Вплив наркоманії на гіпоталамус

Вплив наркоманії на гіпоталамус

Контроль емоційного навантаження і синдром відміни: вплив наркоманії на гіпоталамус

Наркоманія зачіпає область мозку, яка називається гіпоталамус. Гіпоталамус несе на собі безліч функцій. Він контролює температуру тіла, голод, спрагу, сон. Гіпоталамус також відіграє ключову роль у нашій реакції на емоційне навантаження (стрес). Управління стресом дуже актуально в питанні розуміння наркоманії. Коли людина відчуває стрес, гіпоталамус випускає хімічні речовини, тобто гормони. Ці гормони дозволяють розуму і тілу відповідати на нього. На відміну від нейромедіаторів (хімічних речовин, дія яких обмежується тільки мозком), ці гормони можуть подорожувати цілим організмом через кровоносну систему. Таким чином, вони також можуть впливати на інші системи організму. До тих пір, поки гормони стресу діють тільки в мозку, вони називаються нейромодуляторами. Вони працюють як і нейромедіатори, різниця лише в тому, що область їх дії не обмежується головним мозком. І також як у нейромедіаторів нейромодулятори мають власні рецептори, що зв'язують їх роботу.

Нервове напруження (стрес) - це добре відомий механізм зриву. Він стимулює сильну тягу у наркоманів, алкоголіків і залежних людей. Багатьом відомі випадки, коли людина намагається кинути палити, але все ж знову починає через стрес. На жаль, на початковій стадії скасування сама абстиненція здатна викликати сильний стрес, породжуючи замкнуте коло. Стрес викликає бажання вжити речовину, в той час як утримання від вживання теж викликає стрес. Під час абстиненції, відбувається викид гормону стресу. Виходить, що навіть якщо рівень стресу дуже високий, рівень анти-стресових нейромодуляторів в мозку починає знижуватися, як і рівень дофаміну і серотоніну в прилеглому ядрі. Можна припустити, що абстиненція впливає на систему винагороди (про що свідчить падіння рівня дофаміну і серотоніну). У той же час, абстиненція активує систему напруги і тривоги. Це в кілька разів збільшує неприємні переживання під час синдрому відміни, і штовхає наркоманів шукати полегшення у повторному вживанні наркотику, або будь-якої іншої залежної поведінки (тобто зрив).

В цілому, шляхи нейромедіаторів, які пов'язані з мигдалеподібним тілом і гіпоталамусом відіграють значну роль у підтримці наркотичної поведінки. Це відбувається завдяки:

  1. Негативним переживанням, які пов'язані з наркотичною абстиненцією.
  2. Позитивним спогадам, які пов'язані з вживанням наркотика.
  3. Порушенням, які відбулися в системі контролю нервового навантаження.
  4. Приємному полегшенню і зняттю симптомів абстиненції після відновлення наркотичної поведінки.

Хороша новина: такими ж шляхами мозок може боротися з наркоманією.

Без сумнівів, наркоманія завдає величезної шкоди мозку. Вона викликає серйозні зміни в хімічному, структурному і молекулярному балансі, і в буквальному сенсі завойовує мозок. Тим не менш, лікування може допомогти звернути або протидіяти цим наслідкам. Більше того, разом з процесом одужання організму, мозок також здатний зцілитися.

Дійсно, з розвитком залежності в мозку відбувається безліч змін. Але ми також повинні пам'ятати, що мозок - динамічна і постійно мінлива система. Зміни в нейронному ланцюзі, хімії мозку і його структурі стимулюють розвиток залежності. Однак сильне бажання все змінити може надати такий же вплив на процес одужання. Людина може навчитися новим навичкам справлятися з проблемою. Вона може практикувати техніки зміни поведінки. Подібні зусилля здатні протистояти руйнівним наслідкам вживання наркотиків. Професійна допомога буде надзвичайно корисною в процесі подолання наслідків, що впливають на мозок.

Утримання від речовин або діяльності, що викликає залежність може призвести до скасування багатьох фізичних змін, які відбулися за час наркотизації. Комбінована терапія (медичні препарати плюс психотерапія) допомагає процесу відновлення тим, що регулює фізіологічні наслідки наркоманії та скасування. Когнітивно-поведінкова терапія спрямована на зцілення психологічного впливу залежності. Ви можете дізнатися про це більше на сайті Медичного центру Василенко.

Мозок - дивовижний орган. Він має здатність контролювати свою власну фізіологію і пристосовуватися до навколишніх і внутрішніх обставин. Кожен крок назустріч зміні звичок здійснює благотворний вплив на мозок.

Коли людина змінює свою поведінку і знаходить здорові способи впоратися з тягою, вона виправляє пошкоджені функції мозку. Такі позитивні зміни утворюють нові спогади і поведінкові схеми, які підкріплюють зусилля на шляху до одужання. Незважаючи на те, що мозок серйозно страждає в процесі наркоманії, хороша мотивація і сильне бажання бути здоровим можуть обернути всі процеси назад.