Олександр (30 років)

– Саша, представся, будь ласка.
– Мене звуть Олександр, приїхав з Ізраїлю. Тут я вже 6-й тиждень. До цього я вживав 6 років метадон, потім сам недовго був «чистим», десь 3 роки я провів у тверезому житті. Потім мені знову «знесло дах», так би мовити, і знову почав вживати кокаїн, героїн, солі. Дійшло до того, що останній місяць я був уже не я. Тим, ким я був і тим, ким я став зараз – це зовсім дві різні людини. Про цей центр я дізнався від знайомих кілька років тому. Мені показували відео, я ще сидів, сміявся, не розумів що і як.
– Саша, скажи, у тебе є досвід інших реабілітаційних центрів. На твоєму досвіді, чим порівняно відрізняється наш центр від тих, в яких ти був.
– Так, був, лікувався не в одному центрі, а різниця в тому, що саме лікування полягало в тому, що людина сама повинна «перекумаритися», давали Субатекс кілька днів, днів 15. І ти буквально тиждень був, і виходив з тією ж проблемою, тільки вона залишалася в голові. «Перекумаритися» це не складно, а тут працюють з головою. Як би це все правильно розповісти … Ви й самі знаєте, що перебороти фізичну залежність можна і сидячи вдома. Якби саме в цьому полягала проблема, то не треба було б і в лікувальних центрах лікуватися, а тут працюють саме з головою. Що мені і сподобалося, і чого в мене не було раніше в тих лікарнях, якщо порівнювати. Та й взагалі все тут … Сам персонал, психологи, психотерапевти. Навіть якщо порівняти моє мислення, коли приїхав сюди, півтора місяці тому, і зараз, то це день і ніч. Моє уявлення про життя. Жити! Просто охота жити! Мені стало хотітися жити! Стало хотітися їздити кудись подорожувати, чого раніше не виникало. Просто по-людськи жити. Ось це мені тут і показали, і спасибі всьому персоналу, і всім лікарям за це. Всім я дуже вдячний.
– Тобто з голови пішов наркотик, і він тобі просто не потрібен, і з'явився інтерес до життя.
– Він мені не потрібен, і я його не хочу бачити у своєму житті. Якщо згадати що було з наркотиком… Самі знаєте: ти не живеш, ти існуєш. Не важливо, є в тебе гроші, немає в тебе грошей, ти просто як оболонка пересуваєшся. Немає в тебе радості в житті. Там одна радість – піти і вколотися. Але й це не радість. Я і сам по собі, в душі хотів кинути. Були випадки, їдеш, береш і воно тобі вже настільки набридло, але ти нічого з цим вдіяти не можеш, бо з головою, як правило, не працювали. А тут, на сеансах, як тільки починаються розмови за наркотики, починає нудити. До цього у мене було таке, що при згадуванні  чи десь в курилці сидиш, спілкуєшся, і цю «тягу» починаєш в собі ганяти, і воно починає прокидатися. Після лікування, якщо якісь розмови з'являються, то, як мінімум, ти просто не звертаєш на це уваги. Асоціація з наркотиком у мене така, якщо уявити чорну яму, як раніше були фільми жахів про зомбі, і ти в цьому варишся. Ні життя, нічого в цьому немає.
– Як одним словом можна охарактеризувати твоє теперішнє ставлення до наркотику?
– Негативне повністю. Воно у мене асоціюється з пеклом. Ось так воно і є. Ніби повернувся з пекла. І спасибі всім, хто допоміг мені звідти вибратися. У мене вже починалися параної, бачення і т.д. Ще трохи, і накоїв би справ, або просто б десь «крякнув». Тут ти вибрався і побачив, що просто треба жити, спокійно треба жити і все. Всі чудово все знають, але це почуття, це бажання просто жити, вийти кудись з подругою, просто провести нормально час, сходити кудись, погуляти – від цього у мене з'явилося насолода. Та просто встаєш вранці, ти зробив кави, прекрасна погода, ти вже задоволений і щасливий. За великим рахунком, не все ж щастя полягає в грошах. Просто твій внутрішній душевний стан став задоволеним, радієш кожній хвилині, що ти тверезий. Ти встав вранці і тобі не треба нікуди бігти, ти не мокрий, не спітнілий, не вонючий. Ти відчуваєш себе людиною, вийшов у люди, ти відчуваєш себе частиною суспільства. Не як раніше, ти ходив у якомусь тунельному мисленні. Там одна схема – взяти, вколотися і далі шукати, чим би ще вколотися. Цього вже немає, я звільнився від цього.
– Саша, якщо не секрет, твої плани на найближче майбутнє?
– На найближче майбутнє? Зараз приїду, і треба буде вирішити питання з боргами, але це так … переїду окремо з подругою жити, розгребемо все, що я накоїв, і буду одружуватися, діток хочетья. Вже через місяць буде 30 років, а з 20-ти років вживання … вважай, що 10 років життя, самий такий цікавий період у житті, і я його просто викреслив. І дуже про це шкодую. Я дуже радий за хлопців, які приїжджають, яким по 19-20 років, коли ось тільки все починається, для того щоб все це обрізати і жити нормально. Шкодую, що … світу не бачив, ніде не був, я тільки бачив ці «рухи», мені навіть не хочеться говорити про всіх цих «бариг» і т.д. Навіть огидно якось стає при розмові про це. Я заздрю цим хлопцям, що вони потрапили в клініку в такому молодому віці. Тому що мені колись пропонували сюди приїхати, але я ще був «сируватий» для цього. Чи не «дозрів».
– А з роботою у тебе як?
– Робота залишилася, я працюю в автосервісі. Робота є. Зараз приїду, день-два відпочину і піду на роботу.
– Спасибі тобі велике за інтерв'ю. А що б ти побажав хлопцям, які будуть дивитися тебе?
– Працюйте на сеансах, не відносьтесь до лікування просто, як ніби ви приїхали сюди погуляти. Обов'язково підшивки. Тут багато було прикладів. Навіть ті, хто їхали звідси без підшивок, думали, що впораються самі. Це просто чергова кватирка.
– Ти маєш на увазі, що треба закривати всі кватирки, так? Вирішувати питання і з наркотиком, і з алкоголем, навіть якщо проблем таких і не було?
– Я сильно і не пив. Коли я вдруге почав вживати наркотики, я випив 2 пляшки пива і все. Але побачивши тут ці приклади, я підшити і від алкоголю, і від усіх видів наркотиків. Тому що мені охота просто спокійно жити. Не хочеться залишати собі якусь кватирку: «можна випити». Я просто знаю, я вип'ю, потім ще щось, справа часу, що я знову повернуся до наркотиків. І вже не важливо, чи буде це «косяк» або банка пива. Все, ти відкрив дверцята і дав хід, скажімо так.
– Останнє запитання. Ті проблеми, з якими ти приїхав, ти вирішив їх для себе?
– Для себе, так.
-Дякую.