Методи лікування наркоманії

Методи лікування наркоманії

Ми розповімо про всілякі методи лікування залежності, які використовуються в клініках Європи та США, елементи з яких все частіше стали застосовувати в клініках вітчизняної медицини.

Мотиваційне інтерв’ювання (МІ)

Історично склалося так, що багато лікарів використовували конфронтаційний підхід, щоб пояснити зміст проблеми пацієнтам з хімічною залежністю. На жаль, метод засудження досі використовується в деяких реабілітаційних закладах. Дослідження показують, що такий підхід є досить невдалим, тому що він викликає невдоволення і неприємні переживання у пацієнта, занижує його самооцінку, а також готовність до змін.

У той же час, мотиваційне інтерв’ювання є ланкою позитивного перепрограмування пацієнта під час лікування, а також взаємопов’язане із загальною концепцією дбайливого ставлення до пацієнта в реабілітаційному центрі, яке максимально сприяє процесу одужання.

МІ – спільна, лікувальна розмова між пацієнтом з наркотичною (алкогольною та ін.) залежністю і його терапевтом, що спрямована на існуючу проблему і готовність пацієнта цю проблему змінити. За визначенням Вільяма Міллера, творця цього методу, метою МІ є посилення власної мотивації і бажання пацієнта, а також зміна його системи цінностей в здорову сторону. Таким чином, замість того, щоб нав’язувати і примушувати, терапевт в деякому роді йде «назустріч» пацієнтові, допомагаючи йому рухатися в бік власної мети.

Когнітивна поведінкова терапія (КПТ)

Люди, що страждають від наркотичної або алкогольної залежності, часто піддаються деструктивному (руйнуючому) мисленню. КПТ допомагає пацієнтам засумніватися, а також виявити ті повторювані думки, які ведуть до нездорової поведінки, і надалі позбутися її.

Роки практики вже довели результативність використання КПТ в лікуванні наркотичних і психічних захворювань, а також розладів харчової поведінки.

Раціонально – емоційно – поведінкова терапія (РЕПТ)

Подібно КПТ, раціонально-емоційно-поведінкова терапія допомагає пацієнтам визначити, засумніватися і виправити власні деструктивні переконання на здорові думки. Емпіричні дослідження показують, що такий метод наставляє на шлях емоційного благополуччя і досягнення цілей.

Діалектична поведінкова терапія (ДПТ)

ДПТ вчить пацієнтів регулювати свої емоції, зменшувати само-руйнівну поведінку, що випливає з сильних негативних емоцій. Це дуже ефективний метод для лікування хімічної залежності, розладів харчової поведінки, управління гнівом, членоушкодження та прикордонного розладу особистості. ДПТ фокусується на розвитку чотирьох ключових навичок:

  1. Протистояння стресу
  2. Управління емоціями
  3. Самоусвідомленість (життя сьогоднішнім днем)
  4. Міжособистісна ефективність

Десенсибілізація і переробка рухом очей (ДПДГ)

Цей складний метод лікування залежності пропонують в рідкісних закладах. ДПДГ допомагає пацієнтам пережити травматичний досвід, який виражається в розвитку хімічної залежності і пригніченості. Використовується метод «подвійної стимуляції»: обговорення травми з одночасним задіянням інших частин мозку (двостороннім рухом очей, звуковою і тактильною стимуляцією). ДПДГ сприяє загоєнню системи обробки інформації мозку, емоційної стабільності та зменшенню симптомів.

Найуспішніша область застосування даного методу – лікування посттравматичного шоку, а також наркотичної та алкогольної залежності як симптому травматичного розладу.

Пошук безпеки (і інші види травма терапії)

Даний метод допомагає пацієнтам оволодіти різними навичками боротьби зі стресом, навичками контролювати свої емоції та думки, навичками мотивації та ін. Це також ефективний спосіб боротьби і запобігання наступаючого рецидиву, або зриву лікування.