Історія кодеїну

Історія кодеїну

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Кодеїн є найбільш широко і часто використовуваним опіатом в світі. Його вживають, як правило, перорально у вигляді таблеток, він має репутацію найбезпечнішого з усіх опіоїдних анальгетиків. Однак не варто помилятися на цей рахунок. Подібна «безпека» не включає в себе тривале і багаторазове зловживання препаратом, з фізичною та психологічною залежністю.

Історія відкриття та виготовлення кодеїну

Опіум, який видобувається з опійного маку, був популярний в Англії ще в 1704 році, в ті дні, опіум, як правило, продавався у вигляді еліксирів, які пропонувалися як знеболюючий засіб. У 1804 році німецький фармацевт виявив, як виділити морфін з опіуму. Завдяки цьому відкриттю, в 1832 р. французький хімік Пьер Робіке відкрив кодеїн. Назва “кодеїн” походить від грецького слова, яке означало головку маку.

Хіміки та фармацевти продовжували радіти цілющим властивостям опію та багатьох препаратів, які використовуються сьогодні. Кодеїн є “найменш небезпечним і викликаючим залежність” з усіх опіатів, відомих нам сьогодні, що робить його найбільш широко використовуваним препаратом у даній категорії анальгетиків (які потрапляють до групи препаратів, яку ми називаємо “знеболюючі”). (Слід пам’ятати про те, що, якщо кодеїн найменш небезпечний і слабо викликає звикання, це ще не означає, що він взагалі не викликає звикання і абсолютно безпечний … про це трохи пізніше.)

Виробникам ліків доводилося залежати від смоли опійного маку, щоб синтезувати морфін, кодеїн і майже всі інші препарати на основі опіатів. Це ставало проблемою, оскільки було все важче отримати мак, що росте в високогірних районах світу, таких як Афганістан. Виробники ліків повинні були торгуватися з героїновими дилерами, щоб купити сировину для кодеїну. Це змусило хіміків прийти до відкриття методу синтезу кодеїну з кам’яновугільної смоли, що усунуло потребу в первісній смолі з опійного маку, і звільнило фармацевтичні компанії від необхідності конкурувати з незаконним наркотрафіком.

 

Історія використання кодеїну

Найбільш поширене медичне використання кодеїну пов’язано з його здатністю пригнічувати, або навіть усувати хронічний кашель. Майже всі сиропи від кашлю, наприклад, в США, виписуються на основі кодеїну. Всі опіатні сполуки допомагають зменшити нудоту та/або діарею. Кодеїн використовується в багатьох лікарських поєднаннях, тому що він є найслабкішим опіатом, який зможе побороти ці симптоми, не викликаючи великої кількості побічних ефектів, і маючи низьку ймовірність фізичної залежності.

Оскільки кодеїн вважається найменш сильним або небезпечним з опіатних знеболюючих, багато лікарів і громадськість в деяких країнах вважають, що це дуже безпечний препарат, який швидко справляється з кашлем і розладом шлунково-кишкового тракту. Тому багато людей, які зловживають кодеїном, можуть тиснути на своїх лікарів, скаржачись на подібні симптоми.

Думка про безпеку використання та виписування кодеїну як лікарського засобу, призвела до проблем, яких можна було б уникнути. Кодеїн метаболізується в організмі і перетворюється на морфін, який відомий як небезпечний наркотик.

Існує багато зареєстрованих випадків смерті у дітей, яким виписали кодеїн в невеликих дозах після операцій, що призвело до задухи під час сну.

Необхідно пам’ятати, що побічні ефекти кодеїну такі ж, як і у всіх опіатів, і навіть більш виражені у дітей. Ознаками серйозних побічних ефектів є:

 

  • Незвичайна сонливість,
  • Сплутаність свідомості,
  • Важке і гучне дихання.

 

Перевага кодеїну як засобу, що пригнічує кашель, призводить і до негативних наслідків. Кашель – це рефлекс, що очищує горло, сприяє необмеженому диханню. Коли цей рефлекс пригнічується за рахунок використання кодеїну, людина ризикує задихнутися, особливо в часи сну і в положенні лежачи в ліжку.

Історія використання кодеїну не буде повною без згадки, що він використовується багатьма як “рекреаційний” препарат, для отримання “кайфу” або ейфорії.

У багатьох країнах по всьому світі, кодеїн потрапляє в списики контрольованих наркотичних речовин, проте в деяких країнах допускають його придбання без рецепта, а це може легко привести до зловживання і залежності. Слід пам’ятати, що кодеїн є опіатом, таким самим, як морфін і героїн, і регулярне використання цього препарату може призвести як до фізичної, так і емоційної або психологічної залежності.

Однією з найбільших проблем кодеїну, як наркотику, є розуміння того, що він легкий і не представляє небезпеки на тлі інших відомих опіатів, наприклад, героїну. Це вірно лише частково.

Регулярне вживання сиропів від кашлю або інших ліків, які містять кодеїн, таке саме небезпечне, як регулярне вживання оксиконтину чи будь-якого іншого опіатного препарату, з тією лише різницею, що виникнення залежності може зайняти більш тривалий період безперервного вживання.