Давайте розберемося

Давайте розберемося: що таке залежність?

Що таке залежність?

Яким чином залежність захоплює мозок

Ключові моменти залежності:

 

  • Залежність має на увазі пристрасну тягу до чого-небудь, втрату самоконтролю, тривалу залученість в процес, не дивлячись на всі негативні наслідки.
  • Залежність змінює мозок, спочатку спосіб передачі та сприйняття задоволення, а потім руйнує нормальні системи і можливості, такі як здатність до навчання і мотивацію.
  • Не дивлячись на те, що позбутися залежності дуже важко, це можливо.

 

Слово залежність (адикція) походить від латинського слова, що означає «поневолений, підкорений» або «пов’язаний». Кожна людина, якій довелося боротися з нею, прекрасно розуміє значення цього слова.

Наркотична залежність надає тривалий і сильний вплив на мозок, який проявляється трьома різними способами:

 

  • Тягою до об’єкта залежності.
  • Втратою контролю над залежністю.
  • Тривале вживання, не зважаючи на всі наслідки.

 

Протягом багатьох років, вчені вважали, що тільки алкоголь і сильні ліки можуть викликати звикання і залежність. Нейровізуальні технології та новітні дослідження, однак, показали, що певні манери поведінки, які приносять задоволення, наприклад, азартні ігри, шопінг і секс також можуть захопити мозок.

Новий погляд на стару проблему

Ніхто не прищеплює собі залежність за власним бажанням, тим не менше, люди продовжують потрапляти в її лапи.

Погляньте на статистику:

 

  • Більше двох третин людей з різними залежностями зловживають алкоголем.
  • Топ 3 наркотичних речовин, що викликають залежність у всьому світі: нікотин, марихуана, опоїди (героїн).

 

Коли в 1930-х роках вчені вперше почали вивчати причини адиктивної поведінки, вони вважали, що люди із залежністю були, так чи інакше, морально неповноцінними, їм не вистачало сили волі. Для подолання наркоманії вони вважали за необхідне покарання, або, навпаки, заохочення бажання позбутися згубної звички.

З тих пір науковий підхід змінився. Сьогодні наркоманія визнана хронічним захворюванням, яке змінює структуру і функції мозку. Так саме, як серцево-судинні захворювання пошкоджують серце, а діабет – підшлункову залозу, наркоманія захоплює мозок. Це відбувається, коли мозок проходить ряд змін, починаючи від розпізнавання задоволення, закінчуючи позивом до компульсивної поведінки.

Принцип задоволення

Мозок реєструє всі задоволення одним й тим самим способом, незалежно від того, чи відбувається воно через психоактивну речовину, грошову винагороду, сексуальний збудник або смачну їжу. У мозку задоволення має яскраво виражену структуру: звільнення нейромедіатора допаміну в прилеглому ядрі, і об’єднання нервових клітин, що лежать під корою головного мозку. Вихід допаміну в прилеглому ядрі безпосередньо пов’язаний з відчуттям задоволення, тому нейрофізіологи називають цю область «центром задоволення» мозку. Всі психоактивні речовини, від нікотину до героїну, викликають особливо потужний сплеск допаміну в прилеглому ядрі. Ймовірність того, що вживання препарату, який впливає на систему винагороди, призведе до наркоманії, безпосередньо пов’язана з тією швидкістю, з якою препарат сприяє звільненню допаміну, інтенсивності звільнення і його тривалості.

Навіть прийом одного і того ж препарату різним способом може вплинути на розвиток залежності.

Система винагороди

Наркотики забезпечують швидкий доступ до системи винагороди мозку. Гіпокамп відкладає спогади про швидке почуття задоволення, а мигдалеподібне тіло створює умовний рефлекс на певні подразники.

Як наркоманія впливає на здатність до навчання

Вчені колись вважали, що одного разу випробуваного відчуття насолоди буде достатньо для того, щоб люди постійно повторювали дію, що зумовила його. Проте недавні дослідження показали, що ситуація ще складніша. Допамін сприяє не тільки переживанню задоволення, але і грає важливу роль в процесі навчання і запам’ятовування – двох ключових елементів в переході від симпатії до чого-небудь до залежності від цього.

Відповідно до сучасної теорії про наркоманію, допамін взаємодіє з іншим нейромедіатором – глутаматом, і забирає на себе функції системи винагороди, пов’язані з навчанням. Ця система відіграє важливу роль в підтримці життя людини, бо вона пов’язує дії, необхідні для виживання (наприклад, їжа (підтримання життєдіяльності організму) і секс (продовження роду)) із задоволенням і почуттям нагороди.

Система винагороди в головному мозку включає в себе області, пов’язані з мотивацією і пам’яттю, а також задоволенням. Наркотичні речовини і поведінка стимулюють цю систему, а потім перевантажують її.

Повторний вплив наркотичними речовинами або поведінкою змушує нервові клітини в прилеглому ядрі і префронтальній корі (область мозку, яка бере участь у плануванні та реалізації завдань), взаємодіяти таким чином, що бажання чого-небудь змушує нас виконувати це. Тобто, цей процес спонукає нас вжити заходів, щоб шукати джерело задоволення. Простіше кажучи, коли наркотик викликає приємні відчуття, організм добре це запам’ятовує і потім змушує людину робити все, щоб ці відчуття повторити.