Наркоманія: вплив культури і суспільства

Наркоманія та суспільство

Наркоманія в суспільстві

Психологія має справу з розумінням індивідуальної поведінки людини. На відміну від неї, соціологія має справу з розумінням поведінки великих груп людей (сім'я, організація, суспільство, культура). Соціологи і психологи всіх часів вивчали вплив цих груп на поведінку особистості зокрема.

З соціологічної точки зору, наркоманія є шкідливою поведінкою, яка впливає як на окремих осіб, так і на групи.

Таким чином, ми можемо правильно оцінити і лікувати наркоманію в рамках того соціуму, в якому вона існує.

Наркоманія в культурі

Термін «культура» описує ті шаблони цінностей і переконань, які утворилися і поширюються всередині групи людей. Ці цінності та переконання керують поведінкою членів групи і їх внутрішньою соціальною взаємодією. Культуру групи неможливо побачити з першого погляду, як, наприклад, колір шкіри, волосся або статуру. Існують видимі фізіологічні риси культури, і непомітні на перший погляд духовні риси. Наприклад, у скандинавів світле волосся, у африканців темна шкіра, у азіатів мигдалеподібні очі. А невидимі риси культури можуть спостерігатися всередині сімей, робочого колективу, національності і т.д.

Іноді, людям складно усвідомити, який негативний вплив може здійснити руйнівна історична подія на сучасність. Відповідь лежить в передачі культури від одного покоління до іншого всередині сімей. Уявіть собі історію однієї родини, яка систематично піддавалася тиску всередині групи, в котрій вона існує. Постійний тиск може призвести до почуття безнадії існування, втрати сенсу, страху, недовіри та розпачу. Батьки, які безпосередньо випробували на собі гніт зі сторони, передають почуття розпачу своїм дітям. Коли-небудь їх діти стануть батьками, і також передадуть це внутрішнє відчуття невдоволення майбутньому поколінню. Кожне наступне покоління буде рости з розумінням, що світ - небезпечне місце. На підсвідомому рівні такі діти будуть думати, що хороше життя доступне лише «правильним» людям, до яких вони не відносяться. Якщо людина вбирає такі переконання з дитинства, то в дорослому житті від них дуже важко позбутися. Почуття безнадії і відчаю можна простежити у всіх поколіннях такої сім'ї.

Розуміння сили впливу суспільства і культури допомагає відповісти на питання: звідки береться наркоманія? Люди, які постраждали від впливу культури та їх мікросоціуму, не завжди готові змінювати своє життя на краще. Тим не менш, перетворити таку силу культури з шкідливої на корисну можливо. Іноді переосмислення стає єдиним виходом. Як казав великий Вільям Шекспір: «немає нічого ні доброго, ні злого, це роздуми роблять все таким».

Для розуміння проблеми наркотичної залежності, необхідно звернути увагу на три аспекти впливу суспільства і культури на людину:

  • Культура
  • Сім'я
  • Соціальне оточення та підтримка

Самостійно людина не зможе змінити наслідки їх впливу, проте завданням терапевта є зосередити її увагу на розумінні того, що саме ці сфери на неї впливають, і які зусилля необхідно зробити, щоб позбутися наркотичної залежності.