Мораль і наркоманія

Наркотики та мораль

Яким чином поняття моралі перегукується з наркотичною залежністю?

У кожної людини є почуття моралі. Навіть аморальні люди володіють цим почуттям в деякому роді. Наша моральність виходить від нашої віри у вищі сили, або від глибоко засвоєних цінностей. Коли наші дії не співпадають з нашими цінностями, ми стаємо аморальними. Падіння в залежність практично завжди включає в себе падіння моралі. Людина починає брехати, красти, хитрувати. Звідси випливає, що лікування наркоманії повинно включати відновлення системи цінностей людини, її морального образу. Вона повинна повторно навчитися жити у відповідності зі своїми цінностями. Людина - єдина істота на нашій планеті, яка здатна визначити для себе мету існування.

Для різних людей мораль містить у собі різні поняття. Таким чином, вони по-різному будуть використовувати її в процесі одужання від наркоманії. Для деяких людей поняття духовності та моралі об'єднані під вірою в Бога чи богів. Цим людям (теїстами) легко прийняти релігію як метод реабілітації. Вони консультуються зі своїм духовним наставником. Їм також допомагає участь у релігійній громаді, спілкування з людьми таких самих переконань: в церквах, храмах, синагогах і мечетях. Подібні громади можуть забезпечити значну соціальну і моральну підтримку для людини, яка прагне позбутися залежності. Вони також дають надію у формі:

  • молитов,
  • медитацій,
  • музики,
  • релігійних текстів і читань.

Для інших людей (атеїстів), розуміння Бога не є складовою сенсу життя. Тим не менш, вони можуть описати свою духовність як глибоку віру в людство. Система цінностей таких людей підкреслює важливість доброти і справедливості. Метою їхнього життя стає позитивний внесок в загальне благо, який проявляється різними способами. У атеїстів не існує духовних лідерів, чітко певних релігійних принципів або законів. Замість цього, вони самі знаходять свій напрямок.

Може виникнути питання, а чи є науковий доказ користі моральності в процесі лікування залежності? Відповідь коротка: «Є». Різні дослідження показали важливість духовності в світлі нашої проблеми. Вона здійснює позитивний вплив на здоров'я і внутрішнє самопочуття, як фізіологічне, так і психічне. Професор Кьонінг з теологічного університету Д’юка (США) стверджує, що існує безліч свідчень клінічних досліджень, які доводять, що релігійні переконання і практики чинять позитивний вплив на подолання ремісії від емоційних розладів, таких як тривога і депресія. Удосконалюючи адаптивну здатність, даючи надію, виховуючи почуття сенсу і мети в складних ситуаціях, релігійні переконання здатні надавати позитивний вплив не тільки на психічне здоров'я, але і на фізичне. Особливо враховуючи все, що ми знаємо про вплив негативних емоцій і стресу на фізіологію людини (імунна, ендокринна і кардіоваскулярна системи), результат хвороби стає очевидним.