Ігроманія

Всі ми любимо грати. Починаючи гру, кожна людина хоче отримати заряд певних емоцій: азарт, передчуття перемоги, відчуття щастя, коли перемога досягнута, приємні спогади. Для деяких отримання таких емоцій перетворюється на хворобу. Залежність від азартних ігор, інакше «ігроманія» (лудомания, гемблінг) називають «прихованою хворобою», тому що хвороба не має явних ознак. До того ж, ігромани ретельно приховують свої симптоми. Останнім часом пристрасть до торгівлі на фондовому і валютному ринках також почали зараховувати до азартних ігор і ігроманії у зв'язку з популяризацією даної торгівлі через Інтернет.

Ігроманія набула широкого поширення, починаючи з кінця минулого століття і на початку двадцять першого століття. Згідно американської статистики більше 50 мільйонів американців є постійними клієнтами казино, серед яких 15 мільйонів стали патологічними ігроманами. Курс лікування гемблігнга в Америці коштує 200 тисяч доларів. Розквіт ігрових автоматів в Росії і Україні припав на 90-ті роки і досяг свого апогею до 2002, коли спростилася процедура отримання ліцензії для відкриття залів гральних автоматів. Ігроманія стала практично епідемією. Проблему намагаються вирішити на всіх рівнях: психологи, психіатри, юристи, співробітники правоохоронних органів. Ігроманія прирівнюється до алкогольної і наркотичної залежності, її відмінність полягає в тому, що якщо від алкоголізму та наркоманії є методи лікування, то з ігроманією все набагато складніше. У ігромана немає проблем зі здоров'ям на фізичному рівні. У звичайному житті це нормальна людина, але ця людина не бачить свого життя поза грою. Люди ставлять на гру все: майно, бізнес, своє життя і навіть життя своїх близьких. Лудоман - людина, яка вже не живе в реальному світі, його світогляд не існує поза грою.

 

Як і будь-яка хвороба, ігроманія має свої стадії розвитку:

 

  • Стадія виграшів розвивається за певним сценарієм: ігри не носять постійний характер - трапляються виграші - ігри набувають характер регулярності - збільшуються грошові ставки - думки постійно починають обертатися навколо гри - безпідставний оптимізм.

  • Період програшів: частіше програші, ніж виграші - безпричинне хвастовство за відсутності виграшів - гра на самоті і постійні роздуми про гру - брехня - заміна роботи на гру - відмова платити борги - зміна світогляду - постійне роздратування - загострення ситуації, як вдома, так і на роботі - добування грошей на гру, включаючи і незаконні способи - неможливість сплатити борги, арешти - спроби припинити грати.

  • Безвихідь: повна зміна світогляду - втрата професійної та персональної репутації - постійна гра зі збільшенням ставок - самотність - докори сумління, паніка - суїцидальні думки та спроби - пристрасть до алкоголю - покарання за правопорушення - тупик.