Досягти самого дна

Дно наркомана

Перш ніж лікарі дійшли висновку, що наркоманія і алкоголізм - це хронічне захворювання мозку, залежність розглядалася як недолік, властивий поганим людям, егоїстам, безвідповідальним слабакам і безхарактерним особистостям. В результаті, в дію були введені багато законів, які були лише каральним заходом, а не лікуванням.

Так і виходило, що замість отримання медичної допомоги, наркомани і алкоголіки отримували покарання, в надії, що це зможе перешкоджати розвитку їх залежності. Тим не менше, проблема каральної моделі полягає в тому, що залежність розглядається як поведінкова проблема, яка походить більше на злочин, ніж на що-небудь ще. Юридичне покарання чекає кожне наслідок поведінки, викликаного залежністю до психоактивних речовин. Однак очевидним залишається той факт, що тюремне або юридична покарання не перешкоджає подальшого вживання, як тільки людина звільняється від нього, так як воно не позбавляє від психологічної залежності.

Каральна робота з наркоманами не єдина омана щодо залежності. Існує таке поняття, як «досягти самого дна», і його часто використовують, коли говорять про людину, яка досягла найнижчої точки свого життя в результаті наркоманії, алкоголізму або будь-якої іншої залежності. Багато людей, включаючи медичних і соціальних працівників, вважають, що для того, щоб людина самостійно прийняла рішення остаточно позбутися залежності, їй необхідно опинитися на самому дні власного існування. Проблема такої точки зору полягає в тому, що вважається, за замовчуванням деградувати необхідно до рівня бездомності, безробіття, фінансової знедоленості, втрати сім'ї та друзів, опуститися до того ступеня, коли залежність більше не може доставити ще більше неприємностей. Але, як би там не було, поняття дна для кожного наркомана може бути відносним.

Дно: кінець низхідного кругообігу життя

У кожного наркомана дно його життя буде індивідуальним. Так відбувається тому, що у кожної людини різне походження і життєвий шлях, різні речі доводиться втрачати, чи то робота, родина, будинок, машина, друзі, спадщина тощо. Поняття дна для наркомана також буде залежати від тривалості його стажу: чим більше стаж, тим більше шкоди і руйнувань принесе залежність в життя людини. Страждання від залежності можна порівняти з низхідним кругообігом, в якому думки людини, ведені і спотворені залежністю, ведуть її вниз до різних ситуацій, що руйнують її життя: злочинів, брехні, злодійства, вбивств та ін. Фраза «досягти дна» використовується для позначення точки, в якій наркоману вже нічого втрачати. З цієї точки нікуди йти, окрім як назад наверх.

Як знати, що ви досягли дна?

Ми вже з'ясували, що нижня точка для кожного наркомана абсолютно індивідуальна. Більше того, цей момент може настати в будь-який час. Коли у людини розвивається залежність, спочатку вона намагається керувати нею так, щоб їй це нічого не коштувало. Ми вже писали про таких людей, як функціональні алкоголіки чи наркомани, так називають людей, які мають залежність, але при цьому зберігають здатність, принаймні, на перший погляд, підтримувати своє життя в нормальному руслі. Незважаючи на міф про те, що є деякі люди, які здатні уникати труднощів, пов'язаних із залежністю, реальність цієї ситуації полягає в тому, що їм всього лише вдається затримати момент неминучості. Якщо людина продовжує жити в активному вжитку, вищеперелічені труднощі настануть, так чи інакше. Все буде відбуватися за принципом низхідного кругообігу життя.