Наркотична залежність та її вплив на сімейну розстановку.

Сімейна розтановка

Якщо в родині є людина, що страждає наркотичною або алкогольною залежністю, тоді сімейні ролі терплять значні зміни. Природні функції змінюються, і в родині з'являються нові «герої».

Сімейні правила, ролі і відносини починають будуватися навколо того члена, який вживає наркотики і алкоголь, з метою захистити його, або убезпечити дітей. Іншими словами ці ролі встановлюються для того, щоб зберегти життєдіяльність сім'ї. У міру прогресування залежності, або, навпаки, коли зловживання припиняється, встановлені ролі необхідно негайно змінити, з метою наново пристосуватися до нових обставин, і відновити загублений баланс. Таке пристосовування будується на силі і стійкості сімейних відносин, а також на механізмах подолання проблем.

Залежність і ролі в сім'ї

Є шість ролей, у тому числі роль самого залежного, які використовуються для того, щоб було легше зрозуміти і визначити, як функціонує система сім'ї навколо наркомана або алкоголіка: «Потуральник», «Герой», «Цап-відбувайло», «Лялька», «Загублене дитя» і «Залежний». Ці ролі часто бувають рухливими, і можуть переміщатися між членами сім'ї, в залежності від виду зловживання речовини, статі та віку дітей, відносин брат/сестра і батьки/діти.

  • Потуральник - роль, яка найчастіше належить чоловікові або дружині, що не вживають психотропних речовин, а якщо це сім'я з одним батьком, тоді це може бути старша дитина, або дитина, яка має найближчі стосунки з залежним. Ця людина робить все можливе, щоб замести сліди за наркоманом. Це включає в себе оплату всіх рахунків, придумування виправдань для друзів і співробітників, таємне виконання домашніх обов'язків замість залежного члена сім'ї, підтримка відносин з близькими і друзями родини. Потуральник часто заперечує серйозність залежності і продовжує шукати виправдання для наркомана і алкоголіка. Така поведінка є захисним механізмом, що допомагає зберегти добре обличчя сім'ї для оточуючих. Воно засноване на почутті страху, злості, провині, соромі, образі, тощо.
 
Взаємодія членів родини
  • Герой в сім'ї - зазвичай старша дитина; це людина, яка здається впевненою, над-успішною і серйозною. Ця людина також може взяти на себе роль батька, про що свідчить прийняття на себе обов'язків, які значно перевищують стандартні обов'язки однолітків. Наприклад, вона може готувати їжу для молодших братів і сестер, підтримувати батька, у якого немає залежності. Цей член сім'ї найімовірніше буде прагнути досконалості, отримувати тільки відмінні оцінки або встигати в спорті. Враховуючи прогресуючий характер алкоголізму та наркоманії, цю роль важко підтримувати на висоті, оскільки з часом обов'язків навалюється все більше і більше. Основою подібного зовнішнього прояву поведінки є почуття провини, стресу і тривоги, яке в собі пригнічує наш персонаж.
  • Цапом-відбувайлом зазвичай є дитина, девіантна поведінка якої створює багато проблем вдома і в школі, а коли вона стає старшою, проблеми можуть виникнути і з правоохоронними органами. Її поведінка стає способом відвернути увагу від негативних подій, що відбуваються всередині сім'ї через залежність, і перекласти провину за них на саму «важку дитину». Ця людина завжди відчуває гнів і обурення по відношенню до того, хто зловживає.
  • Лялька - це дитина, яка використовує виставу, коли їй доводиться стикатися лицем із складними ситуаціями, які виникають через важкі стосунки у сім'ї та зловживання батьками наркотиків і алкоголю, а також через поведінку «цапа-відбувайла». Лялька усвідомлює, що її поведінка дає членам сім'ї відчуття полегшення, і буде продовжувати жертвувати своїми потребами, щоб підтримувати видимий баланс відносин між членами сім'ї.
  • Загублене дитя перебуває в ізоляції, вона відчужена і не входить в контакти з іншими членами сім'ї або іншими людьми поза цього осередку. Ця дитина відчуває труднощі в спілкуванні з людьми і з надбанням соціальних навичок. В результаті цього дитина занурюється у власні фантазії, дистанціюється і захищає себе від негативних і хаотичних відносин всередині сім'ї.
  • І, нарешті, залежний. Як він або вона сприймають свою залежність та її вплив на систему сімейних відносин? Існує багато відповідей на це питання. Багато залежних відчувають сильне почуття каяття, провини і сорому за біль і страждання, які вони заподіюють своїм дружинам і дітям. Багато залежних не хотять кидати вживати, через що відчувають на собі злість і обурення інших членів сім'ї, а у відповідь проявляють обурення за те, що на них постійно тиснуть близькі.

Важливо знати, що ролі, засвоєні в дитинстві, стають поведінковими моделями в майбутньому дорослому житті, і ваші діти продовжують грати ті ж ролі, але вже у своїх власних сім'ях. Задумайтесь, чи про таке майбутнє для своїх дітей ви мріяли? Почніть змінювати своє життя негайно!