Наркоманія сьогодні

Наркоманія сьогодні

Останнім часом у всьому світі спостерігається різке зростання наркотизації населення. Причини цього явища перебувають у політичній та соціально-економічній нестабільності суспільства.

Ситуація, яка склалася на сьогоднішній день, вкрай драматична. Ідеологія “життя заради світлого майбутнього” виявилася повністю зруйнованою протягом дуже короткого періоду. Але і вміння повноцінно, повнокровно жити без “казки” – не сформувалося. Дана ситуація, складна навіть для дорослих, виявилася вкрай кризовою для підлітків та юнацтва. В результаті у багатьох з них виникає або повна розгубленість перед сьогоднішнім і завтрашнім днем, або бажання урвати від життя якомога більше і негайно. Ми всі є свідками того, що на сьогодні наркоманія з окремих, рідкісних випадків перетворилася на справжню епідемію. Причому спостерігається тенденція не тільки до подальшого збільшення випадків наркоманії, а й до помітного її “омолодження”.

Звернемося до реальної картини проблеми лікування наркоманії в Україні. Все більше неповнолітніх стають на шлях наркоманії з усіма її негативними наслідками: ВІЛ-інфікуванням, вірусним гепатитом, туберкульозом, венеричними захворюваннями, а також психічними та соматичними ускладненнями. Під впливом наркотиків все більше людей стають на злочинний шлях.

Серед особливостей поширення наркоманії в Україні слід виділити зміну соціального статусу типового хворого наркоманією. Якщо раніше ця проблема була притаманна бідному прошарку населення, то сьогодні на шлях наркотизації стає все більше особистостей з сімей з високим рівнем забезпеченості.

Наступною спостерігається тенденція широкого поширення спектра наркотичних і психоактивних речовин. Поява нових, сучасніших, психоактивних препаратів і наркотичних речовин призводить до появи нових форм наркотичної залежності. Якщо в 2007 році основними наркотичними препаратами були канабіноїди і екстракт опію – “макова соломка”, то сьогодні на перше місце виходять героїн, психоделічні препарати, “екстазі”, сучасні синтетичні токсиканти. Серед молоді особливо модними стали психоделічні препарати медичного призначення: кетамін, кеталар, каліпсол, кетанест. У 1997 – 1998 роках вживання препаратів цієї групи практично не спостерігалося. А з 1998 року по 2001 рік кількість споживачів цієї категорії психотропних речовин зросла на 18 ± 0,2%. Враховуючи високу наркотичність цих препаратів, відносну дешевизну, легку доступність, існуючу думку про безпеку, можна очікувати того, що кетамінові наркомани в найближчому майбутньому займуть одне з перших місць у загальній структурі наркотизації.

Лікування наркотичної залежності в більшості випадків обмежується детоксикацією і не передбачає серйозних психотерапевтичних втручань, спрямованих на корекцію розладів, що передували захворюванню або стали його наслідком. Ігнорування саме психологічного чинника в лікуванні залежності приводить до відновлення зловживання в короткий термін. За даними досліджень І.М. П’ятницький, саме психологічні фактори є причиною рецидиву хвороби.