Наркоманія і психічне здоров’я

Наркоманія і психічне здоров’я

Наркоманія і супутні захворювання

Якщо у людини паралельно розвиваються наркоманія та психічне захворювання, наприклад, депресія або біполярний розлад – це називається супутнім захворюванням. Зіткнутися з наркоманією, алкоголізмом страшно, але ще страшніше стає, якщо при цьому доводиться мати справу з ще більш складними психічними проблемами. Однак лікування існує. Належне втручання фахівців, міцна підтримка близьких, правильні стратегії самодопомоги допоможуть подолати подвійний діагноз і повернути життя в нормальне русло.

Найголовніше – зрозуміти зв’язок між наркоманією та психічним захворюванням

У разі подвійного діагнозу, і психічне захворювання, і наркоманія (алкоголізм) мають свої особливі симптоми, що явно перешкоджають нормальній життєдіяльності і взаємодії з оточуючими людьми. Ситуація з подвійним діагнозом ще більше ускладнюється тим, що обидва діагнози взаємно впливають один на одного. Якщо психічне захворювання залишити без лікування, наркоманія (алкоголізм) найчастіше прогресує. А коли прогресує залежність, психічні розлади теж погіршуються.

Взаємозв’язок залежності та психічних захворювань

Залежність – часте явище серед людей з психічними захворюваннями. І хоча наркоманія і, наприклад, депресія, тісно взаємопов’язані, вони не завжди є причиною виникнення один одного.

Часто наркомани вживають алкоголь і наркотики з метою «вилікувати» симптоми депресії або тривоги. На жаль, наркоманія викликає побічні ефекти і довгострокове погіршення тих самих симптомів, які наркотики мали полегшити або приглушити.

Зловживання алкоголем і наркотиками може збільшити ризик розвитку психічних захворювань. Причиною психічних розладів є складна взаємодія генетики, навколишнього середовища, та інших зовнішніх факторів. Якщо ви схильні до ризику цих розладів, то вживання алкоголю і наркотиків лише прискорить процес.

Алкоголь і наркотики можуть погіршити стан психічно хворого. Психоактивні речовини викликають загострення та погіршення психічного стану людини. Вони також негативно взаємодіють з медичними препаратами: антидепресантами, транквілізаторами, нормотиміками.

 • Хімічна залежність часто зустрічається серед людей з психічними захворюваннями.
 • Зловживання психоактивними речовинами стало причиною розвитку серйозних психічних розладів у близько 50% наркоманів і алкоголіків;
 • 37% алкоголіків і 53% наркоманів мають як мінімум один психічний розлад;
 • Серед усіх людей, діагностованих з психічним захворюванням, 29% вживають або алкоголь, або наркотики.
 

Як розпізнати подвійний діагноз

Розпізнати наявність двох захворювань складно. Потрібен буде час на те, щоб виділити симптоми психічного розладу, і відокремити симптоми наркотичної або алкогольної залежності.

Заперечення також ускладнює завдання. Це дуже поширене явище серед залежних людей. Складно зізнатися собі в тому, що алкоголь і наркотики повністю керують вашим життям. Те ж саме відбувається у випадку з психічними захворюваннями. Симптоми депресії і тривоги можуть бути страшними, тому люди часто ігнорують їх, сподіваючись, що ті скоро пройдуть. Часто симптомами нехтують, соромлячись своєї слабкості перед ними.

Визнання подвійного діагнозу

Необхідно пам’ятати: ігнорування проблеми не вилікує її.

Враховуйте сімейну історію хвороби. Ризик розвитку супутніх захворювань розвивається, якщо в родині були випадки психічних захворювань, наркоманії або алкоголізму.

Враховуйте свою чутливість до алкоголю і препаратів. Наскільки ви схильні до дії хімічних речовин? Ви коли-небудь помічали зв’язок між вживанням психоактивних речовин і своїм психічним станом? Ви коли-небудь відчували пригніченість після вживання алкоголю?

Зверніть увагу на симптоми в тверезому стані. Як тільки ви кидаєте пити, або вживати наркотики, можуть виникнути деякі симптоми депресії та тривоги. Це нормально. Але, якщо вони не проходять протягом тривалого періоду після досягнення тверезості, у вас напевно присутній який-небудь психічний розлад.

Передивіться попереднє лікування. Ви вже проходили лікування від наркоманії або психічного розладу раніше? Чи зазнало лікування наркозалежності невдачу через ускладнення від супутнього захворювання, чи навпаки?

Ознаки зловживання психоактивними речовинами

Якщо вам цікаво знати, чи є у вас залежність, наступний опитувальник допоможе це з’ясувати. Чим більше відповідей «так», тим більше вірогідність того, що ви залежні.

 • Ви коли-небудь замислювалися про те, що вам варто менше вживати алкоголь або наркотики?
 • Ви пробували зав’язати, але зазнали невдачі?
 • Чи брехали ви коли-небудь з приводу кількості випитого алкоголю (спожитих наркотиків)?
 • Хто-небудь висловлював вам стурбованість з приводу вашого вживання?
 • Чи відчували ви коли-небудь сором за своє вживання?
 • Чи жалкували ви про сказане чи зроблене після випитого алкоголю (вживання наркотиків)?
 • Чи втрачали ви свідомість від вживання алкоголю, наркотиків?
 • Чи стають алкоголь і наркотики проблемою в ваших стосунках з оточуючими?
 • Чи були у вас через це проблеми на роботі або з законом?