “зняти героїнову ломку“). Потім необхідна тривала реабілітація, спрямована на підтримку тверезого способу життя. Якщо лікування припиняється відразу після зняття абстиненції, то хворий опійною наркоманією знову повертається до вживання наркотику.

Стадії залежності