Біхевіоральна терапія

Біхевіоральна терапія

Людина дійсно може змінити свою поведінку.

Біхевіоральна, або поведінкова терапія заснована на ідеї про те, що неадекватні форми поведінки можуть бути усунені шляхом прийняття нових здорових форм.

Основна ідея полягає в тому, що людина повинна обрати манеру поведінки, засновану на результатах і наслідках своїх дій. Коротше кажучи, людина навчається вести себе певним чином; а якщо така поведінка і стала причиною наркоманії, тоді можливо перевчити людину на більш здорову манеру.

Якщо у минулому якась дія призвела до позитивного результату, індивід, швидше за все, повторить цю дію і в майбутньому. Це пояснює, чому люди схильні до зловживання наркотиками, алкоголем та іншими хімічними речовинами. Як тільки вони асоціюють алкоголь або наркотики з винагородою, у них з’являється зростаюче бажання зловжити цими речовинами ще раз у майбутньому. Винагороду та покарання можна використовувати як інструмент у процесі прийняття людиною нової, більш здорової манери поведінки. Це призвело до виникнення таких технік, як терапія відрази і жетонная система.

Цілі біхевіоральної терапії в лікуванні наркозалежності та алкоголізму:

 • Зміна поведінки по відношенню до наркоманії та алкоголізму;
 • Поліпшення навичок ведення здорового способу життя;
 • Зміна ставлення до наркотиків і алкоголю;
 • Допомога людині в лікуванні та реабілітації від наркотичної та алкогольної залежності;
 • Підвищення дії медикаментозного лікування.

Види біхевіоральної терапії, що використовуються в лікуванні залежностей

Існує безліч різних методів лікування поведінки, які допомагають людині справитися з наркотичною, алкогольною та іншими залежностями.

Наприклад, терапія відрази, що ділиться на два типи:

 • Відкрита сенсибілізація включає в себе створення пари неадекватної поведінки з небажаними наслідками. Хорошим прикладом є ліки Antabuse – препарат, який застосовується в практиці лікування алкоголізму в США, який викликає бажання кинути пити. Якщо людина, що приймає цей препарат, вип’є алкоголь, йому стане дуже погано, аж до клінічних випадків і смертельного результату. Таку ж реакцію викликає введення особливої ??сироватки в центрі Василенко. Електрошок також можна застосовувати в цьому методі, щоб уникнути зайвих ризикованих наслідків, як від Antabuse або сироватки.
 • Прихована сенсибілізація – ще один тип терапії відрази. Тут немає спроби зіставити дійсні негативні наслідки з поведінкою, натомість людина тільки подумки уявляє собі ці наслідки.

Когнітивно-поведінкова терапія допомагає клієнту зрозуміти власні думки і почуття. Людина вчиться розуміти, що він не завжди може контролювати що відбувається в зовнішньому світі, проте він може справлятися з думками і почуттями з цього приводу.

Жетонная система працює так: людина отримує винагороду за хорошу поведінку. Як правило, у вигляді жетонів, які потім можна обміняти на речі або привілеї.

Мотиваційний інтерв’ювання передбачає виклик або заохочення наркомана до дії, яке змусить його змінити свою поведінку. Пацієнта заохочують глибше розібратися в суті його залежності, і дізнатися про засоби, за допомогою яких можна від неї позбавитися.

 

Методи біхевіоральної терапії

Існує безліч технік, які може використовувати терапевт. Подібні заходи допоможуть пацієнту зрозуміти існуючі обставини, що викликали наркоманію, і розробити шляхи боротьби з ними. Методи терапії Корисної поведінки включають:

 • Рольові ігри, які дозволяють клієнту покращити розуміння соціальних взаємодій, і змінити свою поведінку у відповідь на це. Хорошим прикладом цієї техніки є рольова гра на розвиток навичок відмови від алкогольного напою.
 • Зміна поведінки – коли пацієнт отримує винагороду за бажану поведінку.
 • Самоконтроль – коли пацієнт конспектує свою поведінку протягом дня в особливий журнал. Цей журнал доступний терапевту.
 • Планування заходів включає в себе згоду пацієнта приймати участь в деяких видах діяльності до наступного прийому у лікаря. Ці заходи будуть носити позитивний характер, тому що людина буде задіяна в незвичній для неї поведінці.
 • Поведінковий контракт – інструмент терапії, в якому пацієнт підписує контракт, і зобов’язується не бути задіяним у небажаній поведінці. Якщо пацієнт порушує умови контракту, негайно настануть наслідки, описані в контракті. Цей контракт також може мати тимчасові рамки.

Когнітивна поведінкова терапія

В останні роки спостерігається підвищення інтересу до когнітивно-поведінкової терапії, як до засобу, який допомагає людям уникнути залежності. Це один з видів розмовної терапії, в якій робиться упор на розширення можливості людини брати на себе відповідальність за свої думки і почуття. Більшість проблем, які переживає людина, виникають через неправильне сприйняття себе і оточуючих. Хорошим прикладом цього може бути людина, яка думає, що вона не гідна кохання. Таке негативне мислення може привести людей до залежності.

Ретельно досліджуючи свої думки і почуття, пацієнт за допомогою психотерапевта може зрозуміти себе на багато краще. Одна з переваг КПТ – прорив у порівняно короткі терміни, хоча і не у всіх випадках. Під час лікування пацієнт знаходить ті думки, що штовхають його до наркоманії або алкоголізму. Як тільки він розуміє, що саме ці думки стали джерелом багатьох проблем, виправити їх і позбутися залежності стане набагато легше.

Плюси і мінуси біхевіоральної терапії в лікуванні залежностей

Незважаючи на те, що поведінкова терапія може бути досить ефективним засобом, вона працює не для всіх. Деякі люди не можуть витягти переваги з ситуації, в якій вони опинилися. А такі техніки, як самоконтроль, вимагають високого рівня чесності, з чим багато пацієнтів борються. Існує також побоювання, що терапія відрази викликає нудоту та інші шкідливі наслідки для організму. А деякі засоби можуть привести до смерті в разі зриву лікування.

Тим не менше, немає ніяких сумнівів в тому, що біхевіоральна терапія допомагає пацієнтам з алкогольною, наркотичною та іншими залежностями. Тому цей метод широко поширений серед реабілітаційних центрів по всьому світі. КПТ отримала багато визнання за свою здатність привчити людину відповідати за наслідки своїх дій та власне життя.