Колишніх наркоманів не буває? (ч.1)

Колишніх наркоманів не буває? (ч.1)

У всьому світі наркомани борються із залежністю порізному: звертаються до Бога, в анонімні центри, державні та приватні клініки. Лікарі і пацієнти заявляють одноголосно: "Наркоманія не вирок".

Від трави до трамадолу

Данило 7 років вживав наркотики. Курити траву почав з 7 класу: побачив новий світ, в якому все блищало, було так легко і приємно, почуття загострювалися, з'являлося відчуття щастя. Косяка за 5 грн вистачало на 3-4 людини. Хлопець не бував повністю тверезим навіть 3-х днів: або пив, або курив траву, або брав наркотики.

Коли навчався в одному із запорізьких вузів на менеджера, в продажі з'явився трамадол – доступно і дешево.

На перервах бігав на ринок-там у 2 рядах торгували трамадолом (5 грн), і кетаміном (1,5 грн). Навчання не лагодилося: 10 відвідувань за рік, 3 рази відраховували. «Пам'ятаю, вирішив з понеділка почати нове життя - прийшов на 8.00, полпари висидів абияк, і - в бар». «Щоденний моціон» його складав 3-4 пляшки пива до обіду, і трава - на великій перерві.

Як і багато інших, Данил не знав, що трамадол небезпечний: "Почув, що з'явилися класні таблетки. Почав з 10 штук за раз. Це багато, зазвичай з 3 починають. Спочатку "ковтав" 1-2 рази на тиждень, потім кожен день ". Батьки не помічали наркотичного сп'яніння, тому що хлопець постійно пропадав на вулиці, він відгородився від суспільства, будь-які розмови на цю тему сприймав в штики. "Ще в школі, коли ми нюхали клей, я виносив з дому поліетиленові пакети. Мама відчувала, що від мене разить клеєм, боролася з цим оригінально - у нових пакетах робила дірочки ".

Спроби кинути

Данил каже, що усвідомлював всю серйозність ситуації: "Я ж не дурний зовсім, розумів, що наркоман, ще коли палив траву". Хлопець намагався кинути. Якось він з другом посперечався на 20 грн, що обоє не будуть курити траву тиждень: "2 дні ледве протрималися і здалися, вирішили, що ніхто нікому нічого не винен. А на ці 20 грн купили трави ". Потім Данило знову намагався боротися, але нічого не виходило, нав'язлива ідея не відпускала, і він знову їхав за дозою.

Батьки відчували, здогадувались, але дізналися напевно, коли стаж вживання був вже 4 роки. Одного разу хлопець повернувся з гульок п'яний: "У компанії до кетаміну ставилися зневажливо, і я намагався приховати, що вживаю, тому робив ін'єкції вдома. Того дня зробив і відразу вирубався. Може, навіть зробив два рази - буває, забуваєш, що уколовся, і робиш повторно". Мама побачила сина в несвідомому стані, поруч шприц. Вона кричала, плакала, а йому все одно: "Я був кам'яним. Ніяких емоцій-ні жалю, ні співчуття». У те, що лікування залежності може бути ефективним, Данило не вірив, але погодився піти у Центр анонімних наркоманів, почувши, що медикаменти позбавляють від ломки. У 23 роки батьки привели хлопця лікуватися. 2000 гривень - вартість 12-крокової програми, першим кроком якої було визнання безсилля перед проблемою.

Фатальна фраза

Якось раз Данило з другой йшли по бульвару Шевченка і по дорозі зустрілися їм дві жінки-євангелістки. Одна крикнула хлопцям услід: «Бог вас любить!» Друзі посміялися: «Ми в курсі!» І пішли далі. Але думка про Бога в голові якось відклалася. Вже вдома Данило все більше про це думав і раптом усвідомив, що давно втратив свою свободу, дійшов до дна: "Існували тільки я і наркотик. Батьки, друзі - наплювати! Що ВІН скаже, то я і зроблю! ". Тоді вперше він подумки звернувся до Бога.

3 грудня 2004 - день, коли Данило востаннє вжив траву. Лікар-нарколог приїжджав додому, виписував таблетки, ставив крапельницю. Перші 2 тижні - карантин, 3 рази на тиждень "пацієнти" зустрічалися в спортзалі: "Нам важливо було бачити один одного. Якщо хтось почне вживати - все помітять, наркомани відразу "спалять". Щосуботи лікар і підопічні ходили в сауну. Така "групова терапія" спочатку була ефективна: "Перший раз в сауні надихався евкаліпта, легкі прочистили - дуже сподобалося. Вийшов на вулицю, закурив, і так противно стало, викинув сигарету: "Все, не курю!". Через півгодини я вже пошкодував про сказане, але там зібралися такі авторитетні люди, що не хотілося здатися таким, хто не тримає слова ".

Багато зірвалися

Через півтора місяці відчуття новизни пройшло, і до Данила почала повертатися нав'язлива ідея. Вона не була такою сильною як раніше - спорт, спілкування допомагали, пацієнти мотивували один одного. Але хлопець відчував, що ВОНА підкрадається все ближче і ближче: "Я розумів, що довго не витримаю, ось вона на мене "накинеться" і я зірвуся". Так і сталося з рештою, хто був у групі - всі зірвалися. Данил дізнався про це через кілька років, зустрівши колишнього "??пацієнта".

Випадковість допомогла хлопцю повернутися до колишнього життя. У центрі Данил взяв книгу про те, як поводитися батькам наркоманів і вирішив подарувати її матері своїх друзів - братів-наркоманів. Він поважав цю жінку і щиро хотів допомогти. У неї в гостях була подруга, яка запросила хлопця до церкви «Маран-афа», яка на 80% складалася з колишніх наркоманів. Данило прийшов і почав спілкуватися з тими, хто розумів його проблему. Паралельно продовжував терапію в центрі. Нав'язлива ідея раптом випарувалася, хлопець вважає це дивом: «Я просто зрозумів, що отримав свободу, і не боюся, що все повернеться». Колишній наркоман впевнений, що саме віра допомогла йому не зірватися, як інші. Вже 9 років Данило живе без наркотиків: займається спортом, ходить у походи, в кінці року отримає диплом магістра з психології.

Колотися - це круто?

Вадик - хлопець з хорошої сім'ї: мати - головний інженер підприємства, батько працював на заводі. У 14 років він почав з трави (5 раз на день), далі - ширка. Кололися в компанії - всім відразу сподобалося: "Тоді про шкоду наркотиків ми нічого не знали, як і про наслідки". У 16 років Вадим отримав термін, після бійки в нетверезому стані йому дали 5,5 років. Повернувшись додому в 23 роки, знову поїхав за дозою: "У моєму колі це було круто, я не приховував, що колюсь. Кожен день по 2 рази. Це не часто, є такі що по 4-5 разів колються ". У їхній компанії були також дівчата: "Повмирали вже багато. Ось, пам'ятаю Оленку, красива дуже була. У 33 роки померла від цирозу печінки, не змогла кинути. Наркотик опускає - щоб заробити на дозу, десь підробляла, займалася проституцією. Дочка у неї залишилася. Чоловік її, теж наркоман, став інвалідом. Помер. Останнім часом не міг колотися - вже на милицях пересувався ".

11 раз лежав у наркології

Мати Вадика дізналася, коли стаж наркомана був 3 роки. Коли ширка подорожчала, він перейшов на трамадол. Почав з 10 таблеток, потім дійшов до 4-х пачок на день. Втратив роботу - без дози не міг піднятися з ліжка. "Я повертався до життя тільки тоді, коли приймав. Я думав тільки про те, де мені "взяти" щоб жити. Виніс з дому побутову техніку, сестра переїхала на іншу квартиру - врятувала від мене речі ".

Вадик лікувався в наркологічному диспансері більше 11 разів. Хімічна залежність проходила, але з'являлося сильне занепокоєння, апатія, нікчемність. "Через 2-3 тижні я повертався до трамадолу: не бачив сенсу життя. Приїжджав додому, байдикував, ходив - "тинявся", зустрічав друзів: той приймає, той колеться. І я знову починав ".

(закінчення в наступному номері).

Тетяна Бабенко

 
газета "Ваша ДОЛЯ" 3 жовтня 2013

Статті в пресі

 • НАРКОМАНІЯ, АЛКОГОЛІЗМ ТА ІНШІ ЗАЛЕЖНОСТІ ПОВНІСТЮ ВИЛІКОВНІ!

  ВИРОК СКАСОВУЄТЬСЯ! НАРКОМАНІЯ, АЛКОГОЛІЗМ ТА ІНШІ ЗАЛЕЖНОСТІ ПОВНІСТЮ ВИЛІКОВНІ!

  Доказом тому стали тисячі хворих, яких повернули з пекла в медичному центрі Василенко. Перші пацієнти Віталія Івановича Василенко вже тридцять років не згадують про наркотики та алкоголь.

  Все частіше ми втомлюємося від самих себе і світу навколо нас. Ми страждаємо від самотності і вічних проблем, підживлюючи собою свої власні прикрощі. Часом не вистачає фізичних і душевних сил, щоб зуміти усвідомити, за що доля б'є нас з регулярною наполегливістю, і з кожним разом робить це частіше і болючіше. Довгі пошуки входу в нове спокійне життя призводять когось - до Бога, когось - до екстрасенсів і чаклунів, а інші просто замикаються самі в собі.

  Але є і ті, для кого ключем від таємничої двері з написом «Вихід» стають наркотики і алкоголь ...

  В останні роки суспільно-політична і економічна ситуація в Україні з її нестабільністю, військовими конфліктами, погіршенням демографічних показників і змінами в системі соціальних цінностей з неминучістю спровокувала масове поширення пияцтва та наркологічних захворювань. Адже не випадково багато вітчизняних експертів говорять про загрозу «генофонду нації» і «алкогольний геноцид» народу.

  Наркотики і алкоголь - погано. Шкідливо. Це вбиває. Показують сотні фільмів. Тисячі наочних прикладів. Масштаби цієї проблеми грандіозні. І всі начебто це розуміють, але в полці наркоманів завжди є свіжа кров.

  У кожного наркомана свій шлях до наркотику. Свій хрестовий похід за смертю. Своя особиста битва за маленьку ілюзію щастя. Від «знічев'я» і «цікавості» до всепоглинаючої ілюзії «віри в свої сили», яку дає на перших порах наркотик. АЛЕ тільки на перших порах. Грань ця тонка, тендітна і розсипається стрімко і неминуче для кожного наркомана. Погодьтеся, слова «алкоголік», «наркоман» викликають стереотипні асоціації: нетверда хода, «скляний» погляд, тремтячі руки. Але сьогодні у наркоманії та алкоголізму найчастіше інше, більш витончене «обличчя». При цьому ці страшні залежності продовжують калічити долі людей. Чи є вихід? Звичайно! Кожна людина має шанс. Шанс на порятунок, шанс на початок нового, вільного від смертельної залежності життя. І цей шанс пропонує психотерапевт, керівник медичного центру Доктор Віталій Іванович Василенко. За цим, можливо, останнім шансом до нього їдуть з усього світу. Його пацієнтів не лякає шокуюча методика лікування. Тому що в сутичці з наркотичною смертю і алкоголізмом колектив Центру Василенко завжди дає шанс на перемогу.

  Хто пробував сльозу маку ...

  - Віталію Івановичу, до Вас в клініку приходять, коли остання надія померла. Допомоги ні від лікарів, ні від «цілителів» вже не чекають. Ваших пацієнтів практично викреслили зі списку живих...

  - Понад двадцять років я займаюся лікуванням наркоманії, алкоголізму та інших видів залежності. І я з повною впевненістю стверджую, що кожен, абсолютно кожен наш пацієнт має реальний шанс вилікуватися.

  Наркотик не такий всесильний. І якщо є прагнення до свободи і повернення в реальний світ, я і лікарі моєї клініки обіцяємо: «Ми вб'ємо в тобі наркомана, ти повністю забудеш про наркотики, про почуття «приходу» кайфу і очистиш свій організм від них». Але не завжди пацієнти хочуть жити тверезо: тверезо любити, працювати, вирішувати проблеми. Тільки сама людина повинна зробити цей вибір. Вибрати друге народження в ясне, осмислене життя. І це головна умова успішного лікування.

  Унікальність нашого методу полягає в тому, що ми за бажанням пацієнта, з його згоди, прибираємо тягу до наркотику, адже найскладніше - це психічна залежність. В результаті лікування людина реально стає вільною від цієї залежності, більш того, змінюється ставлення до наркотику зі знака «+» на знак «-». Людина починає сприймати наркотик і все, що з ним пов'язано, як найстрашніше, огидніше, що відбувалося з ним в його житті. У нас є чимало випадків лікування пацієнтів, які не знали мови. Вони проходили лікування за допомогою перекладача. І результати підтвердили наші очікування. Людина може звільнитися від наркотичної залежності навіть на невербальному рівні.

  - Про ваш метод лікування ходять легенди. Ви змушуєте своїх пацієнтів відчути весь жах наркоманії. «Лікування смертю» - саме так називається Ваша авторська методика. У чому її суть? Як проходить процес зцілення?

  - У процесі лікування ми використовуємо всі відомі види терапії, але основою лікування є наші запатентовані методики, комплекс способів лікарського і психологічного впливу на хворого. Так, це жорсткий метод, але ж наша мета - повне знищення наркоманского «Я», видалення з пам'яті все, що пов'язано з прийомом наркотиків.

  Після довгих і наукових, і практичних експериментів я впровадив комплекс способів лікарського і психологічного впливу на хворого. Цей комплекс створює в свідомості пацієнта своєрідне «дзеркальне зображення» його індивідуального виду наркозалежності (своєрідний «псіхоенергоблок»), а після виведення з абстиненції проводиться суперстрессовий, комплексний «штурм» свідомості і підсвідомості пацієнта у вигляді кодування психологічного заборони на все життя застосування будь-яких, підкреслюю, БУДЬ-ЯКИХ наркотичних засобів.

  Психологічне блокування не є якимось одиничним актом, а включає в себе ряд психотерапевтичних процедур - авторитарний гіпноз з формуванням у свідомості пацієнта стійкою домінанти агресії, болю, страху по відношенню до наркотиків будь-якої природи, очікування і переживання смерті від них, психоаналіз, психотренінг, психокоррекцию (індивідуальну і групову). Холотропное дихання, голкорефлексотерапія, лазеротерапія, в тому числі лазерне очищення крові, гемосорбція та плазмоферез. А також йога, озонотерапія, кріо- та інфрачервоні сауни, арт-терапія. Масаж, мануальна терапія, фізіотерапія.

  На лікувальних сеансах пацієнт проходить всі ступені, які проходить кожен наркоман, включно з депресіями і смертельну тугу очікування, що ось з цієї останньої дозою він може покинути цей світ назавжди. Наші пацієнти не просто дивляться на те, що відбувається, вони самі беруть участь в цьому, щоб поступово, крок за кроком відродитися до нового життя, позбувшись субличности наркомана і алкоголіка.

  Методика лікування дійсно жорстка і шокова, але отримані результати дозволяють говорити про ефективність такого методу. Хворі, які пройшли через наші сеанси, вже не повертаються до наркотиків. Ми відстежуємо подальшу долю наших пацієнтів. Отримавши друге народження, ще один той останній шанс, вони хапаються за нього, щоб вибратися з цього пекла. Вони пишуть нам і розповідають про свої успіхи і досягнення. Пройшовши з нами весь шлях: від самого дна і до повного оновлення особистості, багато обзаводяться сім'ями, починають займатися бізнесом, роблять успіхи в творчості і навіть спорті.

  - Цей метод застосовується тільки для лікування наркоманії?

  - Ні, він універсальний для лікування всіх видів залежності. В останні роки з'явилася проблема, яка, я вважаю, нітрохи не менше наркозалежності та алкоголізму, це залежність від азартних ігор, і ожиріння (це також один з видів залежності). Ми стикалися з цим неодноразово. Є позитивний досвід лікування цих захворювань. Лікування тривале, але більше щадне, ніж лікування залежності від наркотиків, але результат практично завжди позитивний. Досить мати тільки бажання перемогти свою пристрасть, і ти перемагаєш. Ти значно сильніше, чудо в тобі, і ти можеш впоратися з алкоголем, з наркотиком, з азартними іграми, переїданням і з чим завгодно.

  - Бажання позбутися залежності - це єдина умова для того, щоб потрапити до вас в Центр?

  - Ні, лікування не просте, тому і вимоги до хворих високі. Спочатку ми інформуємо пацієнта, а також членів його сім'ї про ті правила, які обов'язково доведеться виконувати в разі надходження в клініку. Головною умовою є власне бажання наркомана (алкоголіка, ігромана) позбутися залежності. Якщо людину у будь-якій формі примушують рідні або правоохоронні органи проходити лікування, то можливість надходження хворого в нашу клініку проблематична.

  Зі своїх пацієнтів ми обов'язково беремо розписку - письмову згоду людини на термін, визначений лікарем, покінчити з прийомом наркотиків. Після біологічного кодування пацієнт попереджається, що у разі надходження в організм найменшої дози наркотику, протягом короткого часу настане клінічна смерть, або ж смертельні ушкодження організму. Кодування стосується будь-якого наркотику, а точніше опіатів, кокаїну, ефедрину, марихуани і будь-яких інших психоактивних речовин, а також всіх алкогольних напоїв.

  Ноу-хау Доктора Василенко: лікар йде до своїх пацієнтів

  Геополітичні та соціальні зміни і в нашій країні, та й в усьому світі змушують талановитих людей шукати нові форми і підходи в своїй діяльності. «Складна політична та економічна ситуація в Україні ні в якому разі не повинна зупинити нашу битву зі смертельними залежностями, стресовими станами та іншими психічними недругами», - каже Віталій Іванович.

  - Зараз ми починаємо абсолютно новий проект. Дистанційне лікування в режимі онлайн. В принципі, це наше ноу-хау, ще ніхто в світі не використовував інтернет для повноцінного спілкування, діагностики та лікування. Дистанційне лікування, по суті, є стаціонаром на дому. Природно, найголовніше - мотивація. Людина повинна САМА усвідомити необхідність такої допомоги, в такому лікуванні. Далі потрібно повністю ізолювати себе від колишніх згубних зв'язків і контактів: сумнівних компаній, наркодилерів, товаришів по чарці і т.д. Аж до повної ізоляції. Курс лікування розрахований на місяць, можливо і на більш тривалий період (це пов'язано з індивідуальними особливостями організму).

  - Чи впливає віддаленість лікування на ефективність Вашого методу?

  - Відстань абсолютно не впливає на ефект. Методики, терапія - все таке ж, як і в клініці. За своєю силою він дорівнюватиме стаціонарному перебуванню. Пацієнт проходить ті ж процедури. У певний час пацієнт «приходить» на груповий онлайн-сеанс. Бажано користуватися навушниками, тому що запис зроблено в режимі стерео. Наступні сеанси відбуватимуться в режимі 3D, для цього формату потрібні окуляри чи шоломи. Вслухаючись в слова доктора, пацієнт входить у трансовий, змінений стан. І фрази, вимовлені на сеансі, трансформуються в підсвідомість, і залежність від їжі, алкоголю, наркотиків поступово зменшується і зникає. Наприклад, в більшості випадків вже після перших сеансів їжа набуває неприємного присмаку, від її надмірного споживання з'являється нудота, пропадає апетит. І пацієнт перестає переїдати! Ще один приклад - куріння. Буквально після першого сеансу пацієнти відчувають смердючий запах сигаретного диму. І бажання палити зникає!

  Звичайно, кадри, які переглядає людина, іноді шокують. В ході сеансу може виникати невмотивоване почуття страху. Але я прошу не боятися побаченого і почутого. Адже життя залежних людей до початку лікування було куди страшнішим ... Після кожного сеансу на зв'язку в режимі постійного доступу залишатимуться психіатри і психологи. І якщо буде потрібна допомога в «виведенні» з стресового стану після сеансу, лікарі в будь-який час її зможуть надати. Це зробити не складно, однак це може зробити фахівець, який проводив сеанс, і ніхто інший. Ось саме цей постійний зв'язок з клінікою створює своєрідний ефект присутності і гарантує позитивний результат в лікуванні.

  В ході кожного сеансу в підсвідомості пацієнта закладається домінанта: алкоголь, наркотик, їжа, сигарета абсолютно не сприймаються пацієнтом. В ході сеансів ми «включаємо» в підсвідомості пацієнта складні механізми не тільки руйнування пристрасті, але і механізми творення. Творення свого колишнього «Я» і життя в цілому.

  - Впевнена, що нашим читачам буде цікаво дізнатися більш детально про лікування ожиріння. Розкажіть про це.

  - В принципі я прихильник більш безпечних методів схуднення: спортзал, продумана дієта і т.д. Але якщо мова йде про патологічне ожиріння, коли вага перевищує сто і більше кілограмів, коли ця маса чинить непоправну шкоду здоров'ю: страждають судини і суглоби, погано працює серце, то в цьому випадку однозначно потрібна допомога фахівця. При лікуванні ожиріння ми також вводимо пацієнта в легкий трансововий стан, вселяємо огиду до борошняної, солодкої, жирної їжі. Рука пацієнта «запрограмована» як своєрідний «якір». Дотик руки до області шлунка відразу ж подає сигнал насичення і переповнення, дотик до яремної западини в області шиї викликає блювотні позиви. Це своєрідний знак організму на припинення прийому їжі. При такому лікуванні ви не стаєте рабами всіляких дієт, як і не підраховуєте щогодини калорії. Ви просто переходите на здоровий раціон: фрукти, овочі, нежирне м'ясо. В ході повного курсу ми моделюємо той образ, який хотів би мати пацієнт (наприклад, шляхом кодування бажаної ваги). Образ, який дасть можливість людині відчувати себе комфортно і забути про хвороби. Найбільший ефект дає лікування аліментарного ожиріння, складніше працювати з ендокринними патологіями.

  Синдром АТО: тут лікують душі бійців

  - Віталію Івановичу, я знаю, що у Вашій клініці перебувають воїни і учасники АТО. Які проблеми привели їх до вас?

  - Знаєте, я ніколи не думав, що мої знання посттравматичних військових станів можуть бути затребувані. На території України ведеться дуже специфічна війна. По суті, ми воюємо з ворогом, який ще вчора був нашим другом. Як психіатр, можу сміливо стверджувати, що бойові дії в зоні АТО більш потужні за своїм впливом на психіку, ніж, наприклад, війна в Афганістані. На жаль, у військових відомствах ще немає статистики, яка могла б показати, який відсоток українських солдатів, які пережили психічну травму, потребують психологічної допомоги. Але практика показує, що ця цифра перевищує 60-70 відсотків. Зазнавши шокову реакцію в бою, солдат довгі місяці перебуває в гострій стресовій реакції яка переходить в хронічний реактивний стресовий розлад.

  - Чим небезпечний цей стан?

  - Відбувається повне розбалансування не тільки фізичного стану людини, а й (що найнебезпечніше) психічного здоров'я. На тлі глибокої депресії людину відвідують суїцидальні думки, безконтрольна, невмотивована агресія. Це в свою чергу може бути поштовхом до залежностей, про які ми говорили (алкоголізм і наркоманія). Позбутися від спогадів, пов'язаних зі смертю, кров'ю, убитих товаришів самостійно складно і практично неможливо. Програма нашого центру спрямована на повну психологічну реабілітацію, приведення в порядок психіки бійця, його рідних, а також мирних людей, які пережили жах війни. Тобто повне повернення в мирну реальність. Ми просто зобов'язані допомогти знайти своє місце всім прямим і непрямим жертвам війни.

  Матеріал підготувала Влада Ласкава

  Газета «Ваша доля» рубрика «Здоров'я» від 3 березня 2016 Детальніше

 • Лікар Василенко: "Наркоманія невиліковна? Це брехня!"

  Так заявляє відомий лікар-психіатр, психотерапевт, нарколог вищої категорії, керівник Запорізького наркологічного психотерапевтичного центру Віталій Іванович Василенко, підтверджуючи це своєю сорокарічною практикою.

  Суперстрессова гіпнотерапія

  - ЛІКУВАННЯ наркоманії та алкоголізму в нашому центрі проводиться стаціонарно протягом чотирьох-шести тижнів, - пояснює Віталій Іванович. - Це ряд етапів: таких, як детоксикація, сеанси холотропного дихання, фізіопроцедури, йога, акупунктура, групова психотерапія і супер-стрессшокова терапія. Всі етапи нерозривно пов'язані між собою і проводяться за авторськими запатентованими методиками, розробленими в нашому центрі. Корінна відмінність нашої клініки від інших подібних, я вважаю, в тому, що ми не просто займаємося лікуванням наркоманії, алкоголізму та інших видів залежностей, а реально знімаємо психічну залежність, прибираємо з психічної сфери, з мислення і пам'яті, з підсвідомості пацієнта бажання вживати наркотик. Так звана пацієнтами тяга (цвях, черв'як) повністю пригнічується, вони забувають почуття «приходу», «кайфу». Головною і по суті визначальною позитивний ефект лікування є масивна, суперстрессова групова гіпнотерапія у вигляді її авторітарного варіанту.

  У медицину привела випадковість

  З РОЗМОВИ з доктором з'ясувалося, що він про медицину і не мріяв. Народився в Казані в артистичній сім'ї. Мати була оперною співачкою, батько - художник. З дитинства Віталія оточували театрали, артисти, музиканти. У 10-річному віці сім'я переїхала в Запоріжжя, де батьки продовжили займатися мистецтвом. Цілком природно, що хлопець отримав музичну освіту. Йому подобався джаз, він підробляв грою і співом в ресторані, грав на фортепіано у великому симфонічному оркестрі філармонії. Після училища Віталій отримав направлення на навчання в Гнесинське вище музичне училище.

  Але доля розпорядилася інакше. Віталій зламав руку, була серйозна операція. Коли вже виймали стрижні-спиці, допомагав хірургу молодий початківець, але жалісливий лікар. Відчувалося, що він переживає, заспокоює. Віталій подумав: яка це непогана спеціальність, піду в медінститут. І вступив на лікувальний факультет. З третього курсу ходив на курси психіатрії, почав займатися гіпнозом.

  - У мене виходило, - згадує лікар. - І викладачі порадили серйозно цим зайнятися. Старанним студентом я не був. Просто пам'ять відмінна, на ходу все запам'ятовував, успішно здавав іспити. Спеціалізувався на психотерапії, після вузу працював в психіатрії. Було мені 28 років, а до мене вже приїжджали пацієнти з різних регіонів колишнього Союзу. Перші мої хворі - залежні від алкоголізму. І я отримував результат. Видужалі надсилали інших пацієнтів. Пізніше я займався психосоматикою: ДЦП, наслідки інсультів. До сих пір результати лікування є предметом гордості для мене, коли людина-каліка, не здатна себе обслуговувати, починає володіти руками-ногами (включаються в організмі резервні нейрони, м'язи). Наслідки паралічу зменшуються, і людина починає рухатися без милиць, без сторонньої допомоги, починає самостійно себе обслуговувати.

  Наркотик і людина. Хто кого

  - А КОЛИ зайнялися наркоманами? – Вперше за допомогою звернувся наркозалежний хлопець 26 років тому. Я не хотів брати його, тому що існувала думка, що наркоманія невиліковна. Я вирішив взятися, і успішно вилікував хлопця. Це мене надихнуло. Як і при лікуванні алкоголізму, застосовується суперстрессшоковий метод, який постійно відточується. Сама психотерапія стає все більш жорсткою і авторитарною. Сеанс проходить на межі передпсихотичних станів. Пацієнти під час сеансів знаходяться в трансовому стані, коли по наростаючій в підсвідомості закладається психологічний блок, забирається наркотична та алкогольна домінанта, а також руйнується субособистість алкоголіка і наркомана, тим самим забирається психічна тяга надовго. Наркотик швидко обманює мозок, почуття, швидко підкоряє людей. Несприйнятливих до наркотику практично не існує. І в той же час практично кожен може вилікуватися.

  Простіше сказати: це невиліковно. Але якщо людина мотивована, то з голови прибрати залежність реально, хоча і дуже важко, адже сеанси вкрай болісні. Наркотики роблять людину рабом. Це як скалка, як цвях сидить в голові. І через якийсь час людина перестає собою керувати. Таким людям вранці навіть не хочеться прокидатися - все здається сірим і страшним. Треба шукати гроші будь-яким шляхом (вкрасти, обдурити), щоб придбати нову дозу. Наркотик руйнує і тіло, і розум.

  - Бувають все-таки наркомани, яких ви не беретеся лікувати?

  - Якщо пацієнт не хоче, я не наполягаю. Ось вчора виписав двох, які не хочуть тверезого життя. Я обіцяю: «Ми прибираємо тягу з пам'яті», що вважається неможливим. Але якщо реально бачу, що людина не бажає лікуватися, а хоче продовжувати жити під кайфом, не наполягаю. У цьому випадку, я вважаю, треба поступати чесно, а не говорити, як деякі: «Можна вилікувати будь-кого». Це брехня. Вилікувати можна тільки того, хто цього хоче. Сьогодні, коли під моїм керівництвом працює більше учнів, кількість пацієнтів, що видужали становить 70-75 відсотків.

  Запоріжжя.

  "Рабочая газета" 01.03.2016 Детальніше

 • Рак Душі

  «ПЕРШИЙ МІЙ ПАЦІЄНТ ВЖЕ 25 РОКІВ НЕ ЗГАДУЄ ПРО НАРКОТИКИ»

  - Як народжувався ваш унікальний метод лікування?

  - Починалося все з приватної практики лікування за допомогою стрес-шокової терапії пацієнтів після інсульту, хворих на ДЦП і страждаючих алкоголізмом. Це давало непогані результати: були випадки, коли після сеансів паралізовані не тільки починали ворушити руками і ногами, але піднімалися з колясок та милиць. Тоді ж у мене з'явився і перший наркозалежний пацієнт. З тих пір пройшло 25 років, він живий-здоровий. Кинув вживати наркотики, створив сім'ю, досяг успіхів у житті.

  - Дивилася в записі ваш сеанс, видовище аж ніяк не для слабкодухих...

  - Це викликано необхідністю стресового втручання у психіку хворого і навіювання думки, що наркотики - це смерть. Після лікування пацієнти не повинні допускати можливості повернутися до їх вживання, наші сеанси - не релаксація, а напруга. Але з кожним хворим ми працюємо за індивідуальною схемою.

  - Таке враження, що під час сеансу ви і самі перебуваєте в стані трансу.

  - Так і є. Метод стрес-шокової терапії передбачає дзеркальне відображення всього, що відбувається на сеансі, тому і лікарі, і пацієнти під час лікування і після нього мають сильне перенапруження. Особисто я скидаю по три кіло ваги, а колосальне навантаження навіть призвело до проблем із зором: відшарувалася сітківка.

  - Крім стрес-шокової терапії, у вас є інші методи?

  - За бажанням пацієнтів, щоб закріпити ефективність лікування. Хворому вводиться спеціальний препарат тривалої дії, несумісний з наркотиками, або імплантуються блокатори опійних рецепторів. Деякі хворі хочуть знати, що їх чекає, якщо вони зірвуться. Тоді проводимо так звану провокацію, вводиться невелика доза наркотику, яка може призвести до смертельно небезпечних станів: зупинки серця, дихання, набряку мозку, коми, судомних нападів. З цих станів його виводить реанімаційна бригада. Ми називаємо це "лікування смертю”, але до подібних заходів ми вдаємося в поодиноких випадках.

  - На вашу думку, наркозалежність - хвороба чи щось інше?

  - Я називаю наркозалежність раком душі, який своїми метастазами руйнує життя не лише того, хто вживає наркотики, але і його близьких і рідних.

  - Були пацієнти, які поверталися до вас знову?

  - Деякі поверталися і в другий, і в третій раз. Трапляється, приходять, як я називаю, безперспективні хворі, які не налаштовані на позбавлення від наркозалежності. У такому випадку я відразу попереджаю і пацієнта, і його батьків, що лікування навряд чи буде успішним.

  «ГОЛОВНЕ - ПОВЕРНУТИ НАРКОМАНАМ ВІРУ В СЕБЕ»

  - Звернула увагу, що у вас дуже доброзичлива обстановка: до пацієнтів ставляться дуже шанобливо.

  - Це люди, які прийшли отримати від нас допомогу, вже той факт, що вони хотять вилікуватись, заслуговує поваги. Таке ставлення до хворого - частина методу лікування. Не секрет, що навіть самі наркомани махнули на себе рукою. Ми намагаємося повернути їм віру в себе. Так, вони хворі, але не покидьки суспільства. Тому я завжди кажу своєму пацієнтові: «Я не ТЕБЕ ненавиджу, я ненавиджу в тобі НАРКОМАНА», і наче «препарую» його на дві частини: його наркоманську особистість і нормальну людину.

  - Здивувало, що центр мало схожий на клініку, де лікують від наркозалежності: на вікнах немає грат, ніякої охорони, пацієнти вільно пересуваються територією.

  - Лікування - справа добровільна. Приїхав - лікуйся. З пацієнтом весь час знаходиться хтось із рідних. Без супроводу він не має права виходити за межі клініки. Порушуєш режим - до побачення, виганяємо без розмов.

  - А чи правда, що саморекламою ви не займаєтеся? Як про вас дізнаються?

  - За «ланцюжком» - від хворих, що вилікувалися у нас. На лікування їдуть з Росії, Ізраїлю, Канади, Німеччини, Туреччини, Італії, США, Білорусі, країн Сходу. Зараз лікуються два грека, зовсім не говорять по- російськи.

  - Як же ви спілкуєтеся з ними?

  - По-перше у них є перекладач, а по-друге, на сеансі важливі не тільки слова, але і жорстка, авторитарна інтонація, з якою вони вимовляються.

  - Чому лікуєте тільки іногородніх або іноземців, і не приймаєте запорожців?

  - Місцевих важко утримати від спокус, що зовсім поруч.

  - Серед ваших пацієнтів були відомі особистості?

  - Доводилося лікувати досить відомих людей серед співаків і музикантів. Кого саме - лікарська таємниця.

  «БУДЬ ЛАСКА, ЖИВИ!»

  - Вам ніколи не приходить в голову думка, що ви боретеся з вітряками?

  - Я повинен надавати допомогу тим, хто цього хоче, а боротися з поширенням наркотиків повинна держава, причому найжорсткішими методами.

  - Що ви говорите пацієнтові, коли він виписується з клініки?

  - Прошу, щоб він залишився жити. Бо ті, хто зривається і повертається до наркотиків, можуть дійсно померти.

  - А якщо людина зірвалася, але знову приїхала до вас лікуватися, ваші перші слова до неї?

  - (підвищує голос, в ньому з'являються «залізні нотки», - ред.) Мені прикро за те, що ти не зміг!

  - Ви спілкуєтеся з колишніми пацієнтами?

  - З багатьма. Дзвонять, пишуть листи, спілкуємося через інтернет.

  - Дехто, кажуть, називає вас другим батьком, хтось Богом...

  - Іноді дійсно здавалося, що я як Бог, зможу все. Але реальність опустила мене на землю. Я відчуваю величезний біль, через те, що не зміг врятувати власну дружину,яка померла від онкології.

  - Вам є чим пишатися в житті?

  - Результатами нашого центру: ми грамотно і кваліфіковано допомагаємо тим, хто цього потребує.

  - Скільки ваших пацієнтів назавжди позбулися наркозалежності?

  - Від 70 до 80 відсотків. Решта, на жаль, перебороти в собі залежність не змогли. Мій метод дає дуже хороші результати, але він не всесильний. Тримає ж не капсула, тримає те, що ми намагаємося вигнати наркотик з голови. Якщо зірвався - це невдача нашого колективу, яку ми не тільки аналізуємо, а й проносимо через себе.

  «ЦИФРА»

  У 1985 році в області зареєстрували 140 наркозалежних, зараз - близько 10 тисяч. З них більше 600 чоловік неповнолітні. В Україні цифра хворих наркоманією вже «зашкалила» за 100-тисячну позначку. Фахівці ж стверджують, що число наркозалежних більше офіційних даних в рази.

   

  газета "Острів свободи" Детальніше

 • Краще померти так, ніж наркоманом Ч.2

  Останній дюйм

  ''Залиш його, - говорили Ользі вже не тільки фахівці з боротьби з наркоманією, але і її друзі, - ти бачиш, йому ніщо не допоможе.''

   

  - Після ''Нахшона'' у мене дійсно опустилися руки, наступні три роки син постійно вживав наркотики, він вже перестав бути схожим на людину. Я шукала лікарів за кордоном - дзвонила доктору Назаралиеву до Киргизії, але лікування в нього коштувало 6000 доларів і під його ім'ям до того часу було відкрито вже стільки клінік, що було невідомо, де і кого він лікує сам. І тоді мені на очі потрапила газета зі статтею про доктора Василенко із Запоріжжя, у статті було написано, яке важке лікування проходять у нього наркомани, що він лікує їх електрошоком, сеансами гіпнозу - я зважилася подзвонити, мені сказали, що лікування у них коштує 2000 доларів, я зібрала ці гроші і ми з сином вирішили їхати. Взяла квитки - і за тиждень до польоту син потрапляє до в'язниці: він вкрав телефон з машини і попався. Прокурор загрожував йому піврічним ув'язненням, тиждень до суду син просидів у в'язниці - суд відбувся за день до того, як нам треба було відлітати. На цьому суді вирішувалося, посадять сина у в'язницю або відпустять на лікування. Спасибі судді, вона дала йому шанс, випустивши під заставу в 30.000 шекелів, взявши з мене розписку, що через три тижні він повернеться на наступне засідання суду. Повертаємося ми додому з цього засідання суду - не доходячи до нашого під'їзду син каже мені: ''Зараз повернуся'' - і пропадає. На всю ніч. Нам у 8 ранку виходити з дому, а сина немає. Ніхто з нас в цю ніч не лягав, вранці я вже готова була йти до судді і говорити, що син пропав, що лікуватися він не поїхав і щоб його забрали до в'язниці. Саша з'явився в 7 ранку, в несвідомому стані. О 8 ранку ми вже їхали в аеропорт, в літак його, на щастя, пустили.

  - Мама, тут мене вилікують, - сказав мені Саша, як тільки побачив доктора.

  Саша вважався безперспективним пацієнтом, - згадує про цю зустріч доктор Василенко.

  - Він уже пройшов численні етапи лікування і повністю зневірився в успіхові, був налаштований вкрай негативно, чекав, що над ним будуть проводити чергові експерименти, які йому ніяк не допоможуть, - з ним було складно працювати.

  - До хлопців там ставилися як до хворих людей, а не як до сміття, яке слід викинути, - продовжує Ольга. - Там навіть дико було подумати, що ці лікарі та медсестри можуть порадити мені викинути мого сина за двері, там його лікували: щоранку обхід лікаря, крапельниці - по п'ять штук на день, повне обстеження внутрішніх органів і залежно від цього - лікування.

  У кожного хворого була окрема кімната, з кожним обов'язково повинна була знаходитися мама або хтось з членів його сім'ї - у кожній кімнаті було по два-три ліжка. Їли ми в кімнаті, хлопці перетиналися рідко, рідко вели звичні розмови про наркотики. І їх там лікували.

  - Я не відчував себе наркоманом в Україні, - згадує своє лікування в Запоріжжі Антон.

  - Там до нас ставилися як до хворих людей.

  Психологи не повертали нас у минуле - перші кілька разів ми говорили про наше життя з наркотиками, а потім усі бесіди були про майбутнє. Розмови з психологом тривали по півтори години - ніхто з них на годинник не дивився і не ставився до бесід з нами як до роботи.

  Ранок починався з крапельниць, антидоти та препарати, які очищують організм. Потім приходила сестра і робила два-три зміцнювальних укола. Потім сніданок - кожен їв у своїй кімнаті. Потім акупунктура, мануальна терапія, лазерна терапія - хто на що скаржився, тому те і лікували. Потім випливала страшна процедура - електрошок - незабутнє відчуття. Зуби стукають як швейна машинка, в очах зайчики, а потім в голові тиша і спокій. На електрошок я йшов першим, тому що крики і виття тих, хто його проходив, винести було важко.

  Потім я йшов у спортзал, мама сиділа з іншими мамами і сестрами хворих. Потім ми обідали, потім - за бажанням - масаж і дихальна гімнастика. Після цього наступав час психолога - до мене приходив Євген Рувімович, покійний вже, світла йому пам'ять, дуже добра й розумна людина, він мені так допоміг. Потім вечірній прийом вітамінів, вечеря і пізнім вечором - сеанси гіпнозу. Багато впадали на них в транс, непритомніли, звивалися на підлозі і не пам'ятали, що з ними відбувалося. Я все пам'ятав. Віталій Іванович викликав у нас огиду до наркотиків і до себе як до наркоманів - не жалість до своїх страждань, до себе як до жертви наркотику, а фізичну відразу до себе - наркомана- дуже багатьох рвало на цих сеансах. У мене півроку після лікування залишався цей умовний рефлекс: коли наставала 10 вечора - година сеансу гіпнозу в Україні - у мене в горлі починалися спазми, важкий кашель, ніби мене нудило.

  Давати наркотик гуманно, лікувати - жорстоко

  - Методи лікування у нас суперстрессові, шокові, жорстокі, - розповідає про свій метод доктор Віталій Василенко, засновник запорізької клініки реабілітації наркоманів.

  - В Ізраїлі і в країнах, де поширена гуманна психотерапія, ці методи неможливі. Але я переконаний, з наркоманом не потрібно бути гуманним, тому що це - не людина. Якими б вони не були до наркотиків, почавши їх вживати, всі вони стають однаковими, як солдатики з однаковим набором якостей: егоїзм, бездушність, брехливість, жорстокість.

  Поширений в Ізраїлі метод замісної терапії - коли наркоманам дають найсильніший наркотик метадон, я не приймаю - медатонових наркоманів лікувати набагато важче і довше, ніж героїнових. Вони навіть виглядають по-іншому, пухкі, з незагоєними ранами по всьому тілу, постійно хворі через знижений імунітет.

  - Я починав як психіатр, лікував психічні захворювання, - розповідає про себе доктор Василенко, - але розуміти, що хвороби ці невиліковні і хворий, якому вчора стало краще, завтра може повернутися в найтяжчий стан, - для мене було нестерпно. Потім довгий час я працював наркологом, успішно лікував алкоголіків, до тих пір поки - 18 років тому - до мене не звернувся хворий наркоманією. Він пообіцяв, що ляже на рейки, якщо я не візьмуся його лікувати, і я взявся. Нещодавно цей хлопець приїжджав до нас у клініку з дружиною і дітьми - проходив курс позбавлення від куріння.

   

  Мій метод лікування побудований на імперативному навіюванні, що наркотик - це біль, страждання, смерть.

   

  Наркоман вводиться в транс (іноді ми вводимо хворого і в предпсихотичний стан, в залежності від стадії лікування), в цьому стані ми закладаємо надсильну домінанту: наркотик - це біль, і наркоман корчиться від болю, наркотик - це муки, і людина їх реально відчуває, наркотик - це смерть, і пацієнт відчуває наближення смерті, серце його майже зупиняється - це тваринний, смертельний страх. На цих сеансах з хворими може трапитися все - конвульсії, епілептичні судоми, не описані раніше медициною стани випадання з реальності. У цьому стані у мозок можна закласти найсильнішу домінанту - наркоман просто забуде, для чого потрібен наркотик, що таке ''прихід'' і ''кайф''. Зате залишається страх перед наркотиком, від якого наркоман тепер буде в паніці тікати.

  - Скільки наркоманів одужують?

  - Половина наших пацієнтів. Коли ми беремо на лікування тільки тих, хто дійсно хоче вилікуватися, - успіх доходить до 80 %. І у нас немає такого поняття, як трирічна або п'ятирічна ремісія, немає поняття ''колишній наркоман'', від якого всі чекають чергового зриву, - наші пацієнти стають здоровими повноцінними людьми, які ніколи більше не повинні вживати наркотики. І кожен випадок невдачі для нас - це життєва трагедія.

  - І все ж таки у пацієнтів вашої клініки зриви бувають?

  - Наприкінці лікування, коли залежність від наркотиків повністю стерта з мозку хворого, ми вводимо йому сироватку, несумісну з вживанням навіть мікродоз наркотиків. Ми довго пояснюємо всю небезпеку цього кодування, розповідаємо, вселяє, що вживання наркотиків призведе до смерті після нашого кодування, робимо пробний експеримент - вводимо хворому мікродозу наркотику в реанімаційній палаті... Зриви бувають - приблизно в 4% випадків, і завжди це відбувається у стані алкогольного сп'яніння, коли знижена критичність і почуття небезпеки.

   

  Іноді вони гинуть

   

  - Кілька наших пацієнтів загинули, прийнявши наркотик під час дії сироватки. Двоє з них - ізраїльтяни. І ще один наш пацієнт - ізраїльтянин залишився паралізованим після вживання наркотиків ...

  Це жахлива трагедія. Мама одного із загиблих пацієнтів - а він був єдиною дитиною в сім'ї - на дев'ятий день після його смерті прийшла до нас, принесла цукерки, печиво. Пом'янути хлопчика. І сказала нам:

  ''Ми з батьком вирішили, що краще померти так, ніж наркоманом''.

  Наркоманія - це навіть не хвороба, це гірше, це - рак душі, він вбиває одного, а метастази дає на всю сім'ю - мати, батько, бабуся, брати і сестри перестають жити, наркоман вбиває своїх близьких, він перетворює на наркоманів своїх братів і сестер, батько привчає до наркотиків сина...

  Ніхто з батьків не поставив нам у провину смерть їхньої дитини. Дружини і матері, які присутні з хворими на всіх процедурах, просять мене проводити сеанси жорсткіше й агресивніше, навіть тоді, коли я вже фізично не справляюся, коли мені важко.

  - Як ви ставитеся до інших методів лікування - лікарів Назаралиева, Довженка?

  - Коли цими методами лікували самі Назаралієв і Довженко, результати були прекрасними. Але це унікальні підходи, якими не можуть опанувати навіть їхні учні, які, самі не бажаючи того, дискредитують методи. Тому в нашій клініці доктора Василенко лікування наркоманії гіпнозом веду саме я, доктор Василенко. Тому за 18 років існування нашої клініки через нас пройшли всього 1300 пацієнтів, що дуже небагато, з них близько сотні ізраїльтян - ми працюємо три місяці без вихідних, потім місяць відпочиваємо, відновлюємо сили...

  Залишається зауважити, що, звичайно, метод Василенко аж ніяк не є ''єдиним'' або ''єдино правильним''.

  Просто у кожного свій шлях лікування від наркоманії, і ніколи немає гарантії, що величезні гроші, які ви викладаєте на те, щоб врятувати від цього ''раку душі'' близьку вам людину, що не будуть витрачені даремно. По суті, є лише один вірний засіб від наркоманії - прищепити вашим дітям огиду і презирство до наркотиків перш, ніж вони почнуть їх приймати. Щоб вони відсахнулися, як від прокаженого, від будь-кого, хто запропонує їм ''дозу''.

   

   

  ''Російський ізраїльтянин'', 05.06.2006 Детальніше

 • Краще померти так, ніж наркоманом Ч.1

  Про те, що її двадцятирічний син - наркоман, Ольга дізналася від нього самого: разом з дружиною Сашко прийшов до мами і розказав про те, що приховував більше року. Довше приховувати було не можна - він вже крав речі батьків дружини, не працював, не міг обходитися без наркотиків. Дружина залишила Сашу у мами і повернулася до себе, у своє здорове і нормальне життя, а життя Сашкової сім'ї на цьому закінчилося - почався кошмар.

  - Мені стало страшно, - згадує Ольга першу реакцію на Сашкове зізнання, - але я не уявляла собі і тисячної частки того жаху, з яким мені доведеться зіткнутися. Я згадала, що бачила десятки оголошень в газетах про те, що наркоманія виліковується за один - два дні, і була впевнена, що швидко вилікую сина. Сашко хотів лікуватися - він був згоден на все - їхати в будь-яке місто, здавати нескінченні аналізи, проходити довгі співбесіди, чекати місяцями - тільки б позбутися цього.

   

  Етапами

  Ольга активно взялася за лікування сина - першим етапом на цьому, такому довгому, болісному і дорогому шляху, стала вельми відома, широко розрекламована клініка в Тель-Авіві.

  - Мені обіцяли, що вже завтра мені повернуть сина практично здоровим. Лікування полягало в тому, що наркоману переливають кров, очищають її від наркотиків і людина, на їх думку, одужує. Коштувало це дводенне лікування 6000 шекелів. Кров Саші, звичайно, очистили, але проблема наркоманів не в крові, а в голові, де за один день змінити що-небудь неможливо. І коли ми принесли Сашу буквально на руках додому після цього лікування, він, хитаючись, вийшов з дому і пішов за дозою.

  Не допомогли і рекомендовані нам таблетки ''налтріксон'', на які я витрачала 700 шекелів на місяць. Після них не повинно було відчуватися задоволення від наркотику - але Саша прийняв всього кілька таблеток, потім він їх викидав або тільки робив вигляд, що п'є - вживати наркотики таблетки йому нітрохи не заважали.

  Наступним етапом стала державна клініка для наркоманів в Яффо. Майже два місяці ми проходили ''іспити'' для вступу в клініку. Саша здавав десятки аналізів, витримував багаторазові бесіди з психологами, які повинні були дати свій висновок... Як весь цей час живе наркоман, для якого кожен день може стати останнім, як тримається його сім'я - нікого не хвилювало.

  Нарешті його прийняли, коштувало це нам 1500 шекелів. Відвідувати Сашу мені не дозволяли - клініка закрита, але тільки для відвідувачів. А наркомани, якщо хочуть, можуть вийти в будь-який момент. На п'ятий день він і вийшов - пішов з клініки пішки в суботу. Але пішов не додому - в Ашкелон, а до Петах-Тікви, до мого далекого родича, у якого ніколи раніше не бував (як він його знайшов, ніколи не зрозумію) - просити гроші. Через пару днів Саша захотів повернутися назад у клініку, але його вже не взяли - умови лікування такі, що якщо раз зриваєшся, другого шансу тобі не дадуть і назад не приймуть.

  Третім етапом стала приватна клініка, розташована в прекрасному мальовничому місці, зараз цієї клініки вже немає. Від мене вимагали розписку про те, що я не заперечую, що Сашу будуть тримати силою. Працівники клініки приїхали за ним, змусили його розписатися в тому, що він не проти лікування, - насправді це був документ про те, що якщо він втече, вони відповідальності не несуть. Я заплатила три з половиною тисячі за п'ять днів, які Саша пробув у цьому Едемі. На п'ятий день він пішов, повернутися в рай було вже не можна - назад занепалих наркоманів вони не приймали.

  Ми йшли далі - поїхали до Хайфи, у ще одну державну клініку, ще раз я заплатила півтори тисячі шекелів. Знову пішли співбесіди, аналізи, розмови по душам з психологом - про що можна говорити з наркоманом? ''Це останній твій шанс'', - сказала я Сашкові, і він відповів: ''Навіть якщо всі підуть, я залишуся...'' Він пішов на п'ятий день, взявши заздалегідь 150 шекелів, які я обов'язково повинна була для нього залишити в клініці - наркоманам дозволялося брати ці гроші. Багато їх брали і кидали лікування.

  Останнім і дуже дорогим (суму я вже боюся назвати - чоловік не знає про всі мої витрати на порятунок Саші) етапом нашого ходіння по муках була ще одна тель-авівська клініка, названа на честь одного з біблійних персонажів.

  У винайманій трикімнатній квартирі я залишила Сашу лікарям, вже на другий день я зателефонувала, і мені сказали, що Саша вийшов погуляти. Ця клініка з лікування наркоманів перебувала в центрі старої ''Таха Мерказ'' - центру поширення наркотиків і скупчення наркоманів Ізраїлю. Пізніше я дізналася, що вже на другий день Саша продав на ''Тахані Мерказ'' свій перстень і щоденні його прогулянки супроводжувалися прийомом наркотиків, після чого він повертався і ночував у клініці - і так протягом усіх двох тижнів ''лікування''.

  Через два тижні працівники клініки сказали мені, що Саші набагато краще, він поправився, і відправили його додому. Повернувся Саша в тому ж неосудному стані, в якому я віддавала його в клініку.

  На всі мої претензії працівники клініки говорили, що Саша сам не хоче лікуватися, і в цьому випадку вони безсилі, та й які у мене могли бути претензії - як і у всіх інших клініках, першим ділом я підписалася під документом, що ніякої відповідальності за Сашу клініка не несе.

  Після цієї невдачі у мене просто опустилися руки - не залишилося не тільки сил і грошей - витратила і зайняла скрізь і всюди, де можна, - але і лікарень, де могли б вилікувати Сашу.

  Тепер я думала і мріяла тільки про одне: щоб Саша помер або щоб померла я - щоб скінчилися муки ...

   

  Викиньте старого, непотрібного наркомана

   

  - Я дивилася на Антона, коли він спав, і уявляла собі, як я беру подушку, тихо накриваю його голову і ... все закінчується. А потім щось роблю з собою - і ми обидва рятуємося з цього кошмару - і я, і він.

  Це говорить Людмила, мама Антона, веселого і процвітаючого в усьому хлопця, яким він був до 28 років. А в 28 на дні народження друга він спробував героїн.

  - Одного разу син захворів, лежав вдома і було йому дуже погано, - згадує Людмила. - Я не розуміла, що відбувається, - температури немає, а його всього трясе. Коли йому стало зовсім погано, він мені зізнався, що це не грип, а абстиненція...

  В організації з боротьби з наркоманією, куди я відразу ж звернулася, мені дали слушну пораду - викинь його з дому, наркомани повинні опуститися на дно, зворотній шлях до нормального, здорового життя лежить звідти. Але я не могла, я навіть давала йому гроші на наркотики - він все одно їх узяв би сам - вкрав у мене чи пограбував би когось на вулиці.

  - Я просила допомоги у відділі мерії по боротьбі з наркоманією, і у соцпрацівників у нашому районі, - каже Ольга. - Єдина порада, яку я чула від усіх них, і не один раз - викиньте його на вулицю, у нього не залишиться вибору, окрім як лікуватися. Та я й викинула б - я б все зробила, що могло б йому допомогти, але ж він не йшов - я його додому не пускаю, а він у під'їзді лежить, спить на бетоні, сусідів лякає ...

   

  Легкий грип і смертельна хвороба???

   

  - Життя моє тоді було на підйомі, - розповідає Антон. - Я добре заробляв, працював у двох місцях, знімав квартиру з друзями в Тель-Авіві, все і всі навколо були прекрасні.

  Якось один мій друг запропонував мені спробувати наркотик, я відповів йому, що якщо він хоче зберегти мою дружбу, нехай зав'язує, а якщо він мені запропонує ще раз, кістки йому переламаю. Більше він мені не пропонував. Зате я дізнався, що ще кілька моїх найближчих друзів пробували наркотики. І нічого - залишалися моїми друзями, так я став терпиміше ставитися до наркотиків і на дні народження мого друга погодився вколотися героїном. Своїх відчуттів я тоді не зрозумів. Спробував ще раз, щоб зрозуміти, через що весь цей ажіотаж навколо наркоти. Вдруге сподобалося більше, щоб остаточно зрозуміти, про які відчуття йде мова, я уколовся і втретє, щоб закріпити успіх, знадобився четвертий. А на п'ятий день, коли я вже не збирався колотися далі, я прокинувся з сильним нежитем, з болями в спині і в ногах. Я здивувався, де це я міг застудитися, подзвонив на роботу, сказав, що захворів на грип і на роботу не прийду. Подзвонив другові, розповів про те, що захворів, і друг мені сказав, що у нього ті ж відчуття, ми разом подивуватися тому, де нас могло протягти, і попрощалися. Я подзвонив іншому товаришу, поскаржився йому на хворобу, а хлопець мені каже: ''Так це ти підсів''. Я не повірив: ''Гаразд, кажу, грип у мене, всі симптоми''. А друг каже: ''Зараз ми це перевіримо''. Приїхав, привіз з собою грам героїну, укололися ми, і мій грип як рукою зняло - в секунду пройшли всі симптоми, пройшов біль, повернулася радість життя.

  У мене було три друга. Один, який спробував з нами героїн в перший раз, вже на другий день припинив з нами всі відносини, не відповідав на дзвінки, не дзвонив сам - і наркотики вживати не став. Той, який мені запропонував наркотик першим, зараз у в'язниці - я не підтримую з ним стосунків.

  Другий, на чиєму дні народження я спробував наркотик, відсидів у в'язниці, пройшов різні етапи лікування і, слава богу, зміг кинути.

  А мій товариш, який доглядав за мною як за дитиною в клініці з лікування наркоманів, через 10 днів після лікування помер від передозування.

   

  А у нас сьогодні ''грас'', а у вас?

   

  - Півроку я чекав, поки мене візьмуть на лікування в державну клініку, - продовжує Антон. - Мене так і не прийняли - я, мабуть, сам не був остаточно готовий кинути наркотики, а значить був нелегким пацієнтом, з яким не хотіли зв'язуватися.

  Так я потрапив у приватну клініку. Нас було семеро в одній кімнаті, перші три дні без наркотиків я лежав майже без свідомості - нічого не пам'ятаю, за мною доглядав мій земляк, хлопець з Баку, приносив мені воду, накривав ковдрою, розмовляв з мамою.

  Коли я прийшов в себе - почалося ''лікування''. О сьомій ранку нас піднімали, ми снідали і в 9 ранку вже всі сиділи у дворику під сонцем і весь день вели звичайні для наркоманів розмови про те, як було добре, коли ми ''рухалися'', і як погано зараз. Вдень нам давали якісь таблетки, які саме - не пояснювали. А ввечері були розмови в групі анонімних наркоманів. Іноді зустрічі групи проходили в місті, але я туди не ходив - по дорозі таких, як я, завжди чекали бариги і дилери, багато зривалися і брали у них наркотики, тому вже не поверталися.

  Але і зустрічі групи в нашій клініці теж були небезпечні, на мою думку. Ми постійно копалися в нашому минулому, від якого всі ми хотіли піти, для чого і прийшли до клініки, згадували найважчі і травматичні моменти, згадували все погане, що ми робили як наркомани, кого скривдили. А у всіх нас нерви тоді були оголені, почуття провини було нестерпним - багато збігали з клініки і поверталися до наркотиків тільки для того, щоб заглушити це почуття провини. Провокував нас до зривів і хлопець - бедуїн, який пропонував нам наркотики. Як я зараз розумію, він ліг в клініку, щоб убити двох зайців: і самому підлікуватися, здоров'я і працездатність поправити, і розширити свою клієнтуру - він був наркодилером. Ніхто з моїх знайомих під час лікування наркотики не купував, але коли я вийшов - тримався ще два тижні, а потім подзвонив цьому бедуїнові.

  ''Ти наркоман, ти - ніщо, ти - сміття, і скоро тебе взагалі не буде'' - це втовкмачували нам у лікарнях, постійно у всіх бесідах, повертаючи нас до минулого. Я і відчував себе наркоманом і поводився відповідно.

  ''Російський ізраїльтянин'', 05.06.2006 Детальніше

 • Немає наркотику - немає смерті. І хай живе любов!

  Для відомого запорізького психотерапевта Віталія Василенка, який вже більше 10 років за своєю оригінальною методикою виліковує «найбезнадійніших» наркоманів, листи- сповіді з висловленням подяки за знову дароване життя від своїх колишніх пацієнтів - не рідкість. Вони приходять десятками з різних міст і країн. Але два листи, які ми хочемо сьогодні опублікувати, мають для нього особливу цінність. Два життя, ледь не обірвалися на самому злеті. Дві долі, які чудесним чином переплелися, відродивши надію, любов, щастя...

  Лист перший

  «... Починав я, як і більшість: захотілося дізнатися, який кайф отримують люди від героїну. «Тільки раз, і тільки спробувати», - казав я собі. Ну і спробував на свою голову.

  З першого разу очікуваного кайфу не зловив. І знаючі люди швиденько пояснили: «Не розкуштував». Повторив - сподобалося. Найцікавіше: спочатку я тільки нюхав наркотик і був абсолютно впевнений, що ніколи не сяду на голку. Господи, як я помилявся! Вже через два місяці я був рабом голки. Пам'ятаю, прокинувся вранці, руки - ноги ломить, нудить, весь липкий від поту. Зробив укол - все пройшло. Ось тоді-то і зрозумів: я повністю підпорядкований героїну. Потрібно рятуватися, але як? Я знайшов у собі мужність і все розповів батькам ...

  Потрапив до лікарні. Там все ніби добре. Але в голові відчуття потреби наркотичного кайфу не минало, навпаки, ставало все сильнішим. Сам себе обманюючи, вирішив: один -єдиний, останній раз уколюсь - від цього знову на голку не сяду. А виявилося, що більше одного разу і не потрібно...

  Знову полон! Один день схожий на інший - тільки героїн, він і батько, і мати, і кохана. Доза все росла, і в результаті мені були потрібні вже 1 -1,5 грами на добу. Батьки не впізнавали мене, та й я їх теж. Помітив лише якось після дводенної перерви, що і мати, і батько стали майже зовсім сивими. Але все забувалося і втрачало сенс, як тільки я бачив порошок і шприц. Я позбувся всього: друзів, подруг, поважного до себе ставлення. Я втратив віру в свої сили. Нарешті, ми з батьками вирішили зробити так. Я позбавляюсь від фізичної залежності, а потім їду - туди, де наркотики будуть практично недоступними. Я поїхав за кордон, в одну з мусульманських країн, де за вживання наркотиків дуже суворо карають. Там я пробув 4 місяці - до наркотиків і близько не підходив. Але вже через кілька днів після повернення знову уколовся. І мені стало страшно. Невже знову? Краще вже передозувати і померти - не мучитися самому і не мучити інших.

  У цей самий час, на моє щастя, батьки і дізналися про лікарню в Запоріжжі, де, за словами очевидців, доктор Василенко просто чудеса творить. Само собою, я вже не вірив ні в що - після двох наркоклінік і широко відомого наркоцентру. Але мені дуже хотілося кинути колотися, і я вирішив: їдемо, а там - будь що буде.

  Не буду описувати в подробицях, через що я пройшов під час лікування і що відчував. Скажу тільки, що чутка нітрохи не перебільшує талант доктора Василенко. Вже після перших сеансів гіпнозу я раптом чітко зрозумів, що наркотики - це не для мене, є і без них життя, і життя прекрасне - з істинною, а не уявною радістю, любов'ю, дружбою. Я пройшов повний курс лікування, і моя свідомість очистилася - вона вже не пам'ятає, що таке наркотичний кайф. Зате з'явився непробивний блок, який наче стереже мене, відкидаючи будь-який наркотик - від банальної травички до героїну.

  У лікарні я зустрів багато хлопців з тими ж проблемами, що були в мене. Всі вони повернулися до нормального життя. І насамперед тому, що дуже хотіли цього. Тепер у мене багато нових друзів з різних міст.

  Зараз я знаю, впевнений - назад дороги у мене немає. Адже це помилковий шлях - через біль, страждання близьких. А людині, яка мене витягнула з смертельного виру, я дуже вдячний і зі свого боку обіцяю, що постараюся донести його слова до тих, хто поки ще стоїть на хибному шляху, але щиро бажає вирватися з наркотичного пекла.»

  Володимир.

  Москва.

   

  Лист другий

  «Знаєте, я мучилася півтора року і думала, що порятунку немає. Вранці прокидалася і йшла красти (по дрібниці, звичайно) або виносила щось з дому на продаж і їхала, як кажуть, «раскумаритись»...

  Я завжди прагнула бути дуже незалежною та вільною людиною. Та й наркотики спробувала «для незалежності». А виявилося, що розгубила все - і свободу, і гордість, перетворившись на зомбі, безсловесну рабиню наркотику. На «ширку» я була готова проміняти і батьків, і друзів, і любов.

  Я місяцями не жила вдома, ошивалась серед собі подібних. І в рідкісні хвилини просвітління відчувала, що гину остаточно, але як врятуватися, не знала. За прикладом багатьох знайомих думала, що «це» неможливо вилікувати і з наркотиком я повінчана на все життя - дуже коротке, адже наркомани довго не живуть. А так хотілось мати сім'ю, дітей, нормальне людське щастя. І дуже не хотілося вмирати! Це бажання і привело мене в Запоріжжя.

  Лікар, який працює тут у звичайній міській лікарні і допомагає нам, наркоманам, не зробити останній крок у прірву, на мою думку, має дар від природи і від Бога. Спасибі йому за те, що знову повернув нам людський вигляд і віру в себе.

  Величезну роль в одужанні зіграла і та атмосфера доброзичливості, розуміння, яка панує в лікарні. Тут я зустріла багато прекрасних людей і дуже рада цьому.

  Зараз я абсолютно здорова і вважаю, що той страшний відрізок життя, коли я жила з наркоманами, мною закреслений і викинутий назавжди. Повернення до цього не буде, як би не складалася моя подальша доля.»

  Ольга.

  Новокузнецьк.

   

  Щаслива розв'язка

   

  - Володя та Ольга, - розповідає Віталій Василенко, - лікувалися у мене в одній групі, тут же і познайомилися. А після закінчення курсу лікування роз'їхалися по домівках - в різні міста. Пройшов приблизно рік, а то й більше. І раптом дзвінок від батьків Володі: «Дорогий Віталій Іванович! У нас радість: Володя і Оля - теж ваша колишня пацієнтка - вирішили одружитися. Вони просто чудова пара. Тепер ми сподіваємося і до онуків дожити, про що вже й не мріяли. Запрошуємо вас і весь медперсонал на весілля. Адже саме завдяки вам в наші сім'ї повернулося щастя... »

  На весілля нам потрапити не вдалося - сила-силенна роботи. Але в самий день одруження я подзвонив, щоб привітати молодих. Адже в моїй практиці таке вперше. Однак я здивувався ще більше, коли телефонну трубку стали по черзі брати і інші мої колишні пацієнти. Виявляється, багато хто з них, познайомившись у нашій лікарні, потім підтримують дружні стосунки. І хоча живуть у різних містах (а тепер і країнах), переписуються, передзвонюються, зустрічаються. Ось так і на весілля злетілися з різних куточків Росії та України. І всі, слава Богу, здорові, а про наркотики навіть чути нічого не хочуть...

  Користуючись нагодою, хочу ще раз привітати Володимира і Ольгу з одруженням. Я щиро радий за них і бажаю молодій сім'ї взаєморозуміння, щастя і гарних здорових дітей. Нехай все найстрашніше, що було в їх житті, назавжди залишиться в минулому, і нехай здійсняться всі заповітні мрії.

  Підготувала Світлана ШКАРУПА.

   

  "Комсомольська правда" 13 листопада 1999 рік Детальніше

 • Наркоманія виліковна!

  Проблеми, пов'язані з обвальним зростанням наркоманії в нашій країні, ставлять перед державою і суспільством безліч питань.

  Одне з найважливіших - як повернути до нормального життя сотні тисяч тих наших співгромадян, хто вже пристрастився до страшного зілля?

  І взагалі, чи можливо це?

  Відповісти на поставлені питання не так вже й просто. По-перше тому, що навіть багато хто з лікарів-наркологів - і наших, і закордонних - вважають (хоча вголос цього намагаються не говорити), що один раз ставши наркоманом, ти залишишся ним на все життя. На їх думку, виліковуються лише одиниці (це, швидше, вийняток). А для переважної більшості медицина в змозі лише продовжити на якийсь час ремісію, але не позбавити від наркотичної залежності.

  На щастя, такої точки зору дотримуються не всі. Психоневролог і нарколог Віталій Василенко, наприклад, переконаний, що наркоманія повністю виліковна.

  Близько двох десятків років він працює в запорізькій міській лікарні № 1, і більше вісімнадцяти з них успішно лікує наркоманів - за власною методикою, аналогів якій, мабуть, немає ні в нашій країні, ні в інших державах.

  До нього приїжджають лікуватися з різних міст України, Росії, Прибалтики (були навіть пацієнти з Ізраїлю і Словаччини). Хоча він ніколи не рекламував свій метод, і досі не розповідав про нього ні в яких виданнях. Пацієнти самі знаходять Василенко, тому що "бездротовий телеграф" вилікуваних наркоманів діє ефективніше й швидше будь-якої реклами.

  - Поштовхом для створення власного методу позбавлення від наркотичної залежності, - каже Віталій Іванович, - послужив мій досвід роботи з хворими, які перенесли інсульт, та хворими на ДЦП, багатьом з яких шляхом сильного психічного роздратування і вселення віри в свої сили вдавалося частково відновити втрачені рухові функції. Приблизно той самий механізм (сильний подразник плюс віра в себе) я і вирішив використовувати під час лікування наркоманів. Коли 12 років тому до мене на прийом прийшов пацієнт, який до того часу вже 5 років коловся найсильнішими наркотиками, я подумав: "Якщо навіть паралітиків вдавалося змусити ходити, то невже не вийде переламати психіку наркомана?!" І я вирішив спробувати ... Тепер той самий пацієнт, який вважався колись "безнадійним наркоманом", вже 12 років живе нормальним життям, закінчив інститут, має свою сім'ю, роботу. І які б труднощі не виникали в його житті, принаймні про наркотики він навіть не думає ... Відтоді у Віталія Івановича лікувалися від наркоманії вже сотні пацієнтів. По ходу він доповнював і вдосконалював свою методику, намагаючись зробити її максимально ефективною й універсальною.

  Отже, в чому ж суть методу? - Насамперед, - говорить Віталій Іванович, - під час першого прийому я з'ясовую, чи дійсно пацієнт хоче позбутися від наркотиків. Щире бажання назавжди відмовитися від отрути - обов'язкова умова лікування.

   

  Тих, хто прийшов просто "підлікуватися" ("змолодитись”, як це вони називають, знизити дозу) я взагалі не беру!

  Далі проводиться відповідне обстеження, щоб з'ясувати загальний стан здоров'я пацієнта, після чого він направляється на стаціонар. Причому, в стаціонарі він обов'язково знаходиться разом з батьками, або з найближчими родичами (дружина, чоловік). Тому що це допомагає відновити взаєморозуміння, сприятливий психологічний клімат у сім'ї, грає чималу роль в успіху лікування.

  Ще одна обов'язкова умова - розміщення пацієнтів наркоманів тільки окремо один від одного, щоб перешкодити їх взаємному спілкуванню. Оскільки серед них завжди може знайтися хоча б один "негативний лідер", який буде підбивати прийняти наркотик. І все лікування піде нанівець.

  Але незважаючи на це, а також на відомий всім жебрацький стан державної охорони здоров'я в цілому, в лікарні створені всі необхідні умови для лікування наркоманів відповідно до вимог методики Василенко.

  ВЛАСНЕ саме лікування починається із зняття фізичної залежності від наркотику. Це цілий комплекс медичних препаратів, підібраних індивідуально для кожного хворого (вибір ліків залежить від багатьох факторів, у тому числі від того, які наркотики вживав пацієнт). Даний етап лікування триває 5-6 днів. (Зняття фізичної залежності від наркотику для сучасної медицини - не прорблема).

  НАСТУПНИЙ етап - найважливіший: зняття психічної залежності від наркотика (те, що сьогодні вдається дуже небагатьом і не завжди). - Я це роблю переважно за допомогою гіпнозу та емоційно -стресової терапії, тобто супер-стрес-шоку, каже Віталій Василенко. - Це важка процедура, але саме в ній полягає суть всього методу. Моє завдання придушити в мозку центр задоволення, який пов'язаний з наркотиками, і навпаки, пов'язати з цим страшним зіллям поняття болю, страху, саморуйнування, смерті. Причому не тільки пов'язати, але й закріпити на рівні підсвідомості.

  Коли пацієнтові, який знаходиться в гіпнотичному трансі, я вселяю, що наркотик - це біль, страх, смерть, він насправді відчуває нестерпний біль і страх. Багато хто кричить, деякі валяться з ніг, втрачають свідомість. Так, пройти через таке важко. Але інакше не можна. Оскільки тільки пережиті найсильніші емоції можуть сколихнути свідомість і зруйнувати порочний стереотип мислення наркомана, переконаного, що наркотик - це задоволення. Хоча насправді наркоман приймає чергову дозу не для задоволення, а для того, щоб хоч на якийсь час позбавитися від болю, про який "кричить" кожна клітинка під час "ломки". Я ж на 180 градусів перевертаю ці поняття, закріплюючи у підсвідомості пацієнта, що наркотик - це не порятунок від болю, а сам біль і навіть смерть...

  ЗАКЛЮЧНИЙ етап лікування - реабілітаційний, спрямований на відновлення функцій внутрішніх органів, статевої функції та інш. На цьому етапі також проводяться психологічні сеанси, масаж, акупунктура.

  В ЦІЛОМУ повний курс займає близько місяця. Надалі пацієнти лише час від часу приходять до свого лікаря для профілактичного огляду та бесіди. У перший рік досить часто. А потім, по мірі того, як все більш звикають до нормального життя, створюють власні сім'ї, - все рідше і рідше... Звичайно, не всі наркомани, пройшовши лікування за методом Василенко, позбавляються від своєї згубної пристрасті. Радикально виліковується приблизно половина з тих, хто до нього звертається. (Для сучасної наркології це дуже високий результат, навіть за мірками найрозвиненіших і благополучних країн). Однак реальний шанс надається всім - незалежно від "стажу" вживання наркотиків. Аби сама людина захотіла цей шанс, можливо останній, використовувати.

   

  Як використав його, наприклад, 28- річний москвич Ігор М.

  Я зустріла його в кабінеті Василенко, до якого він приїхав на профогляд. Дивлячись на цього здоровенного рожевощокого хлопця, ледь вірилося, що всього півтора роки тому він був справжньою руїною і подумував тільки про одне - про чергову дозу героїну. За словами Ігоря, він 6 років "сидів" на героїні, випробував всі види лікування: двічі їздив до реабілітаційного центру в Бішкек, кілька разів лежав у московських клініках, але вже через тиждень після закінчення курсу лікування знову починав колотися. Про метод Василенко дізнався від свого друга, колишнього наркомана, і вирішив приїхати в Запоріжжя. - Я вже півтора роки не колюсь, - каже Ігор, - і ніколи не відчував себе більш щасливим...

   

  газета "Істеблішмент" Детальніше

 • Мандрівка в пекло...

  Вони могли б служити довідником для новачків, які не розпізнають під повільністю опіуму одну з найнебезпечніших сторін швидкості. Чому великі люди, що пізнали за життя славу, геніальні письменники, творчість яких увійшла до спадщини світової культури, не уникли притяжіння традиційних наркотиків? Як свідчить історія, ті з них, хто першим скуштував дурман, перший і зловживав ним. Хоча в біблійних віршах згадується про нещастя, що обрушиться на тих, хто згрішив проти неписаних законів помірності. Однак ніщо не змогло перешкодити поширенню наркотиків.

  Щоб відповісти на ці та інші питання, я звернувся до Віталія Василенко - керівника Запорізького центру реабілітації наркоманів, лікаря-психотерапевта, психіатра - нарколога. За 16 років існування центру в ньому вилікувалось більше тисячі наркоманів. Крім унікального методу лікування, розробленого Віталієм Івановичем, тут є й інша особливість. До лікаря Василенко приїжджають лікуватися по "ланцюжку" - це коли хворий, що вилікувався, привозить своїх близьких і знайомих, яких спіткало таке ж горе. Є ще одна відмінна риса цього центру. Основними пацієнтами Запорізького центру є громадяни Ізраїлю, Канади, Греції, Німеччини, Туреччини. Словом, лікаря Василенко знають у всьому світі через його унікального методику лікування.

  - Відомо, що в гробницях фараонів знаходили пилок конопель. Це означає, що наркотичні речовини були відомі більше трьох тисяч років тому. Ці речовини застосовували жерці, щоб змінити свідомість людей. А ось хто першим випробував наркотичні речовини - історія замовчує. Вживали наркотики тому, що вони змінювали не тільки свідомість людини, а й давали відчуття ейфорії, можливість відключитися від реальності. - І тільки в 1987 році про наркоманію як соціальне явище заговорили в нашій країні. Ви не один десяток років займаєтеся цією проблемою. Невже до цього у нас не було цього зла?

  - Можу стверджувати, що раніше у нас його було мало. Коли ж привідкрили "залізну завісу", до нас разом з вільною демократією проникла і ця біда - наркоманія. Республіки колишнього Союзу були не готові до такої інтервенції наркотичних речовин.

  А наші хлопчики і дівчатка захотіли спробувати цього зілля, не знаючи, що достатньо випробувати наркотик два-три рази, щоб стати його рабом. Далі - путівка в пекло.

  - Як у розвинених країнах відносяться до наркотиків?

  - Там існує думка, що "бавляться" наркотиками в основному багаті і забезпечені люди, які переситилися життям і в наркотиках шукають гострих відчуттів. А ще вживають ті, хто має особливі риси характеру. Такі особистості або потрапляють до психіатричних лікарень, або вживають наркотики. А ось, скажімо, в Німеччині, Греції, Ізраїлі застосовують замісний метод лікування. Це коли хворим наркоманією дають вільно цей дурман, щоб вони не крали, не купували у наркодилерів. Суспільство там живе за принципом «помирай, якщо хочеш, але не заважай нам жити».

  - Як ви ставитесь до того, що є вільний доступ до літератури, де описані методи синтезу наркотичних речовин, і кожен бажаючий в змозі створити наркотики самостійно?

  - Звичайно, це погано. Але мене більше турбує, що деякі естрадні групи відкрито оспівують наркотики. Хоча в будь-якій правовій державі це протизаконно. Зверніть увагу на російські канали, телетрансляції з якої-небудь вечірки або дискотеки. Я, як лікар-нарколог, бачу, що не тільки ведучі, але і "зірки" знаходяться під наркотичним впливом. Молодь бачить все це і наслідує "взірець".

  - Статистика свідчить про те, що кількість наркозалежних хворих збільшується. У 1985 році в нашій області було зареєстровано 14° хворих, зараз - близько до тисяч. А в Україні ця цифра "зашкалила" за 100 - тисячну позначку.

  - Помножте цю цифру в 6-8 разів - і вийде приблизна цифра хворих. Щоб здолати це зло в країні, необхідно вживати радикальних заходів на рівні державної політики. Потрібні відділи боротьби з наркотиками, співробітники яких були б порядними людьми. Адже це нісенітниця, коли співробітники цих підрозділів не тільки не намагаються боротися з наркобаронами, але і допомагають їм. Як це відбувалося до недавнього часу в нашій області.

  - Згідно з даними Запорізького фонду з боротьби з незаконним обігом наркотиків, щодоби в нашій області наркобарони отримують більше одного мільйона гривень. Може, в цьому криється відповідь, чому наша влада так мляво веде боротьбу з наркоманією?

  - Безперечно, наркотики - прибуткова справа. Однак ті, для кого це є бізнесом, не хочуть зрозуміти, що у них теж є діти, онуки, які в будь-який момент можуть "сісти на голку". Страшить і той факт, що за своє коротке життя наркоман залучає до своїх лав до десятка «новобранців».

  - Віталій Іванович, знаючи цю проблему зсередини,чи не відвідують вас думки, що ви боретеся з вітряками?

  - Зізнаюся, що бувають такі думки. Але поринаючи щоразу в конкретну долю хворого, розмовляючи з його батьками, бачу в їхніх очах відчай і біль безвиході. Від цього, повірте, мені дуже важко. Не для красного слівця скажу, що мрію про той час, коли залишуся без роботи як нарколог.

  - Коли доводилося розмовляти з тими, хто позбувся цього зла, з їх батьками, вони називають вас не інакше як Богом, як людиною, що подарували друге життя.

  - Як лікарю - мені це приємно, тому що працюю на кінцевий результат. У цьому плані мене тішить самолюбство і усвідомлення того, що тут, в центрі реабілітації, ми можемо робити те, що не можуть інші. У такі моменти розумієш, що не дарма працюєш.

  - Як народжувався ваш унікальний метод лікування?

  - Після закінчення Запорізького медичного інституту відслужив в армії. Потім почав лікувати тих, хто страждав після інсульту, займався хворими на дитячий церебральний параліч за допомогою стрес-шокової терапії. Це давало непогані результати: паралізована людина по твоїй команді і бажанню починає рухати рукою і самостійно їсти. Були й такі випадки, коли після стрес-шокової терапії мої паралізовані хворі піднімалися з колясок і йшли без допомоги милиць.

  - Мені довелося бути присутнім на сеансі шокової терапії. Чесно кажучи, це видовище не для слабкодухих. Адже Ви вводите хворих в такий стан, коли при слові "наркотик" їх в буквальному сенсі вивертає навиворіт.

  - Справді, метод лікування жорсткий. Але інакше не можна. Необхідно жорстке імперативне втручання в психіку хворого і навіювання думки, що наркотики - це смерть. Щоб хворий навіть у думках не допускав можливості хоч коли-небудь спробувати наркотичні речовини. Необхідно врахувати, що з кожним хворим працюємо за індивідуальною схемою. У центрі зібрався прекрасний колектив фахівців з різних напрямків медицини. Дійсно, сам я не зміг би досягти таких результатів. Якщо головною метою стрес-шокової терапії є страх хворого перед наркотиками, то, по бажанню пацієнта, остаточну крапку в лікуванні ставимо за допомогою провокації. Це коли хворому вводиться спеціальна сироватка, яка кодує від наркотиків на строк від 3 до 6 років. А щоб хворий знав, що його чекає в разі прийняття хоча б малої дози наркотику, проводиться провокація. Вводиться невелика доза наркотику, і хворий потрапляє в коматозний стан. З нього може вивести реанімаційна бригада.

  - Хворих, які вже лікувалися в подібних закладах інших країн, дивує той факт, що в центрі до них відносяться з повагою, а на вікнах немає грат, ніякої охорони.

  - Лікування - справа добровільна. Приїхав - лікуйся. Третього не дано. Шанобливе ставлення до хворого - теж частина методу лікування. Не секрет, що навіть самі наркомани махнули на себе рукою. Ми ж намагаємося повернути їм віру в себе. Так, вони хворі, але не покидьки суспільства. Тому в кожній палаті встановили кольорові телевізори, справили скрізь євроремонт.

  - До речі, більшості приміщень 1-ї міської лікарні, де знаходиться центр реабілітації, більше 100 років. За ваш рахунок зроблено капітальний ремонт, зведено паркан, а хворі безкоштовно отримують обіди з обов'язковим другим - м'ясним блюдом. У скільки вам обійшлася ця благодійність?

  - Ще Сенека говорив, що цінність чесноти в ній самій. Ось і я отримую справжнє задоволення, коли усвідомлюю, що допоміг нужденним людям, а значить, і улюбленому місту. Нещодавно подарував 1-й міськлікарні автомобіль "Славута". Про капітальний ремонт лікарні можу лише сказати, що було б легше побудувати нові приміщення.

  - Чому, маючи такі позитивні результати лікування, ваш метод не поширюється по всій країні? Як до нього ставляться представники офіційної медицини?

  - Мій метод - суто індивідуальний, і тут враховується не тільки моя особистість, а й характер. Ніякого секрету з цього я не роблю. Пропоную всім зацікавленим у лікуванні наркоманії гіпнозом приходити і переймати досвід. Але, на жаль, поки ні в кого не виходить. Хоча охочі є. Офіційна медицина ставиться ніби з повагою, хоча і не з любов'ю. ( Сміється. )

  - Пам'ятається, після сеансу суперстрес-шокової терапії я хотів задати вам пару питань, але побачив в очах смертельну втому. Як ви відновлюєтеся після такнх сеансів?

  - Навантаження, звичайно, колосальне. Після важкого сеансу, буває, засинаю тільки десь в 4 - 5 ранку. Коли стає не під силу - їду на дачу. Любуюсь матінкою-природою. Займаюся спортом. Люблю пограти на фортепіано. Адже був час, коли я довго вирішував, яку професію вибрати - музиканта чи медика. Все це дає можливість тримати форму. Не приховую, що за один сеанс суперстрес-шокової терапії деколи втрачаю до з кілограм ваги. Тому відновлюватися доводиться інтенсивно.

  - Судячи з пацієнтів, вас знають у багатьох країнах світу. Не запрошували переїхати на постійне місце проживання за кордон?

  - Першими запропонували сусіди - москвичі. Потім була можливість виїхати до Словаччини, Німеччини, Ізраїлю. Однак я, як би це пафосно не звучало, - патріот. Хоча в моєму понятті батьківщина - це мій дім, мої діти, моя сім'я. Зізнаюся, що до недавнього часу мені не подобалося, що творилося в нашій країні. Боюся наврочити, але є надія, що нинішня влада буде більш гуманною, порядною. Може, тоді проблема боротьби з наркоманією вирішуватиметься рішучіше.

   

  Автор Володимир Махинько, спеціально для "ІТ"

   

   

  газета "Істеблішмент Детальніше

 • Віталій Василенко: "Моє призначення - допомагати людям"

  Він зламав стереотип, що наркоманія - невиліковна. Слава про унікальну методику Віталія Василенко давно вийшла за межі України, а кількість його пацієнтів обчислюється тисячами. Більшість з них назавжди позбулися наркотичної залежності.

  Батьки-працівники мистецтва: мати - оперна співачка, батько-художник., Богемна середа. Я займався малюванням, музикою, і мені було зумовлено стати музикантом. Все йшло дуже непогано. У музичній школі мені давали направлення у Гнесинку, минаючи училище. Але так сталося, що я зламав руку, і вступати вже не поїхав. Для батьків це було катастрофою, а я сприйняв удар долі спокійно. Не можна сказати, щоб горів тільки цим і уявляв себе виключно музикантом. У мене була маса захоплень. Взагалі, за натурою я честолюбна людина, і якщо чимось займався, то намагався бути в цій області кращим. Егоцентричний, самозакоханий, за все життя нікому ніколи не підкорявся, не просив, ні перед ким не принижувався, ніколи ні від кого не залежав. Допомагати - допомагав, виручати - виручав. Деякі вважають це зарозумілістю, але ось такий я за характером.

  Яка хороша професія - допомагати людям!

  Рука повільно заживала, було зроблено кілька операцій. На одній з них я звернув увагу на лікаря, як він старанно все робив, і подумав: «Яка гарна професія - допомагати людям!». Так вирішив вступити до медичного інституту. Адже в медичному середовищі з моїх рідних нікого не було. Я не готувався спеціально, вступив легко, з першого разу. Вчитися було цікаво, хоча бачив, що матеріальних перспектив ніяких. На якомусь етапі хотів кинути навчання. Завжди був матеріально незалежним, і навіть будучи студентом - грав в ресторанах, заробляючи свої гроші. В інституті мене називали «талановитим ледарем». Лекції прогулював, а потім відпрацьовував. За часом мені це було вигідно: три прогуляні пари можна було відпрацювати за пару годин. Якщо на лекціях можуть запитати, чи не запитати, то тут завжди потрібно відповідати добре. Так я економив час. Психіатрією зацікавився на останніх курсах інституту, закінчив ординатуру. Тоді у мене, молодого амбітного лікаря, вже з'явилися ідеї, що я можу щось змінити, просунути, зробити.

  Але потім зрозумів, що спеціальність мало перспективна. Вилікувати цих людей повністю неможливо. Ремісії короткочасні, а пацієнти завжди повертаються назад. Адже для лікаря важливо бачити результати своєї роботи. Такий стан справ і обстановка мене дуже гнітила і обтяжувала. Пропрацювавши два роки, я розчарувався і пішов з великої психіатрії. Якийсь час працював на «швидкій». Ці навички з порятунку життя людей дуже знадобилися в подальшій роботі.

  Це Ваш коник, займайтеся цим!

  Ще в інституті серйозно захопився гіпнозом. У мене це виходило легко і результативно. Викладач радив: «Це Ваш коник, займайтеся цим». Повернувся в малу психіатрію. У 29 років я був наймолодшим психіатром - наркологом. Тоді не було наркоманії, проблемою був алкоголізм. До мене приїжджали на лікування з усього Радянського Союзу. Але з часом довелося виїхати на Кавказ, тому що приватна практика, якою я займався, не була вирішена. Грошей за лікування ніколи не вимагав, хто міг, той і платив. Лікував все одно всіх однаково. Пацієнти бачили, як я «гарував», вони отримували результат, і були вдячні. Там же на Кавказі я став займатися лікуванням ДЦП (дитячий церебральний параліч) та наслідками інсультів. Я вважаю свої результати великим досягненням. Моя методика лікування не зовсім звичайна, дещо агресивна, дуже авторитарна. Я проводив жорсткий блискавичний гіпноз. У мене виходило, були випадки, коли пацієнти відразу відкидали милиці і палички. При інсульті уражені нерви і м'язи не відновлюються, але можна задіяти резервні сили організму. Пацієнти, що абсолютно не могли себе обслужити, починали здійснювати елементарні дії: вмиватися, розчісуватися, ходити без палички, їсти і т.д. Це справді диво і досягнення. Параліч залишається, організм повністю не відновлюється, але з каліки людина стає самостійною. Тоді я зрозумів, що грубі органічні захворювання можна лікувати за рахунок психотерапії та гіпнозу. Іноді, це дає дуже хороші результати.

  Працювати самостійно мені не давали, навіть хотів виїхати за кордон, але тут трапилася «перебудова» і з'явилися нові можливості. Так народився наш центр, який спеціалізувався на лікуванні алкоголізму, а після і наркоманії. Двадцять п'ять років тому першим моїм пацієнтом-наркоманом став молодий запорізький хлопець.

  А в той час вважалося, що наркоманія невиліковна і займатися нею не варто. Але будучи самовпевненим і амбітним, я просто вирішив для себе, що точно з цим впораюсь. І впорався! З закінченого наркомана ця людина стала хорошим батьком і успішним бізнесменом. І ось тоді я зрозумів, що це не така страшна і невиліковна хвороба, і як всяка хвороба піддається лікуванню. З часом з'являлися нові ідеї, метод удосконалювався і був запатентований.

  Корінна відмінність нашої наркологічної клініки

  Ні для кого не секрет, що наркотична та алкогольна залежності представляють із себе не тільки фізичну, але й психічну залежність. Тому лікування наркозалежності має бути комплексним і грунтуватися на позбавленні від двох цих проблем. Існує безліч наркологічних центрів і клінік, які з успіхом долають фізичну залежність. Корінна відмінність цієї наркологічної клініки від всіх інших у тому, що там не просто займаються лікуванням алкоголізму, ігроманії та інших видів залежностей, а реально знімають психічну залежність, гарантовано прибирають з психічної сфери мислення і пам'яті, з голови бажання вживати наркотик. Так звана пацієнтами «тяга», «цвях», «хробак» повністю пригнічуються, забувається фраза «наркотик чекає».

  Ми знаємо, як знищити наркоманське «Я». Ми даємо можливість народитися вдруге, але це не ті пологи, які тривають годинами, це - важка робота, яка триває тижнями, місяцями. В результаті психологічного впливу пацієнт не зможе згадати «кайф», він забуде відчуття «приходу».

  Ще однією особливістю наркологічної клініки є те, що тут не ставиться питання про ремісію, про тимчасове утримання від наркоманії та алкоголізму. Лікування наркозалежності проводиться, грунтуючись на основний постулат: «Ти маєш реальну можливість виїхати з центру колишнім наркоманом, здоровою людиною».

  - Я ввожу в свідомість пацієнта думку не про ремісію, а про остаточне одужання. Іноді колеги необдумано повторюють фрази: «наркотик вміє чекати», «не існує колишніх наркоманів». Але, якщо вдуматися і спробувати пошукати першопричину, пошукати того, хто вперше вимовив ці слова - ми вважаємо, що відповідь буде одна - це торгаш наркотиком, «барига», той кому до самої смерті потрібна людина, що приносить гроші, віддає своє життя, честь, совість.

  Наркотик - це самотність і постійне страждання.

  - Коли я тільки починав працювати з наркозалежними, саме слово «наркотик» вживалося рідко. Зараз же воно часто використовується не тільки в побуті, але і навіть в піснях: «любов - наркотик». Вводиться в свідомість людей, що наркотик - це щастя, це щось хороше. А насправді, наркотик - це самотність, постійне страждання, втрати, смерті, тому що у наркоманів немає майбутнього. Вони не випробують щастя любові до жінки, до своєї дитини, їм не вдасться домогтися чогось у житті. Не буде нічого. Вони не чують, не бачать, не помічають. Це люди без серця, без душі, що живуть у своєму ілюзорному маленькому світі, реально не бачачи навколишнього світу. Їм не дано побачити своїх онуків, так як вони не доживають до цього віку.

  До ризику схильні буквально всі соціальні групи

  Лікування в клініці не з дешевих, але Віталій Іванович не відмовляється від, так званих, «соціальних» хворих. Не всі, хто гостро потребує лікування, можуть його оплатити.

  - Шкода таких людей і іноді я їх беру. На жаль, як показує життя, тенденції до зменшення числа наркозалежних немає. Ще років 10-12 тому термін «наркоман» в нашій країні навіть для лікаря-нарколога був в дивину. Сьогодні ситуація в корені інша - наркоманів вже не одиниці, ім'я їм - легіон. Та й соціальний склад помітно змінився: жертвами наркотиків, завдяки невтомній «роботі» наркомафії, все частіше стають не декласовані елементи, а діти з цілком благополучних, «платоспроможних» сімей. До ризику схильні буквально всі соціальні групи, різниця тільки в якості і вартості наркотику. Потрібно розуміти, що ні у однієї людини немає імунітету від цього. Вибір є тільки в тому, щоб вжити або не вжити, а далі вибору не буде! Вкрай важливо бажання самого пацієнта позбутися залежності, без цього результату не буде. З наркотиком спочатку ти вмираєш в соціальному житті, а потім і у фізичному.

  Пропаганду боротьби з цим злом необхідно починати з молодших класів школи. Майже всі мої знайомі приводили в центр своїх дітей для того, щоб показати реальні страждання наркоманів, їх гнилі руки і ноги.

  Мої учні можуть більше, ніж інші

  - Від своїх співробітників я вимагаю не «писанини», а результату. У них європейський рівень і вони можуть більше, ніж можуть інші. Результативність їх роботи дуже висока - 72 -75%. Для нас «зрив» - це не норма, це «ЧП». Хочу, щоб мої лікарі викинули з голови слово «неможливо». Ми не повинні сліпо повторювати попередній досвід, можливо, він не вірний, необхідно рухатися вперед. У медицині всі відкриття траплялися «всупереч», наприклад, відкриття пеніциліну.

  Міра відповідальності

  - Моя міра відповідальності - це залишатися порядною, щирою людиною, бути добрим і мати почуття співчуття до людей. Якщо ти взявся за справу, то викласти до кінця і зроби максимально те, що інші зробити, можливо, не зможуть.

  Новорічні побажання

  - Хочу побажати всім здоров'я і ніколи в житті не зіткнутися з тією проблемою, з якою я працюю.

   

  журнал "PERSONA" січень-березень 2014 Детальніше

 • Колишніх наркоманів не буває? (ч.2)

  Колишніх наркоманів не буває? (ч.2)

  У всьому світі наркомани борються із залежністю по-різному: звертаються до Бога, в анонімні центри, державні та приватні клініки. Лікарі і пацієнти заявляють одноголосно: "Наркоманія - не вирок".

  Мати купувала наркотики

  Вадим намагався кидати сам, тримався день-два і знову канючив гроші у матері: «Я обіцяв, що це - останній раз, що буду лікуватися. Обіцяв все на світі! І так було не один, і навіть не 20 разів ». Мати жаліла сина і давала гроші. А коли він був не в силах піти за дозою, їздила сама купувати наркотики. «Зараз у багатьох сім'ях таке відбувається, батьки шкодують дітей, дають гроші, не розуміючи, що тільки погіршують ситуацію». Вірний друг наркоманії - алкоголізм - за ніч хлопець пив по 15-16 літрів міцного пива. Сусіди часто викликали міліцію - бешкетував, валявся на лавочках.

  5 місяців хлопець протримався в Центрі анонімних наркоманів: спорт, сауна, риболовля. З'явилося бажання жити, надії на майбутнє. «Але потім якось випадково я вирішив знову спробувати, подумав, що 1 раз нічого не буде. І після цього все по новій - знову приймав кожен день. Я перестав ходити до них - відпало бажання ».

  Через півтора місяці відчуття новизни пройшло, і до Данила почала повертатися нав'язлива ідея. Вона не була такою сильною, як раніше - спорт, спілкування допомагали, пацієнти мотивували один одного. Але хлопець відчував, що ВОНА підкрадається все ближче і ближче: "Я розумів, що довго не витримаю, ось вона на мене"накинеться" і я зірвуся". Так і сталося з рештою, хто був у групі - все зірвалися. Данил дізнався про це через кілька років, зустрівши колишнього "??пацієнта".

  Якось раз Данило «затягнув» Вадика до церкви: «Я був вражений, зустрівши колишніх друзів -«авторитетів» свого району, тих, з ким ділив косяк і стакан. Я бачив, як вони тинялися на вулиці, опустилися так низько, що надії на майбутнє не було. А тепер у них були дружини, діти, хороша робота, а головне - живі очі, а не порожнеча в погляді, як у мене».

  Побачене настільки вразило Вадима, що він не міг більше повернутися до наркотиків. Він повірив у себе, звернувся до Бога за допомогою. Хлопець самоізолювався - місяць жив на дачі, боровся з тягою до наркотику, молився. «На дачі нарвав в коробку трави, довго її сушив, думав: вдома буду курити іноді. Але щось зі мною сталося, приїхав і викинув в унітаз».

  Вже 5 років Вадик живе нормальним життям, у нього є дружина і дитина, гарна робота. «Я не п'ю, не курю, не спілкуюся з колишніми друзями. Коли на роботі кличуть на свято випити, не йду: а навіщо? Мені це не цікаво, можу вдома випити келих шампанського». Сусіди досі в шоці, що наркоман з 9-річним стажем зміг сам кинути. «Я НЕ можу зірватися. ТОМУ що я не на гачку. Я вільний! »

  Методики лікування

  У Запоріжжі, крім державного наркодиспансеру, багато приватних клінік і лікарів-наркологів. У кожного з них свої методики лікування наркозалежних. Лікар-нарколог Сергій Кузьменко впевнений, що ефективним є  комплексне лікування: детоксикація, введення препаратів, що пригнічують тягу до наркотиків, психологічний вплив, реабілітація. Краще лікуватися поза домом - завжди в спеціалізованих установах, державних або приватних. Мінімум - 21 день: «Але за такий термін наркоманія не лікується. Все залежить від індивідуальних особливостей організму та стажу прийому наркотиків. Психотерапевтичні комплекси можуть тривати навіть рік, щоб підтримати людину, не дати знову піти в прірву, продовжити ремісію, і, бажано, зробити її довічною».

  Віталій Василенко стверджує, що будь-якого наркомана можна повністю вилікувати. У його приватній клініці застосовують дуже жорсткий авторський метод, що включає мінімум медикаментів, постійний психологічний вплив, сеанси гіпнозу, європейські та східні методики (кріо, інфрачервона сауна, йога, спортзал, масаж, мануальна та арт-терапія): «Під час сеансу я проводжу блискавичний гіпноз, ввожу в трансовий стан. Пацієнти відчувають пекучий нестерпний біль. Вони волають, кричать, плачуть, б'ються в судомах. Сеанси з кожним разом все жорсткіші. Пацієнти знаходяться в перенапруженні, вони на межі переходу до психічного розладу. Закладається стійка домінанта, що наркотик - це біль, страждання і смерть. Все індивідуально - комусь потрібно 2-3 етапи, іншому 3 тижні, не більше, тому що розвинеться невроз і панічний страх не тільки до наркотиків, а до будь-якої таблетки, шприцу, уколу. А це ненормально».

  Головне - бажання

  Лікарі-наркологи сходяться на думці, що без бажання пацієнта лікування марне. Віталій Василенко пояснює: «Я не беруся лікувати, якщо бачу, що він не хоче. Це завжди видно: уникає процедур (перші сеанси вже допомагають). Якщо він прийшов тільки позбутися хімічної залежності, я повертаю гроші - йди в інші клініки». Частнопрактикующий нарколог Сергій Кузьменко теж упевнений, що ефект буде тоді, коли лікар і пацієнт йдуть рука об руку: «Медична допомога - це перший етап, це шанс, який він може спустити в унітаз, або зачепитися. Є моменти, які залежать тільки від пацієнта. Зриваються ті, хто не виконує рекомендації лікаря: не можуть або не хочуть»

  Що робити рідним, якщо наркоман відмовляється лікуватися? Вадик з досвіду знає, що змушувати - марно: «Батькам потрібно «залишити» дитину: не шкодувати, позбавити грошей, затишку і комфорту. Наркоман сам захоче вилікуватися, тільки опинившись на самому дні, втративши все». Наркологи частково згодні з цим, пояснюючи, що потрібно створити такі умови, коли лікування стане єдино можливим варіантом.

  Навіть коли наркоман нічого не хоче, все одно є сенс почати лікування через «не можу». «Немає «неперспективних» пацієнтів! Є такий феномен, коли той, хто спочатку не хотів лікуватись, прозріває. Після перших процедур він вже бачить: трава - зелена, небо синє, який я був йолоп!» - Говорить Сергій Кузьменко. Сім'я наркомана також потребує лікування, адже вагома частина відповідальності лежить на ній.

  Наркологи впевнені, що будь-який метод боротьби із залежністю має право на життя, будь то лікування в клініці, самоізоляція або звернення до Бога, адже це - шанс на порятунок. Головне - виконати 3 умови: змінити місце проживання, знайти роботу, ніякого алкоголю.

  Ціни

   Звичайно, у приватній клініці умови не порівняти з державною наркологією. У коридорі стоять піаніно, шафа з книжками, зручні диванчики. Поки я чекаю лікаря Василенко, розносять вечерю - пахнуть котлетки, до них рис і салат. Олег з Харківської обл., один з пацієнтів, показує свою кімнату: хороші меблі (2 ліжка, стіл), холодильник, плазмовий телевізор, санвузол з новою сантехнікою. Олег розповідає про себе: «Мені 37, стаж прийому 20 років. Лікувався тут торік, був з дружиною і дитиною. Лікування допомогло, іноді перевіряю себе - спеціально намагаюся згадати ті почуття, задоволення від наркотиків. Не можу! Ніби все стерлося з голови». Лікування в клініці Віталія Василенко обходиться від 15 до 30 000 гривень, перебування обов'язкове з родичем, для якого теж передбачена терапія. Зараз тут 25 пацієнтів - з Росії, Греції, Канади та інших країн: «Я запорізьких неохоче беру. Друзі будуть постійно провокувати, можуть приносити наркотики. Тут же все відкрито, вільне пересування», - пояснює Віталій Василенко.

  Лікування у Сергія Кузьменко коштує приблизно 10-15 тисяч, якщо пройти всю програму. Але лікар пояснює, що за цінами і часом все індивідуально. Є такі, хто хоче пройти тільки детоксикацію, подальше лікування їх не хвилює. Це коштує набагато дешевше.

  У державних наркологів лікування проводиться згідно з прийнятим в 2006 році Указом № 846 «Про заходи щодо організації ВІЛ / СНІД профілактики та замісної підтримуючої терапії для споживачів ін'єкційних наркотиків». Закон грунтується на наявному міжнародному та вітчизняному досвіді перешкоди поширенню епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу. Наркоманам видають наркотичні препарати, а саме метадон з підтримуючою метою, адже наркоман-метадонщик не відчуває болю при ломці і може працювати і існувати в суспільстві, не прагне красти і здійснювати злочини. Насправді, людина «тихо тане», але фінал один - смерть.

  Колишніх наркоманів не буває?

  На одному з форумів в Інтернеті, колишній наркоман Олексій написав: «Поступав вчитися на психолога. Препод сказала мені, що КОЛИШНІХ наркоманів НЕ БУВАЄ, і що героїн за чотири роки зруйнував мій мозок, і відновленню він не підлягає. Ніяк не можу знайти своє місце в цьому житті». Віталій Василенко впевнений, що цей міф придумали наркодилери: «Їм вигідно сказати, що ти вже кінчений! Щоб не намагався боротися і постійно йшла торгівля, поки людина не помре. Вчора в гості приходили пацієнти, які лікувалися років 20 тому. Я запитав їх, чи живі ті, з ким ви починали? Всі мертві! »

  На жаль, у багатьох ця фраза працює як програма «навпаки». Данило вважає, що саме тому багато зриваються. Його вразили слова одного хлопця, якого всі вважали вольовим і морально сильним - 4 місяці в зав'язці. Той хвалився, наскільки обізнаний про шкоду і небезпеку нового наркотику: «Коли я наступного разу зірвуся, цей не буду приймати!» І іншим в центрі радив не пробувати. Данило був в шоці, почувши це. Проблема в тому, що саме суспільство, міліція, і навіть деякі лікарі підживлюють цей міф, а значить програмують наркоманів. Такі як Данило, Вадик і Олег, а також сотні інших вилікуваних - живий доказ, що «колишні» бувають.

  Бандити навели порядок

  Чи можливо побороти наркоманію раз і назавжди? Віталій Василенко впевнений, що це реально. У його практиці є тому приклад: «Лікувалися кримінальні авторитети з Оренбурзької області. Одужавши, вони вирішили боротися з наркотиками, за їхніми поняттями, губити юні життя - брудний бізнес. За одну ніч місто позбавили від наркотиків - спалили будинки кількох наркодилерів. Цілий рік у місті було спокійно, діти вдома, матері щасливі. Але потім все почалося знову, коли авторитетів убили. Виходить, все можливо! Нам потрібні жорсткі закони, в першу чергу для дилерів».

  І лікарі, і колишні наркомани впевнені: потрібно задіяти всі важелі, щоб війна з цим соціальним злом була успішно виграна. Боротьба з наркоманією повинна бути двосторонньою - суворі закони з одного боку, а з іншого, - більше інформації, соціальна реклама, антинаркотичні молодіжні акції, профілактичні заходи. Сергій Кузьменко розповідає: «Часто приходять батьки, коли є підозри, що дитина зробила перший крок у цьому напрямку. Ми робимо тестування (напр., траву можна виявити навіть через 2-3 тижні після одиничного вживання), проводимо бесіду з підлітком, адже на початковому етапі все ще можна змінити ». Лікар упевнений, що профілактика наркоманії ефективна, тому що серед залежних, на щастя, не так багато дітей.

  Тетяна Бабенко

   

  газета "Ваша ДОЛЯ" 10 жовтня 2013 Детальніше

 • Куріння - проблема, з якою може впоратися кожен.

  Лікування на вибір: голки, пластирі або льодяники.

  Мода на куріння давно пройшла, а звичка залишилася. За статистикою, Україна посідає перше місце за кількістю курців чоловіків. Також загальне число курців серед населення працездатного віку досягає критичної позначки, порядку 19 млн чоловік, що складає 40% людей, вік яких перевищив 15 років.

  Доведено, що 25% хвороб, що призводять до передчасної смерті, прямо або побічно пов'язані з курінням. Що таке тютюнопаління - залежність чи пристрасть, що перетворилася в щоденний ритуал? Люди, що «димлять тільки на свята», вважаються курцями? Відповіді на ці питання та багато іншого, ви, дорогі читачі, дізнаєтеся від директора наркологічного центру міста Запоріжжя, Віталія Івановича Василенко.

  Віталій Іванович Василенко

  Тютюнопаління - звичка чи залежність?

  -Кинути палити легко, - запевняє доктор Василенко. - Звичайно, проблема тютюнопаління - дуже давня. І в світі сьогодні, на жаль, аудиторія курців охоплює людей від мала до велика. Найчастіше куріння в наркології визначають як «малу наркоманію».

  -Віталій Івановичу, розкажіть, чи дійсно куріння можна з повною впевненістю назвати залежністю, яка вимагає клінічного лікування?

  -У даній проблемі дійсно присутній абстинентний синдром або як його ще називають «синдромом відміни» {група симптомів різного поєднання і ступеня тяжкості, що виникають при повному припиненні куріння, - прим. автора), психологічна залежність, і дещо фізична, що характеризує наркотичну залежність. Але існує й інша точка зору: причиною тютюнопаління є звичка, ритуал - зайняти руки, зробити «перекур», щоб відпочити (хоча це помилкове уявлення про відпочинок). Я - сам колишній курець з великим стажем. Всі лікарі в моїй клініці теж раніше курили. Але ми вирішили кинули витрачати час, здоров'я і сили на звичний ритуал самостійно.

  -Ви проводите терапію людям для позбавлення від нікотинової залежності?

  -Раніше я займався лікуванням цієї звички: вводив в транс, впливав гіпнозом, викликав задухи. Потім я перестав цим займатися принципово, тому що моє глибоке переконання полягає в тому, що тютюнопаління - проблема, з якою може впоратися кожен! Досить провести бесіду, і курець перестає бути залежним від щоденного ритуалу, який перетворився у ціле життя.

  -Віталій Іванович, поділіться своїм досвідом посткуріння.

  -Після деякого часу, я почав аналізувати свої відчуття. Я зрозумів, що, по суті, синдром відміни, так званий нікотиновий голод, проявляється настільки слабо і м'яко, що займає всього лише кілька хвилин - 2 -3. Знаєте, назвати його «абстиненцією» можна з натяжкою! Зазвичай через 3-5 днів її вже немає. Сам ритуал, звичка, на жаль, зберігається досить довго. Але людина завжди може себе контролювати, адже вона - не тварина! Нехай курець запитає себе: «Я тягнуся до сигарети, тому що мені хочеться вдихнути сигаретний дим або ж через звичку? Найчастіша відповідь прозвучить: «Через звичку!» І коли я кинув палити, зловив себе на думці, що перестав відкашлюватись, не відразу, звичайно, а через півроку. У мене з'явилося цікаве відчуття - я почав відчувати запахи: юності, дитинства, талого снігу, весни ... Це прекрасно! Через цигарку я їх не відчував, запах і смак їжі - не виняток. У курящих людей притупляється нюх, дотик, смак. Зараз мені огидно, коли хтось поруч курить, неприємно від того що дійсно дим смердить, потім погано пахнуть одяг, волосся.

  Міфи і вікові причини виникнення тяги до сигарети

  -З якими помилковими думками про сигарети Ви стикалися?

  -Точка зору, що сигарета заспокоює або стимулює - помилкова. Немає нічого такого! Цигарка, сама по собі, подібна препарату з негативним судинозвужувальним ефектом. Вона ж володіє масою наслідків. У першу чергу, це постійний вплив на судини мозку, серця. До певного віку курець не потрапляє до групи ризику загинути від серцево-судинних захворювань. Але вже після 50-ти років людина реально виявляється в зоні ризику, як би не була захищена сигарета: фільтром, рівнем легкості ... але канцерогени і смоли в ній є!

  -На Ваш погляд, чому люди в зрілому віці починають курити?

  -Дорослі закурюють або через помилкове переконання, що сигарета знімає стрес, або наслідуючи когось. Впливовим чинником може стати навколишнє середовище, де всі курять, тобто з небажання виділятися, але знову ж - все це складова частина більше звички, ніж залежності. Хочу додати, що в літньому віці рідко хто починає курити. До речі, підлітки - категорія, яка хоче все випробувати, тому більшість зрілих курців почали свій ритуал, будучи молодиками. До того ж вони більше схильні до навіювань і копіюють один одного. Для молоді має велике значення, коли на екранах показують молодого героя, сильного, який курить, щоб врятуватися від переживань. Звичайно, підліток почне його наслідувати! Якби знайшовся одноліток - лідер: сильний, здоровий спортсмен, тоді діти потягнулися б до нього, а не до сигарети.

  Зауважу, що зазвичай люди курять до певного віку. За кордоном багато хто кидає цю звичку, коли підходить вік групи ризику. Отже, кинути може кожен! Це не те «захворювання», яке вимагає радикальних заходів. Просто курець повинен знати: куриш, значить, є реальна загроза загинути від інсульту або інфаркту, стати просто калікою, під себе мочитися, оговтуватися, стати збитковою людиною. Або ж розвинеться онкологія. Ми ж і так живемо в середовищі дійсно екологічно неблагополучному, де багато канцерогенів і шкідливих речовин. Якщо ще додавати отрут в себе, активно стимулювати появу атипових клітин, я вважаю подібне злочином.

  - Віталій Іванович, люди, які курять час від часу (раз на місяць, за компанію та інше), вважають себе некурцями. Можете це підтвердити або спростувати?

  -Не можна сказати: «я курю раз на місяць, тому я - НЕ курець». Ні, курець! Психологічна залежність тут присутня, і рано чи пізно цей ритуал в якомусь середовищі або обстановці переходить в регулярний.

  - Страх може служити супутнім фактором, чому людина не може кинути палити?

  - Швидше, існує помилкова точка зору і міф, що, кинувши палити, обов'язково погладшаєш (це зі страху) або вкрай важко перенесеш розрив з сигаретою. Ожиріння ще ні в кого не наступало, і тим більше сигарета ще не допомагала при спалюванні жирів. Куріння ще не допомогло у стресах. Таким чином дійсніше зняти напругу можна віджавшись від підлоги 10 разів або присіданням - раз 50, що виявиться набагато ефективніше, ніж сигарета. Під час фізичних навантажень напруга реально знімається. Альтернативний варіант - піти на пробіжку. Але, ви ж розумієте, що тут потрібно зусилля, необхідно попрацювати, а закурити простіше.

  - Чи правда те, що сила волі не має ніякого відношення до того, щоб кинути палити?

  -Так, сила волі тут ні при чому! Будуть потрібні мотивація і сильне бажання. Слабка людина може курити, але з тим же успіхом і кинути. Однаково може кинути палити і сильний, і слабкий!

  Недоліки поганої звички і ефект здорового способу життя

  - Розкажіть про наслідки сигаретного ритуалу.

  - У всіх курців в 100% випадків присутній бронхіт курця. Накопичується мокрота, часто погано пахне. Якщо хтось хоче вести здоровий спосіб життя, займатися спортом, у нього не вийде, людина буде задихатися. Якщо курець хоче бути здоровішим, з сигаретою нічого цього не трапиться. Нікотин все одно надходить в організм, впливаючи на судини. Серцево-судинні захворювання у світовій статистиці є номером один з смертності: інсульти та інфаркти. Наступне - канцерогени і смоли, що потрапляють в організм, призводять до зміни клітин і появи атипових ракових клітин, що призводять до пухлини.

  -За який період організм відновлюється після того, як людина перемогла сигаретну звичку, і як це зробити?

  -Кашлю вже не буде через 3-6 місяців. У такий же строк очистяться рецептори. Людина відчує себе значно краще фізично, дихати стане легше. У перші три дні абстиненції, ставляться голки, які змінюють запах диму. Він стає неприємним, металевим. Але голкорефлексотерапія застосовується з урахуванням, що все-таки якась залежність є. Можна в цей проміжок замінити сигарету пластиром. Але тільки на перших три дні. Або ж пробувати жуйки, цукерки. Але це не повинно стати взаємозамінною звичкою, тому що переходити від однієї звички до іншої - безгуздо. Деякі пацієнти кидають після однієї розмови. Тому повторюю, тютюнопаління-звичка, ритуал, те, з чим впорається кожна людина, незалежно від віку!

  Метод позбавлення від обтяжливого ритуалу

  - Що для цього потрібно?

  -Поставити собі мету і створити тверде переконання «Я хочу кинути!» І замінити звичний жест з сигаретою чим завгодно: цукерками, жуйками ... При цьому кожен раз, коли «захочеться» покурити, задавати собі питання: «Я дійсно цього хочу?» Через якийсь час уявна тяга піде. Якщо людина все-таки зважився кинути, вона не повинна порушувати свій намір. Перший крок - визначити мотивацію, час, коли кидаєш. Звичка палити і запах - неприємні, і навколишні просять не курити, вдома і для оточуючих - це зайва незручність. Тоді відбувається усвідомлення, що сигарета тобі шкодить, заважає. Ти вирішуєш і призначаєш собі певний день.

  Другий крок - сам процес. 6 годин не куриш, ставиш голки, і ти вже не куриш. І головне, кидати потрібно швидко. Плавне сходження кількості сигарет на ні все одно призводить до того, що людина продовжує палити. Так само, як і алкоголь, і наркотик. Або кидаєш, або продовжуєш. Все!

  -Віталій Іванович, поясніть, що таке «мотивація», і наведіть приклади, будь ласка.

  - Мотивації - це бажання:

  1. Відчувати себе вільним. Тютюнопаління - це хоч і маленька, але вже неволя, а людина повинна бути у всьому вільною!

  2.Відчувати себе здоровішими!

  З.Підвищити самооцінку. Зайвий раз довести собі, що «я можу», «у мене виходить», «у мене є характер».

  4.Реально усвідомити, що ти собі наносиш шкоду, притому досить відчутну.

  Соціальна реклама: яка вона повинна бути?

  - Яким чином потрібно пропагувати здоровий спосіб життя і чи потрібно відучувати людей від «соски»?

  - Як нарколог, скажу, зводити в культ проблему куріння не потрібно. Ось наркоманію і алкоголізм - так. Тут потрібні радикальні, жорсткі методи. Це проблема. Що стосується соціальної реклами, то я - прихильник шокуючих рекламних акцій. Вони теж іноді спрацьовують. Все залежить від психології і характеру людини. Потрібно говорити про ризики інсультів та інфарктів, які за процентним співвідношенням вище у курців, ризик онкології - теж, чого ж тут брехати! До того ж, я переконаний, якщо не нав'язувати, що курити - це модно і круто,-кинуть!

  Я - прихильник того, щоб куріння в громадських місцях заборонили. Я - за це!

  Пасивне куріння шкодить нітрохи не менше!

  Тим паче, якщо людина взагалі не курить, вдихати і відчувати цей дим-сморід вкрай неприємно.

  До слова, слухаючи радіо, звертаю увагу на те, скільки пісень про кохання, в яких почуття порівнюють то з героїном, то з наркотиком. Це підсвідомо відкладається в голові і рано чи пізно може спрацювати. Раніше ж казали: «від любові літаєш», «готовий померти від кохання». Але на жаль, зараз пропагують інше ... Причому пісня не одна, що говорить про постійне програмування людини на підсвідомому рівні.

  Зараз недостатньо реклами, наприклад, про шкоду наркотиків. Уявіть, люди, залежні від наркотичних препаратів, вмирають молодими. Літніх серед них - немає, зрілих - теж. Багато хто не встигає ні батьками стати, ні добитися чогось у житті, і щастя нікому не приносять. Ось таке потрібно рекламувати зі слоганом: «Так, ти помреш молодим і дорослим не станеш!». Обирай: якщо наркотик - підеш з життя, тебе поховає матір. Але з невідомих причин, вважають, що така реклама буде погано сприйматися. Виходить, що вживати наркотик - не погано, і пісні співати - теж не погано. Я не вважаю, що тютюнопаління - страшна проблема, наркотики і алкоголь - складніше. Про них кричати потрібно на кожному розі: «Ти не подорослішаеш!» «Ти ніколи не станеш мудрим!» «Ти ніколи не потримаєш онука свого і навіть дитини!»

  Рекомендація всім курцям

  - Що можете порадити нашим читачам?

  - Запам'ятайте, сигарети нічого не вирішують. Ще при СРСР були придумані постійні «перекури» з метою перепочити, але зробити паузу можна і по-іншому: без сигарети, просто поспілкуватися і насолодитися свіжим повітрям. Поняття - міф «перекур» підтримують досі. Зверніть увагу на те, що багато курять для того, щоб приховати свою дурість, незнання і невміння підтримати бесіду без цигарки, з причини комплексів, особливо в молодому віці. Потрібно ж про щось говорити! Сигарета - ілюзія того, що ти береш участь в житті і ти причетний до бесіди! У своїй практиці таке я зустрічав дуже часто. Усвідомте, що тютюнопаління - не залежність, а ритуал і всього лише погана звичка. Так званий смоктальний рефлекс, який ми підтримуємо і який спостерігається у немовлят, але у дорослої людини його не повинно бути. По суті, сигарета - це соска. Чи не час нам дорослішати?

  Підсумувавши, можна сказати, що у кого спостерігається залежність, на перших порах такій людині потрібно застосовувати замінники: голкорефлексотерапію, пластирі. А тим, хто просто звик тримати соску в роті, потрібно зважитися і не курити. Сказати собі: «Я кинув! Все, досить! »

  Розмовляла Еріка Аджайє

  Нашумілий приклад

  У той час, коли на наших теренах з'являлася перша реклама імпортних сигарет, наприклад, «Ковбой Мальборо», в ній знімався голлівудський актор другого плану. Він уклав контракт з концерном «Філіп Морісс» з рекламування сигарет, скрізь з ними з'являвся, в образі сильного мужнього чоловіка. В результаті йому пізно поставили діагноз рак легені, неоперабельний. Ще будучи живим, актор записав звернення до громадян США, яке запустили по державних каналах Америки після його смерті. Де він відкрито звинувачував і себе у власній дурості, і концерн, який таки нав'язав цей стиль життя. І як людина, яка йде з життя, він усвідомлював, що дні його лічені, шансів вижити немає, він гине і всього лише через цю маленьку нікчемну сигарету! Без якогось лікування, тисячі американців кинули палити легко. Без «опухання вух», як існує думка серед людей.

   

  газета "Ваш доктор" № 43, 24 жовтня 2013 Детальніше

 • Доктор життя

  Ім'я доктора Василенко В.І. стало символом надії на життя для багатьох тисяч наркоманів. Наполеглива праця, цілеспрямованість, непохитна віра в те, що хвороба під назвою «наркоманія» виліковна, дозволили його пацієнтам сподіватися, що вихід з пекла є.

   

  Клініка доктора Василенко В.І. - Це звичайний лікувальний заклад, без грат на вікнах і тюремного режиму. Основна ідея клініки: наркомани - звичайні хворі, яких потрібно і можна лікувати. Крім терапевтичних процедур, в клініці проводяться унікальні сеанси стрес-шокової терапії, на яких і відбувається руйнування зв'язку: наркотик - насолода і задоволення, і вводиться нова установка: наркотик - страх, біль, смерть. Якщо пацієнтами клініки раніше були лише мешканці міста та України, то тепер до Доктора Життя приїжджають з усього світу: Росія, Білорусія, Німеччина, Ізраїль, Туреччина, Греція, та ін. Доктор Життя вже багато років на практиці доводить, що життя - прекрасне та за нього варто поборотися!

   

  газета «МК в Україні» № 8, 2008 рік. Детальніше

 • Лікування смертю

  Близька людина стала наркоманом - жах, який не можна зрозуміти непосвяченим і не побажаєш нікому. Що робити, куди бігти зі своєю бідою?

  Багато хворих, пройшовши лікування в різних клініках, витративши величезні кошти, зневірившись, вже не вірять нічому, але впадати у відчай якраз не варто, на карту поставлено життя близької людини.

  Виходом для них став Центр лікування наркоманії доктора Василенко В.І. в місті Запоріжжя (Україна). У чому ж секрет успіху методу Василенко? Це рекламний трюк або метод, перевірений часом на тих, хто вже втратив надію і кожен день чекав, що прийде смерть, як порятунок від мук: «Наркотик сидить в голові, я не можу його позбутися» - так говорить більшість пацієнтів-наркоманів, що пройшли лікування в різних центрах реабілітації. У Центрі Василенко В.І. тяга до наркотиків повністю стирається зі свідомості пацієнтів: навіть уві сні він вже не зможе згадати, що таке «прихід і кайф». Лікування смертю, так називають цей метод пацієнти клініки і самі лікарі: в процесі сеансів, за допомогою унікальної методики хворим навіюється, що наркотики - це і є сама смерть.

   

  газета «Ваш доктор» № 45, 2004 р. Детальніше

 • Смерть як іспит

  Вже багато років в Центр лікування наркоманії доктора Василенко В.І. приїжджають з усього світу: країни СНД, Німеччина, Греція, Америка, Ізраїль - далеко не весь перелік обширної географії колишніх пацієнтів клініки.

  Центр доктора Василенко В.І. - Це не спец установа. Тут немає грат, замків, тюремного розпорядку. Тут до тебе не ставляться, як до нікому не потрібного покидька - привітний персонал, доброзичлива атмосфера, світлі комфортні палати, гарне харчування. Сюди їдуть з усіх кінців світу лікувати душу. Багато хто називає сеанси Суперстрес-шокової терапії - вигнанням диявола і називають це дивом: «Коли мені говорять, що я зробив диво - я завжди поправляю: диво - це сама людина. Я лише допомагаю йому повірити в себе, зненавидіти погане і пробудити в собі хороше» (Василенко В.І.)

  За словами самого доктора Василенко, він мріє, щоб у світі не залишилося жодного наркомана, і він залишився б без роботи. Але поки цього немає, його ім'я передається від одного пацієнта до іншого за «ланцюжком» доктора Василенко і той, хто реально хоче вилікуватися рано чи пізно стає ланкою цього диво-ланцюжка.

   

  «Аргументи і факти в Україні» № 18, 2003 р. Детальніше

 • Вбити ненаситного звіра

  Найкращий доказ позитивної дії методу стрес-шокової терапії - відгуки самих пацієнтів, що повернулися до життя раз і назавжди.

  Можна хоч тисячу разів розповісти про унікальний метод лікування наркоманії, але навряд чи повірять хворі, котрі пройшли лікування до цього вже в різних клініках, на слово - потрібні докази, реальні історії вилікуваних хворих.

  Таких історій у доктора Василенко В.І. вистачить на багато годин розповіді, але можна і не слухати, а піти в палату до хворих і запитати у них: як вони себе почувають, чи допомогло їм лікування, чи ні. Вже через кілька хвилин розмови стає зрозумілим - всі розповіді мають під собою реальний грунт: хворі побоюються свого лікаря, але вірять йому беззастережно і кожного сеансу чекають з нетерпінням і надією: «Я пройшов через багато клінік, в тому числі дуже відомих, але тільки після сеансів психотерапії Віталія Івановича Василенко вперше відчув, що наркотик, нарешті, пішов з моєї голови, зі свідомості і підсвідомості ... »

   

  газета «Аргументи і факти в Україні» № 21, травень, 2002 р. Детальніше

 • Диво другого народження

  Так кажуть про унікальну методику лікаря-психотерапевта вищої категорії Василенко В.І. численні вже колишні пацієнти, що живуть не тільки на Україні, але і по всьому світу.

  Хтось дізнався про цей центр від знайомих, комусь порадили родичі колишніх наркоманів - «сарафанне радіо», десь пройшла інформація по радіо, телебаченню і в Інтернеті. Різними шляхами хворі потрапляють до клініки доктора Василенко В.І., але всі вони, пройшовши жорсткий курс лікування, стають здоровими людьми. Кожен другий з колишніх хворих стверджує, що вони заново народилися на світ: їм перестали снитися страшні сни, почали помічати зміну пір року, шелест трави, сміх дитини - заново відчувати всю красу і радість життя.

   

  газета «Запорозька СIЧ», 26 березня 2002 Детальніше

 • Гуртом зло можна перемогти

  Якщо на лікування наркоманії направити не тільки зусилля лікарів і родичів пацієнтів, а й вплив громадських організацій і політичних партій - наркоманію, як суспільне явище можна викорінити.

  Наркомани - молоді люди у віці від 16 до 30 років - наше майбутнє, наша надія. Багато років займаючись лікуванням наркоманів за розробленим і запатентованим ним самим методом, доктор Василенко В.І. врятував життя не однієї сотні пацієнтів. За допомогою методу Суперстрес-шокової терапії лікар вводить хворих наркоманією в стан глибокого трансу, при якому пацієнти фізично відчувають панічний страх перед наркотиками, страх смерті.

  Лікар-психотерапевт вищої категорії Василенко В.І. стверджує - наркоманія виліковна. Однак наркоманія - це ще й хвороба суспільства: з фізичною недугою борються лікарі та родичі хворих, в суспільстві - це справа громадських організацій і демократичних сил. Тільки спільними зусиллями можна домогтися того, що відправляючи своїх дітей у школи та інститути, ми будемо повністю впевнені - вони не повернуться звідти наркоманами.

   

  газета «ДС» № 4, березень, 2002 р. Детальніше

 • Шанс на життя «без голки» - реальність чи вигадка?

  Вперше про унікальний метод лікування наркоманії заговорили в терапевтичному відділенні першої міськлікарні міста Запоріжжя, де його успішно почав застосовувати лікар-психотерапевт Василенко В.І. в 90-х роках минулого століття на своїх пацієнтах - хронічних наркоманах.

  Це не лікувальний заклад строго режиму з загратованими вікнами і суворим розпорядком дня.

   

  Це звичайна міська лікарня, де доброзичлива обстановка, привітний персонал і комфортне розміщення хворих разом з супроводжуючими родичами дають останню надію тим, хто її майже позбувся - надію стати повністю здоровою людиною. Наркоманія - хвороба, а наркомани - хворі люди, з величезним «букетом» супутніх хвороб: печінка, серце, нирки, та ін. Доктор Василенко В.І. наочно показав - наркоманія виліковна. Це підтверджують численні пацієнти, які повернулися з пекла і почали нормальне життя і ось вже багато років надсилають листи лікарям, що свідчать про їхні успіхи. Це підтверджують і лікарі, які беруть участь у програмі лікування та реабілітації.

   

  газета «Запорозька СIЧ», 17 червня 2000 Детальніше

 • Подолай себе

  Тільки відчайдушне бажання жити змушує людину зробити той єдиний правильний крок, який і повертає її до життя.

  Ця історія нічим не відрізняється від історій багатьох молодих людей, які не змогли подолати складності повсякденного життя, і вирішили піти від проблем за допомогою наркотиків у світ ілюзій, страху і болю.

  Читаючи або чуючи про наркотики і наркоманів, більшість з нас і думки не допускає, що це може трапитися з ним самим або його близькими. Андрій виріс у родині викладачів. Благополучна сім'я, школа, спорт - нічого не віщувало того, що він може стати наркоманом. Та й хто б міг подумати, що здібний хлопець, спортсмен, який об'їздив до 15 років весь Радянський Союз, раптом стане наркоманом. Спочатку все здавалося жартом, але в якийсь момент він раптом зрозумів - шляху назад немає: десять років вживання наркотиків поставили його на межу - або переламати себе, або померти. Тоді, в ці страшні дні, дружина Андрія привела його на прийом до лікаря Василенко В.І., який йому сказав: «Якщо ти сам по-справжньому хочеш позбутися цієї гидоти, я тобі допоможу. Якщо ні, тобі вже ніхто і ніщо не допоможе, можеш йти і вмирати, чекати залишилося недовго ». Андрій обрав життя.

   

  газета «Будь здоров!», лютий, 1999 год Детальніше