Комп’ютерна та Інтернет-залежність

Комп’ютерна та Інтернет-залежність

Види залежності, чинники ризику

Незважаючи на те, що проведений в Інтернеті час може бути дуже продуктивним, нав’язливе використання комп’ютера та мережі Інтернет може внести хаос в повсякденне життя, роботу і відносини. Якщо вам комфортніше проводити час з друзями онлайн, ніж наживо, якщо ви безперервно граєте в онлайн ігри, або постійно перевіряєте свій смартфон, планшет та інші портативні мобільні гаджети – навіть якщо це вже здійснює негативний вплив на ваше життя – це означає, що ви надмірно прив’язалися до Інтернету. Варто замислитися. Дізнайтеся про ознаки і симптоми Інтернет-залежності на сайті медичного центру Василенко.

Що таке Інтернет-залежність (ІЗ)?

Інтернет-залежність – елемент комп’ютерної залежності, супроводжується нав’язливим бажанням підключитися до всесвітньої мережі та небажанням з неї виходити.

Інтернет-залежність може бути наступних видів:

 

 • Залежність від порносайтів – надмірне відвідування сайтів з сексуальною тематикою, чати для дорослих, сайти для дорослих рольових ігор дуже негативно впливає на інтимні стосунки в реальному житті.
 • Залежність від соціальних мереж – пристрасть до соціальних мереж, чатів, форумів, онлайн сервісів з листування, відчуття ілюзорної важливості онлайн друзів, з якими людина не знайома в житті, руйнує реальне спілкування зі справжніми друзями.
 • Фінансова Інтернет-залежність – нав’язливе відвідування онлайн казино, онлайн бірж, відвідування онлайн аукціонів, таких як еВау, часто призводить до матеріальних проблем.
 • Інформаційна залежність – надмірне використання Інтернету з метою пошуку інформації, в якій немає потреби на даний момент, призводить до того, що знижується рівень робочої продуктивності, а також спілкування з рідними та близькими.
 • Комп’ютерна залежність – одержимість грою в офф-лайн ігри, такі як Солітер або Сапер, або одержимість комп’ютерним програмуванням заважає вам правильно розподіляти ваш час.

 

Як відрізнити здорове використання Інтернету від нездорового?

Інтернет забезпечує джерело інформації та розваг, що постійно оновлюеться за допомогою смартфонів, планшетів, ноутбуків і стаціонарних комп’ютерів. Email, блоги, соціальні мережі, обмін миттєвими повідомленнями, і дошки оголошень дозволяють обмінюватися інформацією на будь-яку тему, відкрито чи анонімно. Але як же дізнатися, коли використання Інтернету стає нездоровим?

Кожна людина користується мережею по-різному. Приміром, вам доводиться часто використовувати Інтернет для роботи, або вам стають необхідні соціальні мережі і сервіси миттєвого обміну повідомленнями, щоб підтримувати контакт з людьми, які знаходяться на далеких відстанях. Нездорове використання цього сервісу проявляється тоді, коли воно поглинає ваш час, змушує нехтувати відносинами, роботою, навчанням і обов’язками. Якщо ви продовжуєте надмірно занурюватися у всесвітню мережу, незважаючи на негативні наслідки у вашому житті поза мережею, значить прийшов час навести порядок.

 

Яким чином люди стають Інтернет-залежними?

Коли виникає бажання позбутися від неприємних відчуттів

Багато людей звертаються до Інтернету, щоб впоратися з неприємними відчуттями, такими як стрес, самотність, депресія і тривога. Якщо у вас був поганий день, ви будете шукати спосіб уникнути проблем або швидко зняти стрес для самозаспокоєння. Інтернет – це найдоступніший спосіб. Коли людина занурюється в Інтернет, такі почуття, як самотність, стрес, тривога, депресія, і нудьга випаровуються в повітрі.

Для багатьох людей пошук альтернативного способу побороти ці відчуття є важливим питанням.

Фактори ризику розвитку Інтернет-залежності

Ви схильні до ризику розвинути в собі ІЗ, якщо:

 

 • Ви не можете заспокоїтись. Ви можете використовувати Інтернет, щоб відволікти себе від турбот і страхів. Тривожний розлад, як елемент обсесивно-компульсивного розладу, також може проявитися в надмірній перевірці електронної пошти, повідомлень в соціальних мережах, а також компульсивного використання мережі Інтернет.
 • У вас депресія. Інтернет може дати людині з депресією відчуття втечі від реальності. Проте дуже велика кількість часу, проведеного в мережі, може погіршити ситуацію. Інтернет-залежність надалі сприяє ізоляції, самотності і збільшенню стресу.
 • У вас вже є залежність. Багато інтернет-залежних страждають іншими залежностями, наприклад від наркотиків, алкоголю, азартних ігор, покупок, сексу і т.д.
 • Вам не вистачає людської підтримки. Інтернет-залежні люди часто використовують сайти соціальних мереж, миттєвих повідомлень, або онлайн-ігор як безпечний спосіб встановлення нових відносин і більш впевненого ставлення до інших.
 • Ви – підліток, незадоволений життям. Вам цікаво, де ви можете відчути себе «своїм», а Інтернет дозволяє почувати себе зручніше, ніж при спілкуванні з реальними людьми.
 • Ви стали менш рухливі або соціально активні. Це може статися після отриманих травм, інвалідності, що обмежують вашу здатність пересуватися. Це також стосується матерів маленьких дітей, які ускладнюють можливість покинути будинок на довгий час або часто спілкуватися з друзями.
 • У вас стрес. У той час, коли деякі люди використовують Інтернет, щоб зняти стрес, це може призвести до зворотного результату. Чим довше ви проводите часу в Інтернеті, тим вище буде ваш рівень стресу.