Підлітки: наркоманія чи експерименти?

Наркоманія серед підлітків

Багато підлітків люблять експерименти. І це нормально, це час, коли людина має право пробувати і помилятися. Однак далеко не секрет, що крім усього іншого, підлітки люблять експерименти з наркотиками й алкоголем.

Батьки часто задаються питанням: а де ж межа між експериментами та наркотичною залежністю? Вони можуть знати, чи підозрювати про те, що їх дитина вживає наркотики, і при цьому заспокоювати себе: «це просто алкоголь або травичка» або «нічого страшного, якщо це не впливає на навчання». Вони хапаються за надію, що це всього лише минуча фаза. І для деяких це дійсно так. Однак наслідки, які відбуваються у інших, виявляють недоліки подібної логіки.

Важливо знати, що:

1. Експерименти не безпечні. Вживання «легких» наркотиків, таких як алкоголь і марихуана, може привести до серйозних наслідків. Наприклад, до підвищеного ризику нещасного випадку або отримання травми, порушення пам'яті і здатності до навчання, хворобам серця, порушень сну, депресій, інсультів і навіть деяким видам раку. Ці наслідки можуть бути особливо важкими для підлітків, організм яких ще росте і розвивається.

Експерименти не можуть бути нешкідливими, здоровими або навіть «нормальними» для підлітків. Для компанії однолітків, де вживання наркотичних речовин є нормою, майбутнє може бути вельми не райдужним. Дев'ять з десяти людей, які почали пити, курити і пробувати наркотики до 18 років, стають залежними. Один з чотирьох школярів, який спробував наркотики до закінчення школи, також стане наркоманом. Якщо підліток рано спробував алкоголь, він буде схильний напиватися під час вечірок і в старшому віці. Багато людей приходять на лікування з довгою історією вживання наркотиків, яка охоплює десятиліття і більшу частину їхньої юності, що робить процес відновлення ще складнішим.

2. Ступінь ризику експериментів не відома. Чи знаходяться вони під впливом однолітків, цікавості, нудьги, стресу або чогось ще, підлітки запрограмовані експериментувати. Про негативні наслідки, що йдуть нога в ногу з експериментами, вони думати не хочуть. Тому вони починають з чогось, що вважають «легким», наприклад, з алкоголю, марихуани, або ставлять собі умовні бар'єри, наприклад «я вживаю тільки на вихідних».

Деяким підліткам вдається вживати наркотики для розваги без звикання. Проблема в тому, що неможливо знати заздалегідь, хто стане залежним, до якого типу препарату і на якому рівні вживання. Періодичне вживання будь-якого препарату може швидко привести до залежності тих, хто має особисту або сімейну історію наркоманії або психічних захворювань, труднощі в управлінні стресом, напружені сімейні зв'язки або інші чинники ризику виникнення і розвитку наркоманії.

Ознаки проблем з наркотиками легко не помітити.

Хоча для підлітків властиво бути примхливими, спраглими незалежності і бажаючими проводити більше часу зі своїми друзями, ніж з родиною, зазвичай, якщо відбувається щось серйозне, певна поведінка може стати сигналом. Простого пошуку очевидних ознак (проблеми з законом, зниження успішності) наркоманії недостатньо. Необхідно шукати сигнали раннього попередження, такі як:

 

  • Дитина постійно лежить.
  • Дитина часто бреше.
  • Часто без настрою або вередує.
  • Дитина втрачає інтерес до спочатку улюбленої діяльності.
  • Дитина різко міняє своє коло спілкування.
  • Різко змінюється зовнішній вигляд і звички сну.

 

Поодинці, кожен з цих пунктів може бути звичайною частиною дорослішання особистості. Однак поєднання декількох, або навіть усіх ознак має змусити батьків хвилюватися.

Багато підлітків експериментують з наркотичними речовинами, і лише мала частина потрапляє в справжню залежність. Але чи варто ставити на статистику? Чи готові батьки поставити на шанс? Якщо ви не готові визнати проблему, але вона існує, необхідно звернутись за допомогою в центр лікування наркоманії анонімно.